Ekologický kurz kvarty A v Krásensku

Ekologický kurz kvarty A v Krásensku

V pondělí 16. 3. 2015 se naše třída 4KA sešla s pí prof. J. Jeníkovou a J. Koláčnou na nymburském nádraží a vyjeli jsme. Cestovali jsme vlakem a autobusem od brzkého rána. Odpoledne jsme dorazili do Krásenska, vyhodnocené "Vesnice roku 2010“. Nachází se blízko Brna, což je poznat i na nářečních prvcích v mluvě místních lidí.

Poté, co jsme se ubytovali na Rychtě, začal náš program. Sedli jsme si do kruhu a každý měl zapálit sirku a během toho, co hořela, se představit. Pobavili jsme se a seznámili se s vedoucími Markem a Petrem.

Pak nám představili zvířata, protože Rychta je takové ekologické centrum a funguje trochu jako záchranná stanice. Nechali po nás lézt chameleony a korálovku. Mnozí z nás při tom překonali sami sebe. Když zapadlo slunce, vyběhli jsme do polí na noční orienťák. Ztratili se téměř všichni, ale všichni se vrátili.

Příští den jsme prochodili a obdivovali Moravský kras, kde jsme se učili ve stylu J. A. Komenského a dobrovolníci mohli do tmavých úzkých jeskyní podívat se na nejvyšší vodopád České republiky. Tam jsme v úzkých prostorech a tmě opět překonávali svůj strach.

Lidé z Rychty nám ukázali okolí. Diskutovali s námi a učili nás o vývoji krajiny, rostlinách, ptactvu a živočiších a jak je poznávat. Naučili nás ekologicko-ekonomickou hru Fish-banks (Jak skloubit business a ekologické hospodaření?) Povinně jsme třídili odpad. Podnikli jsme mnoho dalšího včetně zkoumání rybníčku a jeho „obyvatel“ a závěrečného projektu, kdy jsme se měli rozhodnout buď o ponechání krajiny tak, jak je, nebo postavit na místo rybníčku golfové hřiště.

Byla to výuka, avšak jiným stylem, kdy jsme si téměř vše mohli vyzkoušet naživo a skrze diskuzi a zkušenost dojít k důsledkům neekologického jednání na planetě, které jsme součástí.

Za kvartu A  Viktorie Hepová

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1919.

Krátce působil jako učitel na Mladoboleslavsku. Kolem r. 1922 byl posluchačem Vojenské akademie v Hranicích.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Výnos cara Mikuláše II.

11. březen 1903

V Rusku byl vydán výnos cara Mikuláše II.

Nejčtenější

24.04.2024

Celé čtvrteční dopoledne bude pro návštěvníky připraven ve škole i mimo ni doprovodný program mezinárodní konference Bohumil Hrabal neidylický. Pro návštěvníky konference, pro studenty naší školy i studenty z blízkých gymnázií se tak skýtá možnost podívat se na program, který si k výročí 110 let od narození pana spisovatele připravili žáci a učitelé naší školy!

 

 

celý článek
27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.