Klub moderní historie v akci

Klub moderní historie v akci

Klub moderní historie vstupuje do své páté sezóny. V letošním školním roce zatím v rekordním počtu členů, 25 zájemců o moderní historii se vrhlo naplno do aktivit. A opět všechny čeká nabitý školní rok!

Hned na úvod školního roku provedli služebně starší členové klubu nové zájemce ze tříd 2SB a 3TA po nymburských Stolpersteinech a představili jim svou práci a výsledky, kterých dosáhli v průběhu fungování klubu. Jako motivace nováčků výborný nápad!

Následně vyjely dvě členky klubu na česko-německé setkání do Výmaru, o tom jsme již informovali. 

V pátek 22. září se šest členů klubu zúčastnilo konference Ve znamení tří deklarací, následné vernisáže stejnojmenné výstavy a slavnostního koncertu Plzeňské filharmonie v Senátu PČR. Během konference si vyslechli příspěvky o politických a národnostních postojích šlechty v Československu a k Československu do roku 1938 a dopadech deklarace během nacistické okupace. Seznámili se i s osobními příběhy Karla Schwarzenberga, Františka Kinského či Tomáše Czernina. Informace přednesené během konference si účastníci následně rozšířili na výstavě Ve znamení tří deklarací a slavnostní koncert v majestátních prostorech Valdštejnské zahrady ukončil velice příjemně strávené odpoledne a večer.

Velice tímto děkujeme panu Tomáši Czerninovi a panu Zdeňku Hazdrovi za pozvání.

 

V úterý 26. září vyjeli noví členové klubu ze tříd 2SB a 3TA na židovský hřbitov do Kovanic. Zde se seznámili s tradicemi a zvyky pohřbívaní židů a symbolikou, kterou je možné nalézt na židovských náhrobcích. Velké překvapení pro všechny členy bylo zjištění, že v našem okolí se nachází tak zachovalý starý židovský hřbitov. Ten byl založen v roce 1830, pohřbívalo se na něm až do začátku druhé světové války. Vybornou průvodkyní se jim stala paní Marie Ehrlich, která vysvětlila tradiční postupy židovského pohřbu a představila i typické symboly, které na židovských hřbitovech můžeme najít.

Velice děkujeme za společně strávený čas a těšíme se na příští setkání.

 

A konečně ve čtvrtek 5. října čekalo všechny členy Klubu moderní historie společné celodenní školení pro průvodce výstavou MemoMap - dějiny ve veřejném prostoru, jejíž vernisáž nás čeká v úterý 10.10. od 14h. Členy klubu proškolila zástupkyně Institutu terezínské iniciativy a kurátorka výstavy Danael Gabaľová.

Všichni jste srdečně zváni!

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1914.

Narodil se 25. 1. 1895 v Poděbradech, zemřel r. 1947 v Praze. Působil jako malíř krajin a portrétů.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Nový arcibiskup z Canterbury

12. únor 1903

V Canterburské katedrále byl slavnostně uveden do úřadu nový primas anglikánské církve. 

Nejčtenější

24.04.2024

Celé čtvrteční dopoledne bude pro návštěvníky připraven ve škole i mimo ni doprovodný program mezinárodní konference Bohumil Hrabal neidylický. Pro návštěvníky konference, pro studenty naší školy i studenty z blízkých gymnázií se tak skýtá možnost podívat se na program, který si k výročí 110 let od narození pana spisovatele připravili žáci a učitelé naší školy!

 

 

celý článek
27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.