Geokurz SXA

Geokurz SXA

Takže, byl jsem požádán, abych napsal krátký sloh o letošním geokurzu. Zprvu se mi to ani nechtělo věřit, protože ve slohu jsem nikdy nijak exceloval, na to byla v naší třídě vždy Kristýna, ale nakonec jsem se s tím smířil. Pokusím se tedy shrnout pobyt co nejlépe.

První den jsme si vyzkoušeli, jaké to je hledat a brousit kameny. Byť jen v malém měřítku, získali jsme cenné zkušenosti, které, věřím, někdy i využijeme. Navštívili jsme soukromý lom pana Votrubce, kde jsme po jeho krátkém poučení mohli vyzkoušet svoje štěstí a najít nějaké minerály. Poté jsme měli v plánu navštívit rozhlednu na Kozákově, ale kvůli špatnému počasí jsme zamířili rovnou do Rokytnice.

Na druhý den byl naplánován výlet na hřebeny a k pramenu řeky Labe. Po vydatné snídani jsme se vydali prudce do kopce směrem na Dvoračky, poté zase znovu nahoru. Rozhodli jsme se jít přes Kotel dolů do Horních Míseček. Změnili jsme také částečně plán a nahoru na Zlaté návrší jsme vyjeli autobusem. Cestou k pramenu jsme viděli Pančavské vodopády a také Labskou boudu. Zpáteční cesta vedla přes Dvoračky, kde jsme se zastavili na jídlo. Asi v šest jsme dorazili do chaty.

Třetí den byl ve znamení orientačního běhu. Ráno jsme si vyzkoušeli práci s GPS. Odpoledne jsme tedy už byli připravení jít do terénu. Učitelé se předem postarali o rozmístění značek, takže kolem půl druhé jsme vyráželi. Naším cílem bylo v průběhu hodiny a půl najít co nejvíce ukrytých vlaječek. Některé byly schované opravdu pečlivě, takže jsme se při plnění i celkem zapotili. O obtížnosti běhu myslím svědčí i fakt, že spolužáci, kteří měli jít po soutěži posbírat značky, nedokázali ani po delší době najít poslední vlaječku.

Čtvrtý a poslední den jsme vyrazili do Harrachova. Navštívili jsme zde místní, již nepoužívaný důl na fluorit, kde jsme absolvovali prohlídku. Zatímco jedna skupina byla v muzeu hornictví, druhá šla k Mumlavskému vodopádu. Cestou jsme si prohlédli i tzv. pinky, což jsou propadlé stropy důlních šachet. Po krátkém nákupu ve městě jsme se vydali na cestu zpět. Většinou třídy byla vybrána kratlší, ale prudší trasa, takže jsme na oběd dorazili jen s malým zpožděním, ale myslím, že to nikomu nevadilo. Potom jsme dostali pár hodin volna, abychom se naučili na testy, které jsme měli psát, a také abychom dokončili plakáty.

Geologický kurz bych hodnotil jako  povedený, nebyli jsme zase tolik přetěžování učivem, jak jsem se před tím obával. Rozhodně jsem si ho užil a tuto nejspíše poslední příležitost, kdy je naše celá třída v Rokytnici, bych uzavřel jako úspěšnou :)

Michael Studenič

 

Netřeba si nalhávat, že by naše třída – obvykle zcela neslučitelná skupinka volnomyšlenkářských požitkářů, rezignovaných intelektuálů pohrdajících světem a dalších typů lidí, do jejichž charakteristiky obvykle nezapadá slovní spojení „nadšen geologií“ – nějak prahla po těch pěti dnech, které měla strávit v Rokytnici, tentokrát ani ne na lyžích, nýbrž „běháním po lese a ohledáváním kamenů“. Lépe řečeno, většina z nás byla v pondělí ráno mírně řečeno podrážděná. Zpočátku se zdálo, že tento stav vydrží po celou dobu, ovšem alespoň u některých z nás postupně docházelo ke změně. Stále ještě nejsme žádní fanoušci svých neživých, zašedlých přátel, ale – vzpomínáte si ještě na dobu, kdy jsme propadali extázi při sledování všech těch dobrodružných, fantasy snímků a v skrytu duše toužili po tom stát v boji po boku Harryho Pottera, Froda Pytlíka či lva Aslana? Zdánlivé nesmysly, jako je orientační běh či dvacetikilometrový úprk k prameni Labe mi ten pocit navrátily. Vytržena z bezcílnosti svého života, netečného bloumání od jedné depresivní knihy ke druhé, z baru do baru, od jednoho nezáživného známého k dalšímu, jsem náhle stanula tváří v tvář zcela odlišné realitě – realitě, v níž existuje pouze prach cesty a její cíl – možná neviditelný, ale pořád skutečný, kdesi v dáli před námi. Připadala jsem si opět jako dítě, dítě zatížené na jediný jednoduchý úkon – šlapat vpřed, dál a dál, mezi úseky lesa, které jsou si k nerozeznání podobné - daleko od civilizace, která nás všechny nutí polykat prášky na hlavu a zapíjet je silnou kávou – a byla zde i odměna, obyčejná, občas dokonce teplá postel, odložená knížka a horký čaj – věci tak běžné, že by mě za normálního všedního dne nenapadlo je postrádat. Najednou byly všechny myšlenky slavných filozofů zcela zbytečné – byla jen ta chvíle, silnice pod nohama a horský vzduch, který mi čistil hlavu. Netroufám si říct, kolik se toho kdo z nás dozvěděl o kamenech – ale je to vlastně důležité?

Kristýna Kutnarová

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

doc. Ing. Zdeněk Sobotka, DrSc.

Absolvoval v roce 1945.

Narodil se 13. 3. 1926 v Nymburce. Aktivně působil jako vedoucí vědecký pracovník v oborech teorie pružnosti a plasticity, mechaniky struktur a kontinua, v oborech reologie, bioreologie, vazkopružnosti a biovazkopružnosti i biomechaniky.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

10. květen 1903

Rakouský výnos stanovil, že innsbrucká univerzita zůstane německá. 

Nejčtenější

24.04.2024

Celé čtvrteční dopoledne bude pro návštěvníky připraven ve škole i mimo ni doprovodný program mezinárodní konference Bohumil Hrabal neidylický. Pro návštěvníky konference, pro studenty naší školy i studenty z blízkých gymnázií se tak skýtá možnost podívat se na program, který si k výročí 110 let od narození pana spisovatele připravili žáci a učitelé naší školy!

 

 

celý článek
27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.