Beseda s kapitánem Ondráčkem

Utéct z reality – octnout se uprostřed ničeho, jet s větrem v zádech a vnímat jen širé moře kolem a absolutní svobodu, kterou člověku nabízí; nebát se vyjet ze zaběhnutých kolejí stereotypního života a udělat něco neobvyklého, nebezpečného a možná i šíleného; vyplout za hranice státu, systému a šedi obyčejnosti a stát se strůjcem vlastního osudu, stát se králem moří…

Snad po tom nejvíc toužil kapitán Ondráček, který nám ve středu 14. května v auditoriu ZŠ Komenského poreferoval o svém pokusu obeplout svět v rekordním čase. Zvláštní bylo, že jsme se teprve v průběhu vyprávění dozvěděli, že jeho plán selhal. Zasvětil nás na začátku do všeho, co se týkalo příprav na cestu a počátku plavby, takže jsme se de facto trochu dokázali vžít do jeho role a pochopit jeho zklamání. Dostalo se nám velmi podrobného popisu plavby, ale také zařízení lodi a všech problémů, kterým mořeplavec musí čelit. Tak trochu to připomínalo jakousi dobrodružnou knížku; jen málokdo něco podobného doopravdy zažil, a právě v tom tkvěla poutavost přednášky. Moře je nevyzpytatelné a nedá se mu poručit; ovšem člověk, který na něm dovede strávit tolik času, je přece jenom hrdinou. Kapitán vyplul z britského přístavu s tím, že se mu do roka podaří doplout okolo světa zase zpátky, ale nakonec skončil na Novém Zélandu – obeplul tedy jen polovinu zeměkoule, nicméně se mu podařilo najít místo, které si zamiloval. Přes všechny svízelné situace na lodi i problémy v osobním životě kapitán vypadal stále plný elánu a také částečně pyšný na to, co ve svém věku dokázal. Možná totiž opravdu nezáleží na výsledku – důležitější je cesta.

Aktuální informace

06.09.2020

V rámci aktualizace údajů v Bakalářích se množí žádosti rodičů o zaslání ztracených přístupových údajů. Postupujte prosím takto, jiný  postup není z hlediska GDPR možný:

Celý článek
28.08.2020

V sekci "Studenti > Rozvrhy a suplování > Přehled rozvrhů" najdete rozvrhy na nový školní rok.

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1925.

Narodil se 15. 7. 1907 v Nymburce. Pocházel z rodiny dílovedoucího ČSD v Nymburce. Po gymnáziu studoval na Vysoké škole obchodní v Praze.

Anketa

 
Vybíráme motto pro školní rok 2020-2021
Sokrates 22 %
Dalajláma 13 %
Konfucius 13 %
Les Brown 31 %
Stephen Hawking 14 %
Matka Tereza 7 %
Celkový počet hlasů: 471
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Revoluce v Dominikánské republice

30. říjen 1903

Vypukla revoluce v Dominikánské republice, USA a evropské válečné lodě vysadily vojsko k ochraně konzulátů.

Nejčtenější

08.09.2020

Ve středu 2. 9. dopoledne připravil Studentský parlament na tartanovém hřišti na dvoře školy slavnostní vítání nových studentů ze tříd prima A, prima B a první A.

celý článek
16.09.2020

1PA dnes vyrazila s profesorkami Martínkovou a Krejčíkovou na adaptační kurz do Rokytnice. Po cestě děti navštívily skalní město Prachovské skály a odpoledne se vydaly na výlet s hravým programem.

celý článek
05.09.2020

V roce 2016 získalo naše gymnázium licenci na vytvoření centra pro poskytování Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu. Mezi první zájemce o absolvování bronzové úrovně patřily Jarča Mrázová a Eliška Prášilová. Tu se jim podařilo získat v roce 2017. V roce 2018 dokončily stříbrnou úroveň a letos na konci srpna splnily poslední krok, který jim scházel pro získání nejvyšší, tedy zlaté úrovně: čtyřdenní dobrodružnou expedici.

celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!