Ekokurz biologického semináře

Ekokurz biologického semináře

V pondělí  15. 4. dorazila skupina biologického semináře s pí. Weissovou  do Ekocentra STŘEVLIK v Oldřichově v Hájích. Po výborném obědě jsme se s celým areálem seznámili, mimo jiné i s prasátkem Edunkou, kozou Andělou, ovečkami, kočičkami, vznešenými huculskými koňmi a v neposlední řadě i se slepičkami v čele s barevným kohoutem Pepou.

V úterý nás čekal celodenní výlet s úkoly. Poznali jsme krásy jizerskohorských lesů. Pokořili jsme nejvyšší horu okolí Špičák, jehož zlezení nebylo nikterak jednoduché! V osobním volnu jsme se znovu byli podívat za svými zvířecími kamarády.

Středeční dopoledne jsme věnovali nauce o nakupování, nadnárodních společnostech a naučili jsme se v rámci programu Supermarket global rozeznávat jednotlivá loga obchodních společností. Po obědě nám dívky, které se nezúčastnily úterního výletu, popsali děj filmu Super size me a vysvětlily jeho problematiku. Během celého odpoledne jsme hráli hru Fishbanks, která nás opravdu bavila, až na závěr, kdy jsme se zklamaně dozvěděli, že vyhrává naše klučičí skupina. Večer jsme navštívili expozici, kde jsme odpovídali na různé otázky ohledně jizerskohorské přírody a prohlédli si zajímavé exponáty.

V předposlední den našeho pobytu jsme se zúčastnili programu o vodě. Dozvěděli jsme se hodně zajímavých věcí o koloběhu pitné vody a výhodách a nevýhodách balené a kohoutkové vody. Závěrem dopoledního programu nám lektorka Kamila ukázala, jak se proutkaří a každý si to mohl vyzkoušet. Asi nejzajímavější pro naši skupinu byla filosofie o vodě od pana prof. Emota z Japonska. V odpoledních hodinách následoval program o ptácích, kde jsme rozpoznávali zvuky ptáků, a poté jsme se vydali do přírody na jejich pozorování s dalekohledy, které nám centrum ochotně půjčilo. Jako večeři jsme si vybrali opékání buřtů, bohužel nám začalo pršet, tak jsme museli táborák opustit a šli jsme do Slunečního domu na stolní fotbal, který každého bavil.

Po rozloučení a závěrečné prezentaci se slečnou Jitkou jsme se vydali na dlouhou cestu domů vlakem. Pobyt v Ekocentru byl pro celou skupinu velmi překvapivý a zajímavý. Každý se dozvěděl mnoho zajímavých věcí a našel si pár důvodů, proč bychom  se měli chovat k naší planetě alespoň o trochu lépe, než doposud.

M. Vecková, E. Říhová a A. Schneiberg

Aktuální informace

09.04.2026

se konají v úterý 28/4 od 17:30 hod v kmenových učebnách. Od 18:00 hod pokračují individuální konzultace s vyučujícími dle rozpisu.

16.02.2026

Více informací u ředitelky: peckova@gym-nymburk.cz

03.11.2025

Zveřejňujeme výroční zprávu za školní rok 2024-2025. 

02.09.2025

pondělí - velká přestávka
pátek - velká přestávka

Vyřizuje paní Matoušová (kancelář za sborovnou).

Významní absolventi

Milada McGrathová

Milada McGrathová (roz. Vencourová), televizní redaktorka, moderátorka a překladatelka, maturovala v roce 1987 ve třídě 4.B.

Svět v roce založení školy

Giovanni Giolitti ministerským předsedou Itálie

3. listopad 1903

Liberál Giovanni Giolitti se stal italským ministerským předsedou. 

Nejčtenější

29.03.2026

Poprvé, co paměť sahá, se tři studenti naší školy zapojili do soutěže Certamen Latinum (latinské olympiády). A jednomu z nich, Filipu Slabému z 8OA, se podařilo docílit vítězství ve vyšší kategorii B soutěže na celorepublikové úrovni. Stalo se tak 19. března 2026 na Staroměstské radnici v Praze. Gratulujeme k opravdu mimořádnému výkonu.

celý článek
27.03.2026

Třetí alumni beseda ve školním roce 2025/2026 se v Městské knihovně Nymburk uskuteční ve čtvrtek 9. dubna 2026 od 17.30 hodin. Naším hostem bude ředitel Historického ústavu Akademie věd ČR prof. Martin Holý. Přiblíží nám Dětství středoevropských Habsburků v raném novověku.

celý článek
31.03.2026

V pondělí 30.3. se konal tradiční Velikonoční florbalový turnaj pro žáky VG. Třídy byly rozděleny do dvou skupin po šesti, kde se hrálo systémem každý s každým. První dva týmy postupovaly do semifinále.

celý článek