Geologické kurz 2.A v Rokytnici nad Jizerou

06.10.2014
Geologické kurz 2.A v Rokytnici nad Jizerou

V pondělí 6. října jsme s našimi profesory – panem Hrstkou a paní Svěcenou - vyrazili na geologický kurz v Rokytnici nad Jizerou. Počasí nám přálo, a tak jsme se cestou stavili v Bozkovských dolomitových jeskyních. 

Jelikož nás bylo mnoho, museli jsme se rozdělit na dvě skupinky. Prohlíželi jsme si různé krasové jevy např. ve tvaru sloních uší nebo roztomilé myšky visící za ocásek u stropu jeskyně. Nakonec jsme si hodili minci do největšího podzemního jezera na česku. Pak jsme pokračovali v cestě. Na spodním náměstí Rokytnice jsme si každý vzali svá zavazadla a dál šli po svých. Někteří se už po pár krocích chtěli vrátit domů, ale nakonec jsme to všichni zvládli. Na chatě jsme si rozebrali pokoje a po chvíli volna na vybalení a ustlání postýlek jsme šli na oběd. Ten nám vařil pan Kutnohorský se svou manželkou. Po obědě jsme měli volno. Každý ho trávil jinak. Někteří se zabydlovali a jiní šli otestovat ping-pongový stůl ve společenské místnosti. Odpoledne jsme šli na menší výlet do okolí. Když jsme se vrátili na chatu, vyslechli jsme si denní rozkaz č. 1 a pak měli volno až do večerky.

V úterý na nás čekal výlet do Hornického muzea v Harrachově a prohlídka dělnického dolu. Na místo jsme dojeli objednaným autobusem, a jelikož docela foukalo, ihned jsme se nahrnuli do rozlehlých prostor muzea. Zatímco si první skupinka prohlížela minerály vystavené ve vitrínách a hornické vybavení z dob používání dolu, druhá šla na exkurzi s průvodcem přímo do dolu. Dostali jsme suprové hornické helmy, abychom si neomlátili vědomosti o skálu a pustili se tmavými tunely do podzemí. Po prohlídce jsme se vydali do Harrachova, kde jsme vyjeli lanovkou na Čertovu horu. Odtamtud jsme šli pěšky zpět na chatu. Jelikož už bylo docela pozdě, vydali jsme rovnou na oběd. Pan Kutnohorský nám uvařil výbornou gulášovou polévku a svíčkovou s knedlíkem, že jsme se olizovali až za ušima. Zbytek odpoledne jsme si dělali, co jsme chtěli, pak šli na večeři a nakonec do postele.

Středa měl být odpočinkový den. To nám ale moc nepřišlo, jelikož jsme hned po snídani měli naplánovaný orientační běh. Trochu sice poprchávalo, ale i tak jsme byli vyhnáni do terénu. Vzali jsme si tedy mapy a rozděleni do týmů po dvou až třech lidech jsme se rozběhli po okolí. Po nasbírání potřebných důkazů o nalezení všech zadaných míst jsme se vrátili. Někteří dříve, někteří později, ale všichni v pořádku. Pak jsme se šli posilnit obědem. Kuřecí řízky šmakovaly snad každému, takže jsme byli zase plní energie a připraveni na odpolední program. Na ten se všichni těšili. Šli jsme totiž do Rokytnice na nákupy. Cestou jsme si vyzkoušeli hledání kešek a zablbli si u ohrady s krávami. Na náměstí jsme dostali rozchod a každý si běžel nakoupit, co potřeboval. Po návratu na chatu jsme psali test z poznávání kamenů. I když to některým dělalo starosti, dopadlo to v celku dobře. Večer na chatě jsme si vyžádali povolení udělat oslavu, jelikož tři z našich spolužaček slavily narozeniny. Povolení jsme dostali, tak jsme ho také náležitě využili. Blbli jsme až do večerky než nás profesoři vyhnali do postelí. Každopádně jsme si to moc užili.

Čtvrtek byl asi nejneoblíbenější den celého kurzu. Hned po snídani jsme totiž vyráželi na celodenní výlet na hřebeny Krkonoš. Na svačinu jsme dostali chleba, sekanou a pár sušenek a k tomu si každý přibalil, co uznal za vhodné. Náš první cíl byly Dvoračky. Po krátkém odpočinku jsme pokračovali na pramen Labe, pak na Labskou boudu, Pančavské vodopády a zpět na Dvoračky. Celou cestu byl nádherný výhled do krajiny, což někteří ocenili a jiní zase ne. Na Dvoračkách jsme si dali hodinku volno a domluvili si panem Kutnohorským, aby nám večeři posunul o něco dřív. Pohoupali jsme se na houpačkách s výhledem do krajiny a pak se vydali na večeři. Výborné knedlo-vepřo-zelo nás znovu postavilo na nohy, ovšem na večerní program jsme se netěšili. Čekal nás test ze všech poznatků, co jsme se za kurz dozvěděli. Bohužel se některým nepovedl tak, jako středeční poznávačka, ale chuť jsme si trochu spravili večerním blbnutím.

V pátek ráno jsme se sbalili, uklidili chatu a došli si na poslední snídani. Poděkovali panu Kutnohorskému za výborná jídla, vzali svá zavazadla a vydali se k autobusu. Do Nymburka jsme dorazili chvíli po poledni. Většina z nás byla ráda, že už jede domů, ale byli i tací, co by si to ještě rádi aspoň o týden protáhli.

I tak ale na tento týden jen tak nezapomeneme.. :)

Za třídu 2A

Eliška Puldová 

******************

Kompletní fotogalerie z aparátu M. Hrstky (klikněte)

nebo na disku T:

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

plk. Jaroslav Čermák

Plk. letectva i. m. Jaroslav Čermák (27. 4. 1917-4. 6. 1943), pilot 310. a 313. stíhací perutě RAF, absolvoval v roce 1937.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Lov velryb

15. prosinec 1903

Norsko zakázalo na deset let lov velryb v pobřežních vodách. 

Nejčtenější

24.04.2024

Celé čtvrteční dopoledne bude pro návštěvníky připraven ve škole i mimo ni doprovodný program mezinárodní konference Bohumil Hrabal neidylický. Pro návštěvníky konference, pro studenty naší školy i studenty z blízkých gymnázií se tak skýtá možnost podívat se na program, který si k výročí 110 let od narození pana spisovatele připravili žáci a učitelé naší školy!

 

 

celý článek
27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.