Geologický kurz 6XB v Rokytnici nad Jizerou

Geologický kurz 6XB v Rokytnici nad Jizerou

V pondělí 19. 9. 2022 jsme se celá třída sešli u gymnázia a v osm hodin vyjeli na geologický kurz autobusem směr Rokytnice. Po cestě jsme navštívili Bozkovské jeskyně a obdivovali krásné jezírko a krápníkovou výzdobu. Další zastávkou už byla Rokytnice a nás čekal tradiční výstup k chatě s krosnami na zádech a jako odměna milé kuchařky s výborným obědem. 

Odpoledne jsme věnovali prezentacím o prvcích, minerálech a horninách. V úterý nás brzy probudila hlasitá úplně příšerná hudba, abychom stihli autobus do Harrachova. Tam jsme navštívili Muzeum hornictví. Paní průvodkyně nás provedla asi kilometrovou štolou, dozvěděli jsme se o těžbě barytu, fluoritu a galenitu a proč došlo k jejímu ukončení. Zpět jsme šli pěšky kolem Mumlavských vodopádů, pořídili několik památečních fotek, zastavili se v restauraci na lívancích a horkém jablku. K chatě jsme přišli ze shora od Ručiček a zamířili jsme rovnou na oběd. Ve středu ráno jsme se rozdělili na dvě skupiny, první skupina s paní profesorkou Weissovou soutěžila ve vědomostní soutěži v geologii, druhá s panem profesorem Hrstkou hledala kešky a poté jsme se vyměnili. Odpoledne už jsme měli na programu dlouho obávanou poznávačku nerostů a hornin, ale nakonec jsme ji všichni úspěšně splnili. Ve čtvrtek jsme vyšli na celodenní hřebenovku, ale nejprve jsme museli zdolat kopec s převýšením téměř 800 metrů, výhledy ale opravdu stály za to. Počasí nám přálo, a tak nás překvapilo, když jsme narazili na první sníh. Dozvěděli jsme se zajímavosti o znaku Krkonoš a o s ním spojených endemických rostlinách. Šli jsme přes Růženčinu zahrádku, kolem Harrachových kamenů, k pramenu Labe a do Labské boudy. Bezpochyby nejhezčí byl ale Pančavský vodopád. Cestou zpátky jsme se zastavili na Dvoračkách, koupili si něco k snědku, přečkali přeháňku a užili si spoustu zábavy. Večer na chatě jsme si napsali test z geologie. Tím jsme celý geokurz uzavřeli a v pátek už si jen zabalili krosny a kufr a vyrazili domů.

Za sextu B Antonie Fraňková, Adéla Radilová, Lucie Černá, Barbora Šídová a Eliška Fiedlerová

Foto: Michal Hrstka

Aktuální informace

02.12.2022

Jaroslav Kmenta, absolvent nymburského gymnázia (1987) a čestný občan města Nymburk, představí v úterý 13. 12. 2022 v 17.30 hodin v Kině Sokol svou knihu Ruská mafie. Vstupné 100 Kč

12.10.2022

Dnes 12. 10. 2022 byla zveřejněna Výroční zpráva našeho gymnázia za školní rok 2021-2022.

Významní absolventi

Ing. František Tuláček

Ing. František Tuláček (7. 8. 1922-26. 10. 2012), pedagog, nestor českého drůbežářství a chovatelství, absolvoval v roce 1941.

Anketa

 
Motto školního roku 2022-23
Cornell Woolrich 16 %
Wayne Gretzky 16 %
Milton Berle 9 %
John Schaar 39 %
Napoleon Hill 19 %
Celkový počet hlasů: 237
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Americký Kongres vytvořil department

Americký Kongres rozhodl vytvořit department (ministerstvo) obchodu a práce, aby tak napomohl stabilizaci amerického hospodářství. 

Nejčtenější

27.11.2022
Dobrý den všem, 
 
stejně jako v minulých letech organizujeme i letos prodej vánočního cukroví. Zisk opět darujeme na dobrý skutek. Tentokrát to bude Zdenička, kamarádka jedné naší studentky, které věnujeme peníze nejen z prodeje vánočního cukroví, ale také veškerý výdělek z Vánoční akademie, která se bude konat 8. prosince. 
celý článek
09.11.2022

Krajské kolo středoškolského poháru chlapců v basketbalu se odehrálo za účasti pěti týmů v poděbradské sportovní hale. Naše družstvo svými výkony potvrdilo, že patřilo k favoritům turnaje a jednoznačně zvítězilo ve všech čtyřech utkáních a zajistilo si po zásluze 1. místo a postup na republikové finále, které se uskuteční 15. a 16.11. v Ústí nad Labem. Soupeře jsme přehrávali prakticky ve všech herních dovednostech, což se odrazilo i na celkovém skóre 175:37. 

celý článek
09.11.2022

Pišqworky se po třech letech opět vrátily k prezenční formě turnajů. Oblastní kolo pro nymbursko a mladoboleslavsko pořádalo Gymnázium Dr. Pekaře v Mladé Boleslavi. Naše gymnázium reprezentovaly tři týmy Papagáj z 5QA, P******i 2 z 6XB a James Bond na vozíku z 6XA.

 

celý článek
 
John Schaar - Budoucnost není místo kam jdeme, ale které vytváříme.