Geologický kurz 6XB v Rokytnici nad Jizerou

Geologický kurz 6XB v Rokytnici nad Jizerou

V pondělí 19. 9. 2022 jsme se celá třída sešli u gymnázia a v osm hodin vyjeli na geologický kurz autobusem směr Rokytnice. Po cestě jsme navštívili Bozkovské jeskyně a obdivovali krásné jezírko a krápníkovou výzdobu. Další zastávkou už byla Rokytnice a nás čekal tradiční výstup k chatě s krosnami na zádech a jako odměna milé kuchařky s výborným obědem. 

Odpoledne jsme věnovali prezentacím o prvcích, minerálech a horninách. V úterý nás brzy probudila hlasitá úplně příšerná hudba, abychom stihli autobus do Harrachova. Tam jsme navštívili Muzeum hornictví. Paní průvodkyně nás provedla asi kilometrovou štolou, dozvěděli jsme se o těžbě barytu, fluoritu a galenitu a proč došlo k jejímu ukončení. Zpět jsme šli pěšky kolem Mumlavských vodopádů, pořídili několik památečních fotek, zastavili se v restauraci na lívancích a horkém jablku. K chatě jsme přišli ze shora od Ručiček a zamířili jsme rovnou na oběd. Ve středu ráno jsme se rozdělili na dvě skupiny, první skupina s paní profesorkou Weissovou soutěžila ve vědomostní soutěži v geologii, druhá s panem profesorem Hrstkou hledala kešky a poté jsme se vyměnili. Odpoledne už jsme měli na programu dlouho obávanou poznávačku nerostů a hornin, ale nakonec jsme ji všichni úspěšně splnili. Ve čtvrtek jsme vyšli na celodenní hřebenovku, ale nejprve jsme museli zdolat kopec s převýšením téměř 800 metrů, výhledy ale opravdu stály za to. Počasí nám přálo, a tak nás překvapilo, když jsme narazili na první sníh. Dozvěděli jsme se zajímavosti o znaku Krkonoš a o s ním spojených endemických rostlinách. Šli jsme přes Růženčinu zahrádku, kolem Harrachových kamenů, k pramenu Labe a do Labské boudy. Bezpochyby nejhezčí byl ale Pančavský vodopád. Cestou zpátky jsme se zastavili na Dvoračkách, koupili si něco k snědku, přečkali přeháňku a užili si spoustu zábavy. Večer na chatě jsme si napsali test z geologie. Tím jsme celý geokurz uzavřeli a v pátek už si jen zabalili krosny a kufr a vyrazili domů.

Za sextu B Antonie Fraňková, Adéla Radilová, Lucie Černá, Barbora Šídová a Eliška Fiedlerová

Foto: Michal Hrstka

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Jiří Teper

Absolvoval v roce 1973.

Narodil se 14. 7. 1954 v Nymburce. Již v průběhu středoškolských studií začíná s pokusy o literární tvorbu.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Kartuziánský řád

29. duben 1903

Dlouhotrvající rozepře mezi francouzskou vládou a řeholními řády, zvláště kartuziány, vyvrcholily v první polovině roku 1903:

Nejčtenější

24.04.2024

Celé čtvrteční dopoledne bude pro návštěvníky připraven ve škole i mimo ni doprovodný program mezinárodní konference Bohumil Hrabal neidylický. Pro návštěvníky konference, pro studenty naší školy i studenty z blízkých gymnázií se tak skýtá možnost podívat se na program, který si k výročí 110 let od narození pana spisovatele připravili žáci a učitelé naší školy!

 

 

celý článek
27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.