Ekologický kurz Krásensko

Ekologický kurz Krásensko

                V pondělí 3. dubna jsme vydali na dlouhou cestu do Krásenska. Krátce po poledni jsme dorazili na Rychtu. Nejprve jsme se posilnili „zdravým“ obědem, potom následovalo seznámení s místním ekocentrem a rozehráli jsme hru o evoluci. Hlavní úkol zněl: „aby jednotlivým družstvům přežilo co nejvíce živočichů do budoucna.“ Večer nás lektoři překvapili nočním orientačním závodem.

Úterý jsme vyplnili celodenní exkurzí do okolí obce Rudice. Během dne jsme ochutnali „jedlé rostliny“, v lomu jsme našli tzv. „rudické koule“ a vrcholem byla návštěva jeskyně a prozkoumání Rudického propadání.

Úterní podvečer jsme vyplnili sportováním na místním hřišti. Středeční dopoledne nás čekala ornitologie, entomologie a průzkum půdních organismů. Podvečer i přes nepřízeň počasí jsme strávili u táboráku při opékání buřtů.

                Ve čtvrtek nás čekal celodenní projektový úkol. Každá skupina si zvolila samostatný výzkum.Společně jsme vyrazili k místním rybníčkům a s pomocí pomůcek jsme zjišťovali různé parametry vody a

přítomnost různých organismů. Našemu výzkumu moc nepřálo pravé aprílové počasí, kdy se občas k zemi snesly sněhové vločky, foukal silný vítr a teplota vzduchu stěží dosahovala deseti stupňů.

Zpracování projektu nám vyplnilo zbytek odpoledne a podvečer.

                V pátek nás čekala konference, na které jednotlivé skupiny představily svoje projekty.

V úplném závěru došlo i na vyhodnocení evoluční hry. Pouze jedné skupině přežilo dostatek živočichů do budoucna  a zjistili jsme, že evoluce je o „velké náhodě“.

Poté jsme se rozloučili s místním ekocentrem a vydali jsme se na cestu domů. Kolem čtrnácté hodiny jsme vystoupili na nymburském nádraží.

                                                                                   PK biologie

Aktuální informace

29.05.2026

Dne 5.6. 2026 se konají nostrifikační zkoušky v učebně č. 29. Rozpis

16.02.2026

Více informací u ředitelky: peckova@gym-nymburk.cz

03.11.2025

Zveřejňujeme výroční zprávu za školní rok 2024-2025. 

02.09.2025

pondělí - velká přestávka
pátek - velká přestávka

Vyřizuje paní Matoušová (kancelář za sborovnou).

Významní absolventi

Mgr. Jana Smolíková

Mgr. Jana Smolíková, geografka, cestovatelka, polárnice a environmentalistka, která už třikrát v rámci vědeckého pobytu navštívila Antarktidu, maturovala na naší škole v roce 2001.

Svět v roce založení školy

Návštěva Leopolda II. ve Vídni

17. říjen 1903

Belgický král Leopold II. navštívil císaře Františka Josefa I.

Nejčtenější

27.05.2026

Gymnázium Bohumila Hrabala v Nymburce hledá od školního roku 2026/2027 nové učitele a učitelky pro výuku na nižším i vyšším gymnáziu.

celý článek
17.05.2026

"Sklizeň medailí" krajských soček proběhla v letošním roce v době ředitelského volna v pondělí 27. dubna 2026 na Ortenově gymnáziu v Kutné Hoře. 48. ročník soutěže studentských odborných prací přinesl do našich nymburských "stodol" bohatou úrodu v podobě 17 umístění na třech nejvyšších postech v soutěžních oborech SOČ, přičemž naše výprava čítala dokonce 24 soutěžících celkem. Z toho je pět medailí zlatých s postupem na celostátní přehlídku SOČ v červnu do Olomouce. DODATEČNĚ BYL NA CELOSTÁTNÍ PŘEHLÍDKU POZVÁN ZE 2. MÍSTA I MAX JELÍNEK. Z pohledu SOČ zažíváme další velice "úrodný" rok.

celý článek
07.05.2026

Předmaturant Jakub Holeček (7MA) absolvoval mezi červnem 2025 a únorem 2026 odbornou stáž na Fyzikálním ústavu Akademie věd ČR, v.v.i. Na zvláštním elektronovém konfokálním mikroskopu pozoroval organely živých buněk. Vytvořil online atlas organel na internetu a se svými výsledky seznamuje další zájemce z řad studentů i učitelů, účastní se soutěží a přehlídek, mj. i Středoškolské odborné činnosti.

celý článek