Naši studenti v rolích právniček a právníků

Naši studenti v rolích právniček a právníků

Na dvě hodiny se učebna č. 73 proměnila v soudní síň, kde studenti právního semináře předvedli své dovednosti v simulovaném soudu z trestního práva. Projekt, na kterém naše gymnázium spolupracuje s Právnickou fakultou UK, dal studentům možnost prozkoumat právní systém z první ruky a zároveň rozvíjet kritické myšlení a rétorické schopnosti.

V rámci simulace studenti převzali role soudců, státních zástupců, obhájců, soudních znalců, poškozených i svědků. Případ, který byl vybrán pro simulaci, se týkal střelby při vykrádání sběrny surovin. Studenti tak museli prokázat nejen hluboké porozumění trestnímu procesu, ale také trestnímu právu hmotnému, a dále schopnost aplikovat teoretické znalosti v praxi.

Poškození, svědci i soudní znalci představili své svědectví, zatímco je soudci, státní zástupci a obhájci pečlivě vyslýchali. Soudci pak museli zvážit všechny argumenty a rozhodnout o vině, nebo nevině obžalovaného – střílelo se v okolnostech vylučující protiprávnost, nebo šlo o pomstu?

Tento praktický zážitek nejenže posílil právní znalosti studentů, ale také jim umožnil poznat dynamiku hledání spravedlnosti v trestním řízení. Studenti si odnesli nejen lepší pochopení právních procesů, ale také si vyzkoušeli, jaké to je stát na místě právních profesionálů, což pro některé z nich může být prvním krokem k budoucí kariéře v právu.

Projekt simulovaného soudu byl nejen vzdělávací, ale také mnohdy velmi zábavný. Je příkladem toho, jak mohou interaktivní a praktické aktivity oživit studium a přinést teorii do reálného života. Věříme, že tento úspěšný projekt bude na naší škole pokračovat i v dalších letech a že studenti si z něj odnesou cenné zkušenosti a vzpomínky.

Aktuální informace

27.05.2024

se konají ve čtvrtek 30. 5. 2024 od 16:00. Schůzka pro rodiče - aula; testy z angličtiny (primy i 1A) a z němčiny (pouze 1A) - učebny v 2. patře.

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

plk. Jaroslav Čermák

Plk. letectva i. m. Jaroslav Čermák (27. 4. 1917-4. 6. 1943), pilot 310. a 313. stíhací perutě RAF, absolvoval v roce 1937.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Srdečná dohoda

6. červenec 1903

Návštěva francouzského prezidenta Émila Loubeta a ministra zahraničí Théophila Delcassého v Londýně byla počátkem jednání s Británií, které vedlo 8. 4. 1904 k vytvoření tzv. Entente cordiale – dohody o vzájemné spolupráci Francie a Británie.

Nejčtenější

17.05.2024

Studenti Gymnázia Nymburk vás zvou na Nymburský Majáles 2024!

Tak jako každý rok za posledních několik let, i tento rok pořádá Studentský Parlament Gymnázia Nymburk Nymburský Majáles!  Celá akce se odehrává v parku pod Nymburskými hradbami. A to v sobotu 25.5. - od 13:30 do půlnoci. Vstupné ja jako vždy ZDARMA. 

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
06.05.2024

Septimy a 3A absolvovaly v průběhu 2. a 3. května v krásném prostředí Skautského institutu na Staroměstském náměstí zážitkový workshop LIDI TO TAK NENECHAJ pod vedením lektorů.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.