Geologický kurz 6XA 2013

Geologický kurz 6XA 2013

V termínu školních dní od 7. 10. do 11. 10. poznávala třída sexta A podrobněji minerály a horniny. Dokonce se s nimi seznámila v několika druzích praxe, jako tesání a obrušování. Kurz vedli profesoři školy V. Hanlová a L. Lipták.

Již na začátku týdne jsme shlédli bohatou sbírku pana Votrubce z Kozákova (u Semil), kde jsme mohli poznat zejména acháty, ale nechyběly také kameny různého druhu. Několik metrů od Votrubcova muzea jsme vzali kladívka a snažili se barevné, nic neříkajících „šutry“, roztřískat na blyštivé minerály. Někteří z nás dostali pochvalu za dobře odvedenou práci, ale šlo pouze o náhodu. Než jsme dojeli do chaty, na programu nás čekala ještě prohlídka Bozkovských dolomitových jeskyní, kde mimo jiné můžete vidět největší podzemní jezero ve střední Evropě. Jeskyně tvoří ještě jeden unikát - je dolomitová, a to v Evropě často nevidíte.

V úterý jsme navštívili hornické muzeum Harrachov. Byli jsme seznámeni s prostorami, kde se donedávna těžil fluorit a baryt, a s příslušnými stroji. Kvůli bezpečnosti jsme nosili při prohlídce přilby, jelikož v tak vlhkém prostředí se může přihodit cokoliv. Pod muzeem byla řeka Mumlava, na kterou jsme se později došli podívat a opět se naučit pár geomorfologických pojmů na test navíc.

Další den jsme se stali unikátem pro pana Liptáka my sami, jelikož jsme vyrazili na celodenní výlet až k prameni Labe, u hranice ČR s Polskem, kde ještě s žádnými studenty před námi nebyl. Za všechny můžu říct, že tato cesta byla velice náročná, a vyžadovala i jistou dávku odvahy. Na vrcholcích hřebene už si ale nikdo nestěžoval díky úchvatnému pohledu na polské morény. Jinak všude okolo nás vál silný vítr a my si neviděli na špičku chodidel kvůli mlze.

Poslední den naší výpravy jsme se připravovali na test a absolvovali orientační běh sloužící k rozšíření našeho orientačního smyslu. Běželi jsme ve skupinách kolem chaty v Rokytnici, což byla naše poslední fyzicky náročná činnost. První v celkovém pořadí skupin se umístila skupina Honzy Oupického.

Každý večer jsme byli zaneprázdněni prezentováním referátů na téma minerálů nebo hornin, ropy a uhlí, nebo skupinovou prací na opakování učiva ze zeměpisu.

Děkujeme profesorům za naučnou exkurzi. Za celou třídu Kateřina Kmentová

Foto: Michal Půta

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Luděk Holub

Absolvoval v roce 1947.

Narodil se r. 1928 v Jihlavě. Po Mnichovu byl nucen z Jihlavy odejít, s rodiči přišel do Poděbrad a v letech 1939-1947 studoval na nymburském gymnáziu, 

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Řízení vzducholodi

12. listopad 1903

Francouz Henri Juillot podal nový důkaz o řiditelnosti vzducholodi:

Nejčtenější

24.04.2024

Celé čtvrteční dopoledne bude pro návštěvníky připraven ve škole i mimo ni doprovodný program mezinárodní konference Bohumil Hrabal neidylický. Pro návštěvníky konference, pro studenty naší školy i studenty z blízkých gymnázií se tak skýtá možnost podívat se na program, který si k výročí 110 let od narození pana spisovatele připravili žáci a učitelé naší školy!

 

 

celý článek
27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.