Příběhy našich sousedů aneb Příběhy, které v učebnicích nenajdete...

Příběhy našich sousedů aneb Příběhy, které v učebnicích nenajdete...

V letošním ročníku v regionu Nymbursko - Poděbradsko pracovalo devět týmů, které zpracovaly poutavé příběhy pamětníků, kteří prožili část života v totalitě. Z našeho gymnázia se letos zapojily hned tři týmy složené ze členů Klubu moderní historie z nižšího gymnázia a i čtvrtý nymburský tým z Městské knihovny Nymburk posílili někteří naši žáci.

Slavnostní uvedení všech příběhů proběhne ve středu 12. června 2024.

Příběhy našich sousedů je vzdělávací projekt neziskové organizace Post Bellum. Zapojení žáci mají za úkol vyzpovídat pamětníka, případně ověřit a doplnit jeho informace v archivu, literatuře a dalších zdrojích a následně jeho životní osudy zpracovat a vyprávět ve formě audio reportáže nebo video dokumentu.

Všichni mladí badatelé se po dobu více než pěti měsíců scházeli a vyzkoušeli si mnoho aktivit, které jsou blízké dokumentaristům. Absolvovali workshopy vedené koordinátorkou Post Bella, paní Marií Ehrlich, připravili se na setkání s pamětníkem, domluvili si místo a čas setkání a vydali se nahrávat poutavá vyprávění. Následně informace zpracovali do scénářů a vyjeli do Prahy na další workshopy do Post Bella a Českého rozhlasu, kde s pomocí odborníků a profesionálů Matěje Pospíšila a Tomáše Kohouta zpracovali své reportáže. Tím ale celá cesta neskončila. Nyní připravují slavnostní uvedení příběhů svých pamětníků na závěrečné ceremonii, která proběhne ve středu 12. června v Městské knihovně Poděbrady. 

Opravdu poutavé příběhy čtyř pamětníků z Nymburka a pěti pamětníků z Poděbradska si můžete prohléhnout zde: 

https://www.pribehynasichsousedu.cz/nymburk-a-podebrady/nymburk-a-podebrady-2023-2024

Při slavnostním setkání v Poděbradech pochopitelně nebude chybět ani DofE bufetík. Výtěžek z prodeje výtečných specialit bude věnován Post Bellu na další nahrávání příběhů pamětníků.

 

Děkujeme všem zapojeným studentům za trpělivou a mnohdy mravenčí práci. Veliké poděkování patří pamětníkům, bývalému atletovi a finišmanovi zlaté štafety z ME v Helsinkách v roce 1971, panu Luďku Bohmanovi, dále bývalému a poslednímu řediteli nymburského cukrovaru, panu Vladimíru Ulrichovi a v neposlední řadě bývalé kantorce a zástupkyni ředitele naší školy, paní Janě Věchtové. Děkujeme všem za čas a chuť sdílet své příběhy a přiblížit tak studentům dobu, o které tak žáci nemusí číst pouze v učebnicích.

A již nyní se těšíme na slavnostní setkání v Poděbradech.

Aktuální informace

26.06.2024

Během školních prázdnin je jako úřední den stanoveno pondělí od 9.00 do 11.00 hodin.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Mgr. Josef Daniel Beneš

Mgr. Josef Daniel Beneš (*31. 7. 1941), evangelický duchovní a literát, který v roce 1969 odešel do exilu do Ženevy, organizátor táborových pobytů mládeže i zájezdů a seminářů o českých dějinách a kultuře pro Švýcary, absolvoval na nymburském gymnáziu v roce 1958.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Smrt Theodora Mommsena

1. listopad 1903

Zemřel Theodor Mommsen (*30. 11. 1817), německý historik.

Nejčtenější

25.06.2024

Posádky dračích lodí našeho gymnázia zvítězily v obou kategoriích a díky zisku i celkového vítězství v poháru škol přiváží ZLATÝ HATTRICK.

celý článek
25.06.2024

Letos se hostitelským městem této prestižní soutěže staly ve dnech 21.-23. 6. 2024 Pardubice. Na její realizaci se podílely SPŠ elektrotechnická a VOŠ Pardubice ve spolupráci s Univerzitou Pardubice a Pardubickým krajem.

celý článek
27.06.2024

Pod záštitou vzdělávací organizace Agora CE se studenti výtvarné výchovy ze dvou tříd sext stali uličníky. Umělci, kteří jim zprostředkovávali půlroční projekt zaměřený na proměnu veřejného prostoru poblíž školy, byli Tomáš Roček, Filip Novák a za Agoru Tereza Konrádová.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.