Geokurz 2A v Rokytnici n/J 5. - 9. 10. 2015

Geokurz 2A v Rokytnici n/J 5. - 9. 10. 2015

Všichni zájemci mohou nahlédnout do "velitelského deníku" a přečíst si zápisy, které do něj průběžně po celý týden pečlivě zanášela Johana Pešánová.

Zápis do velitelského deníku č. 1

Dnešní den se v 2A poprvé nesl v duchu geokurzu. Předtím nikdo z nás netušil, co si má představit. Ano vědělo se, že pět dní bude naplněno horninami a minerály, ale jak to bude provedeno, jsme neměli ani ponětí. První poznání praktické geologie přišlo po chvilce strávené v autobuse. Ten nás dovezl do Bozkovských dolomitových jeskyní. Byli jsme zavaleni novými informacemi. Co nám nejvíce utkvělo v mysli, byla originalita těchto jeskyní v ohledu vzniku krápníků - oproti jiným jeskyním je to dvojnásobná doba vzniku díky dolomitu a křemenu, které se špatně rozpouštějí.

Po prvním seznámení a oťukání se s krápníky, nás čekalo malé "jezírko" v břidlicovém lomu u Jílového. Navzdory očekávání ze strany učitelů celou třídu velice zaujalo sbírání břidlicových plátů a kousků na pozdější využití, zapálenost v tomto ohledu nebrala konce.  

Odpolední program všechny, musím říct, zaskočil, jelikož se hned prezentovali připravené referáty na horniny a minerály, ale každý to zvládl s gracií. K večeru již bylo volno a tak ho naše třída věnovala objevenému pianu a veselému celovečernímu hraní, někdo se dokonce rozvzpomněl i na kroky z tanečních.

Zápis do velitelského deníku č. 2

Hned ráno nás dvacetimístný autobus, do kterého se vešlo bezmála třicet lidí, dovezl na první zastávku našeho výletu v duchu podzemí a vody. Zavítali jsme do Hornického muzea v Harrachově a za úkol bylo vyplnění pracovního listu. Překvapivě se každý vehementně snažil sehnat jakékoli informace a paní průvodkyně se skoro nedostala ke slovu. Samosebou se jí nakonec povedlo nás uchvátit velice zajímavým a neotřelým výkladem.

Poté nás čekala menší procházka k Mumlavským vodopádům, kde se nezapomnělo ani na skupinovou fotku. Při rozchodu se každý z nás posilnil svačinou a pokračovalo se v pochodu na Krakonošovu snídani. Tam se naše skupina dělila na ty odvážnější, kteří zamířili na Zadní Plech, a ti zbylí se vydali okružní cestou. Mířilo se na Ručičky odkud se všichni nakonec dostali k chatě. Večer nás ani tentokrát neomrzela zábava v podobě hudby, tance a ping pongu.

Zápis do velitelského deníku č. 3

Po včerejším výkonu měla přijít - na pohled oddechovější - procházka vedoucí na Rezek a zpět Vlčí cestou. Dle některých ale svého jména "oddechovější" nedostála a byla i tak náročná. Jestli to zavinila únava nebo krásná příroda, nevíme.

Zápis do velitelského deníku č. 4

Poslední aktivní den byl rozdělen na dvě části. Dopoledne jsme strávili cvičným geocachingem. Po několika týmech se chodilo po okolí chaty, svazích a kopcích, lukách, cestách i lesích. Vše to bylo provázeno nemilosrdným deštěm, takže ačkoliv jsme kolem chaty nachodili jen několik set metrů, někteří z nás se vrátili řádně promočeni.

Nestihli jsme ani uschnout a následovala ledová sprcha. Byla povinnost prokázat nasbírané znalosti za posledních pár dní. Test z geologie i zkoušku z rozpoznávání hornin a minerálů všichni napsali a šťastni, že to vše máme za sebou, jsme se nadšeně vrhli na večeři.

 

Snad za celou třídu mohu říct, že geokurz byl povedený a všichni se učili hrou.

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1952.

Narodil se 8. 4. 1934 v Nymburce. V roce 1958 ukončil studia na Fakultě všeobecného lékařství UK v Praze. 

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Let bratří Wrightů

17. prosinec 1903

Po mnohaletých systematických pokusech se podařilo uskutečnit Orvillu Wrightovi let s motorovým letadlem v trvání dvanácti sekund.

Nejčtenější

24.04.2024

Celé čtvrteční dopoledne bude pro návštěvníky připraven ve škole i mimo ni doprovodný program mezinárodní konference Bohumil Hrabal neidylický. Pro návštěvníky konference, pro studenty naší školy i studenty z blízkých gymnázií se tak skýtá možnost podívat se na program, který si k výročí 110 let od narození pana spisovatele připravili žáci a učitelé naší školy!

 

 

celý článek
27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.