Geokurz 2A 2021 v Rokytnici nad Jizerou

Geokurz 2A 2021 v Rokytnici nad Jizerou

Třída 2A byla na svém historicky prvním krkonošském pobytu, který by se dal nazvat vícedenním, až ve druhém roce svého studia na naší škole. Mohla za to školní karanténa na prahu minulého školního roku a zákeřný koronavirus, který vyloučil konání zimních lyžařských kurzů v zimě 2020/2021 stejně jako prezenční výuky ve skoro celém školním roce. Jak se druhákům dařilo poznávat krásu západních Krkonoš a zároveň i záludnosti geologie a geomorfologie popisuje ve své zprávě Matěj Techlovský.

A je to tu: 4. 10. 2021 jsme konečně po roce vyrazili s naší třídou, společně se dvěma zástupci učitelského sboru paní Svěcenou a panem Soukupem, na celotýdenní akci, ze které se snad nevrátíme hned druhý den ráno, jak to již bylo na adaptačním kurzu.

Již při cestě do Rokytnice jsme se stavovali v Bozkovských dolomitových jeskyních. Po této krátké zastávce jsme pokračovali dále. Jakmile jsme přijeli a vydrápali se na kopec, konečně jsme mohli odložit všechnu batožinu a stejně jako na již zmíněném adapťáku se mnoho studentů chopilo všemožných ping-pongových pálek a šlo se hrát. Z víru hraní nás ovšem vytrhla první schůze, která oficiálně zahajovala náš geokurz a také nás seznámila se hrou, kterou si pro nás připravili učitelé. Geocaching na zkoušku se zprvu zdál docela snadný, ovšem poté, kdy se mnozí z nás dostali ke čtvrté keši, málem vydanou námahou vypustili duši. Nakonec jsme to tak nějak všichni zvládli. K večeru jsme v chatě začali komentovat své z domova připravené prezentace o různých minerálech a horninách. Po tomto vyčerpávajícím zážitku, který se měl opakovat ještě další dva dny, byl konec prvního dne.

Hned druhý den jsme vyrazili na celodenní výlet přes Dvoračky až ke Kotelním jámám, které byly vytvořeny činností ledovců. Jak nás mnohokrát pan Soukup upozornil, ledovcová údolí jsou ve tvaru "U"! Na cestě zpátky jsme se stavili na rychlý oběd na Dvoračkách a potom už zase do chaty. Tam jsme pokračovali v probírání mineralogie a petrologie pomocí prezentací. Tím byl ukončen den druhý.

Třetí den byl velmi těžký a to nejen proto, že jsme museli vstát velmi brzy, abychom stihli autobus. Pro mnohé z nás nebylo hornické muzeum v Harrachově zase tak záživné. Následující cesta zpět do Rokytnice určitě záživná byla. Na povel pana učitele Soukupa a paní učitelky Svěcené jsme se rozešli k Mumlavskému vodopádu. Skoro všichni ale o pár chvil později poznali, že to byla obrovská chyba. Stalo se totiž to, že se spustil velmi silný déšť a naše několikakilometrová cesta zpět na chatu se tedy stala "peklem". Když jsme celí mokří došli, mnozí byli na padnutí, ale museli jsme ještě přežít poslední referáty a teprve potom nás čekal sladký spánek. Konec třetího dne.

Předposlední den byl náš "den D" - neboli psali jsme písemky. Všichni si ještě naposledy procházeli svoje zápisky a navzájem se zkoušeli. Po dlouhém stresu, poznávačce geologických vzorků a vědomostním testu si pro nás pan Soukup připravil ještě hru zvanou parlament. (Tematicky nás upozornila na v pátek a v sobotu probíhající volby.) Velmi jsme se nasmáli a také dokonce málem pohádali, ale nakonec to byla veliká zábava. Večer si většina akorát dobalila a zítra už hurá domů.

V pátek už to šlo ráz na ráz, chalupu jsme celou uklidili, batohy připravili do autobusu a tradá domů. Myslím, že geokurz jsme si všichni velmi užili a jsme rádi, že se nám tentokrát povedl - ne jako náš adapťák! Děkujeme paní Svěcené a panu Soukupovi, že s námi těch pět vyčerpávajících dnů strávili.

za 2A Matěj Techlovský

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1927.

Narodil se 20. 8. 1905 v Nymburce. Psal do různých listů. V letech 1938-1945 vyl redaktorem nakladatelství Mazáč, kde redigoval knihovnu soudobé prózy „Nová cesta“.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Závod motorových člunů

11. červenec 1903

Konal se první závod motorových člunů na světě na 13,6 km dlouhé trati Royal Cork Yacht Clubu od sídla klubu v Corku do Glamire v Irsku.

Nejčtenější

24.04.2024

Celé čtvrteční dopoledne bude pro návštěvníky připraven ve škole i mimo ni doprovodný program mezinárodní konference Bohumil Hrabal neidylický. Pro návštěvníky konference, pro studenty naší školy i studenty z blízkých gymnázií se tak skýtá možnost podívat se na program, který si k výročí 110 let od narození pana spisovatele připravili žáci a učitelé naší školy!

 

 

celý článek
27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.