Soustředění v Brně pro psaní odborné práce očima Matěje Z. ze 7MB

Soustředění v Brně pro psaní odborné práce očima Matěje Z. ze 7MB

"Minulý měsíc, mezi 1. a 3. listopadem, jsem se zúčastnil semináře SOČ v Brně. Pro potenciálně neznalé, SOČ je zkratkou pro středoškolskou odbornou činnost. Náplní samotného semináře bylo řádné zpracování a následné prezentování získaných údajů.
První den začal úvodní přednáškou celkově o základech, tedy co je přesně SOČ, z jakých částí se skládá a samozřejmě nedílnou součástí bylo i dlouhé povídání o zdrojích a kde hledat, pokud chceme věrohodné, nesmyšlené informace. Samotná přednáška trvala okolo 2 hodin, ale rozhodně nebyla zdlouhavá díky skvělému a srozumitelnému výkladu. Po této přednášce následovala první praktická ukázka v podobě prezentace vědecké práce týkající se molekulární genetiky, konkrétně editace genu pomocí CRISPR."

Matěj Zatloukal 7MB 2.12. 2023

"Tato práce mě zaujala z především ze 2 důvodů. Tím 1. důvodem bylo samotné téma, neboť mě genetika zajímá, ale především 2. důvodem, proč mě práce zaujala, byl způsob prezentace. Při prezentaci bylo znát, že se prezentující v tématu vyzná, ale je zároveň schopná informace předat dál vysvětlením pojmů takovým způsobem, že i žák základní školy by této prezentaci rozuměl. Rozhodně se jednalo o krásnou ukázku toho, jak by měla
odborná práce vypadat.

Další den jsme se v přednáškách zaměřili na 2 dosti klíčové části samotné prezentace: verbální a nonverbální komunikaci a jak zvládnout stres s tím spojený. První přednášku o stresu jsme se nebavili jenom o stresu během samotné prezentace výsledků, ale i během psaní a jak zvládnout začátek, kdy je naše práce tvořená jen prázdnými stránkami. Následující přednáška se týkala celkové komunikace. Na úvod jsme byli vyzváni ke krátkému představení nás samotných. Následně jsme se dozvěděli něco víc o správném držení těla, jak pracovat s rukama a samozřejmě jak využít naše hlasivky na maximum. Na konci přednášky byla možnost vyzkoušet si zkrácenou odbornou prezentaci.

Poslední den jsme se dostavili na poslední přednášku, ta se týkala znova prezentace, ale tentokrát té psané. Po prvotním výkladu jsme mohli naše nově nabyté zkušenosti aplikovat při hledání nedostatků u několika nepovedených výtvorů. Po konci poslední přednášky nás čekalo slavnostní ukončení s rozloučením a cesta domů.

Pokud se Vám naskytne příležitost zúčastnit se příštího ročníku a máte v plánu napsat SOČku, rozhodně neváhejte a přihlaste se. Zkušenosti, které jsem za ty 3 dny získal byly mnohonásobně větší, než to, co jsem se dozvěděl během 2 let aktivní práce na mé vlastní SOČce."

Matěj Zatloukal 7MB 2.12. 2023

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1942.

Narodil se 8. 11. 1923 v Nymburce, kde také prožil celý život (zemřel 29. 1. 1999).

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Nafukování trustů

Americký Kongres schválil zákon omezující tzv. nafukování trustů tím, že rozšiřování trustů podléhá rozhodnutím generálního prokurátora. 

Nejčtenější

24.04.2024

Celé čtvrteční dopoledne bude pro návštěvníky připraven ve škole i mimo ni doprovodný program mezinárodní konference Bohumil Hrabal neidylický. Pro návštěvníky konference, pro studenty naší školy i studenty z blízkých gymnázií se tak skýtá možnost podívat se na program, který si k výročí 110 let od narození pana spisovatele připravili žáci a učitelé naší školy!

 

 

celý článek
27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.