Geokurz 6XA - oblačno, místy kámen

Geokurz 6XA - oblačno, místy kámen

Ač za občasného mrholení, celá třída 6XA absolvovala geologický kurz ve zdraví a bez úhony. Kurz nám trval od 11. do 15. října.

Jako každý vícedenní kurz, i ten náš začínal pro všechny přímo před školou. Ručičky hodin ukazovaly na osmou, a náš autobus se dal do pohybu. Naším prvním cílem byly Bozkovské dolomitové jeskyně, kam jsme si cestu krátili počítáním hřbitovů. Zde nás obohatila prohlídka zdejších nových a starých jeskyní, dále také perníkové chaloupky, sloních uší a třeba bůčku, jak se jmenují některé útvary vytvořené horninami. Následoval přesun na rokytnické parkoviště, odkud už jen zbývalo vyšlápnout se zavazadly přímo k chatě. Zde na nás čekal uvítací oběd v podobě párků. Na odpoledním programu se pak nacházel již jen geocaching a večeře.

Druhý den ráno nás vzbudil budíček na přijatelných 7:30 a hurá na snídani. Brzo poté, jsme už stoupali do kopce směrem na Dvoračky, který je mnohem prudší, než se zdá. Zastávka zde byla naplánovaná ale až na zpáteční cestu, jelikož naším cílem byl pramen Labe, kam jsme se i přes chvilkové pochyby dostali. Zpátky jsme si na již zmíněných Dvoračkách dopřáli ať už jen teplý čaj, palačinku a nebo něco jiného. Toto odpoledne už většina z nás věnovala samostudiu minerálů a hornin, kvůli kterým zde jsme.

Středa patřila Harrachovu. V místním hornickém muzeu naše skupina absolvovala prohlídku bývalého dolu, který byl uzavřen roku 1992. Cesta zpátky do Rokytnice vedla skrz podzimně zbarvené údolí Mumlavy. Toto odpoledne bylo naše samostudium již o poznání intenzivnější, kvůli zítřejším testům. Nicméně ani to nás neodradilo od neustálého hraní stolního tenisu, zvuk odrážejícího míčku byl slyšet dlouho do večera. Nesmíme také zapomenout na druhou večeři, která nám byla k dispozici vždy o půl deváté.

Jak již zaznělo, čtvrtek byl den testů. Dopoledne poznávačka, odpoledne shrnovací test. I přesto, že počasí už ten den bylo o poznání horší, našli se jedinci, kteří se šli otužovat do místního potůčku o teplotě zhruba 5 stupňů.

V pátek už nám nezbylo nic jiného, než zabalit, uklidit a rozloučit se s chatou. Náš kurz definitivně skončil zastavením autobusu před školou krátce před půl jednou.

Závěrem bychom chtěli poděkovat našim vedoucím, paní Weissové a panu Hrstkovi, že s námi zvládli celý kurz. Dále bychom také rádi poděkovali našemu panu kuchaři za dobré jídlo. Myslím že i přes nepříliš dobré počasí, jsme si celých 5 dní užili a na závěr dopadly i testy na výbornou.

Bartoloměj Boška, feat. Eliška Novotná    

P.S.: Těch hřbitovů cestou tam bylo 7.

Fotogalerie geokurzu

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

RNDr. Zdeněk Havlas, DrSc.

RNDr. Zdeněk Havlas, DrSc., (*1951), místopředseda Akademie věd ČR, kvantový a výpočetní chemik, který se zabývá vývojem nových léků a organizační prací ve vědě, maturoval na našem gymnáziu v r. 1969.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Pomník Husa

5. červenec 1903

V Praze na Staroměstském náměstí byl položen základní kámen k pomníku M. Jana Husa.

Nejčtenější

24.04.2024

Celé čtvrteční dopoledne bude pro návštěvníky připraven ve škole i mimo ni doprovodný program mezinárodní konference Bohumil Hrabal neidylický. Pro návštěvníky konference, pro studenty naší školy i studenty z blízkých gymnázií se tak skýtá možnost podívat se na program, který si k výročí 110 let od narození pana spisovatele připravili žáci a učitelé naší školy!

 

 

celý článek
27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.