Geologický kurz 6XB v Rokytnici nad Jizerou

Geologický kurz 6XB v Rokytnici nad Jizerou

V pondělí 19. 9. 2022 jsme se celá třída sešli u gymnázia a v osm hodin vyjeli na geologický kurz autobusem směr Rokytnice. Po cestě jsme navštívili Bozkovské jeskyně a obdivovali krásné jezírko a krápníkovou výzdobu. Další zastávkou už byla Rokytnice a nás čekal tradiční výstup k chatě s krosnami na zádech a jako odměna milé kuchařky s výborným obědem. 

Odpoledne jsme věnovali prezentacím o prvcích, minerálech a horninách. V úterý nás brzy probudila hlasitá úplně příšerná hudba, abychom stihli autobus do Harrachova. Tam jsme navštívili Muzeum hornictví. Paní průvodkyně nás provedla asi kilometrovou štolou, dozvěděli jsme se o těžbě barytu, fluoritu a galenitu a proč došlo k jejímu ukončení. Zpět jsme šli pěšky kolem Mumlavských vodopádů, pořídili několik památečních fotek, zastavili se v restauraci na lívancích a horkém jablku. K chatě jsme přišli ze shora od Ručiček a zamířili jsme rovnou na oběd. Ve středu ráno jsme se rozdělili na dvě skupiny, první skupina s paní profesorkou Weissovou soutěžila ve vědomostní soutěži v geologii, druhá s panem profesorem Hrstkou hledala kešky a poté jsme se vyměnili. Odpoledne už jsme měli na programu dlouho obávanou poznávačku nerostů a hornin, ale nakonec jsme ji všichni úspěšně splnili. Ve čtvrtek jsme vyšli na celodenní hřebenovku, ale nejprve jsme museli zdolat kopec s převýšením téměř 800 metrů, výhledy ale opravdu stály za to. Počasí nám přálo, a tak nás překvapilo, když jsme narazili na první sníh. Dozvěděli jsme se zajímavosti o znaku Krkonoš a o s ním spojených endemických rostlinách. Šli jsme přes Růženčinu zahrádku, kolem Harrachových kamenů, k pramenu Labe a do Labské boudy. Bezpochyby nejhezčí byl ale Pančavský vodopád. Cestou zpátky jsme se zastavili na Dvoračkách, koupili si něco k snědku, přečkali přeháňku a užili si spoustu zábavy. Večer na chatě jsme si napsali test z geologie. Tím jsme celý geokurz uzavřeli a v pátek už si jen zabalili krosny a kufr a vyrazili domů.

Za sextu B Antonie Fraňková, Adéla Radilová, Lucie Černá, Barbora Šídová a Eliška Fiedlerová

Foto: Michal Hrstka

Aktuální informace

09.12.2024

Zájemce o studium a jejich rodiče zveme na prohlídku školy ve čtvrtek 9/1 od 14.00 do 16.00 hodin. Součástí programu jsou informační schůzky s vedením školy v 14:15, 14:45, 15:15 hod.

26.10.2024

Rada školy dne 25. 10. schválila výroční zprávu o činnosti školy za rok 2023 - 2024.

09.09.2024

Novinka pro studenty a rodiče

Celý článek

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1942.

Narodil se 8. 11. 1923 v Nymburce, kde také prožil celý život (zemřel 29. 1. 1999).

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Rooseveltův projev

2. duben 1903

Americký prezident Theodore Roosevelt přednesl v Chicagu projev, jímž potvrdil, že Monroeova doktrína je stále základem americké zahraniční politiky. 

Nejčtenější

22.11.2024

S radostí vám oznamujeme vznik Spolku absolventů Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce. Skupina bývalých studentů školy se po mnoha nápadech, diskuzích a setkání rozhodla oficiálně založit absolventský spolek. Spolek si klade za cíl propojit všechny, kdo jsou součástí historie naší školy - absolventy, bývalé i současné pedagogy, a také přátele gymnázia. Spolek absolventů Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce bude sloužit jako prostor, kde se bývalí studenti mohou znovu setkávat, společně zavzpomínat na školní léta, udržovat kontakt se školou a zároveň podpořit současné studenty gymnázia. Je to příležitost stát se součástí něčeho nového, inspirativního a pokračovat v budování vazeb, které přetrvají generace.

celý článek
11.11.2024

V týdnu 11.-15. 11. 2024 si na naší škole připomínáme události spojené se 17. listopadem.
Pokud chcete vědět,  jak jsme si to na naší škole připravili, čtěte dál.

celý článek
11.11.2024

V pátek 8.11. 2024 vyrazil maturitní ročník biologického semináře do „Ústavu experimentální medicíny“, na přednášky v rámci akce „Týden vědy AV ČR“.
První přednáška „Plodnost žen a role kvality oocytů“ nám přiblížila současnou situaci v oblasti reprodukční medicíny. Dozvěděli jsme se něco nejen o důvodech, proč se stále zvyšuje počet párů, které mají potíže počít přirozenou cestou, ale také o projektech a výzkumech, jejichž výsledky by v budoucnu mohly těmto párům pomoci.

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.