Psaní na klávesnici s jeZAVčíkem

Psaní na klávesnici s jeZAVčíkem

Výuku psaní na klávesnici počítače ve volitelném předmětu v tercii a kvartě za podpory vedení gymnázia založila před několika lety Mgr. Michaela Vaňková. Po jejím odchodu na mateřskou dovolenou jsem převzal dočasně tuto výuku. Byl jsem potěšen, že se zdejší gymnázium této výuce soustavně věnuje, což je mezi gymnázii v Čechách čestná výjimka. Překvapil mne zájem studentů a úroveň, kterou vykazují nejen ti, co již rok psaní nacvičovali, ale i ti zcela začínající.

Výuka probíhá dvě hodiny v týdnu podle programu ZAV, jehož licenci škola zakoupila a jehož autorem je pan Jaroslav Zaviačič, vicemistr světa v psaní na psaním stroji. Programů k nácviku psaní na klávesnici všemi deseti prsty je mnoho (zdejší škola prováděla nácvik v programu ATF), ale program ZAV je výjimečný svojí schopností přizpůsobit se tempu a schopnostem nacvičujícího studenta, když mu průběžně tvoří program šitý přímo na míru. Kladem jsou rozmanitá cvičení a on-line srovnání se stejně starými nacvičujícími studenty nejen v naší republice, ale i ze zahraničí po internetu. Naše výsledky můžete proto průběžně sledovat na webové adrese: www.zav.cz.

Po dvou měsících psaní dosáhli někteří studenti, ale zvláště studentky, vynikajících výsledků a zcela mimořádného postupu v nácviku.  V prvé řadě je třeba jmenovat Michaelu POLÁČKOVOU z tercie B, která začala s nácvikem v září a během této krátké doby napsala 1 200 cvičení, čímž se dostala až do druhé stovky ze 12 tisíc nacvičujících studentů. Po zásluze získala jako první naši putovní „cenu“ pro nejlepšího písaře -  jeZAVčíka.

Po druhém měsíci cena putuje k Tereze MUSILOVÉ z kvarty B. Zájemci si mohou program za zvýhodněných podmínek koupit i na své domácí počítače, kde pokračují v psaní tam, kde ve školním nácviku skončili. Program ZAV je k dispozici zdarma všem pracovníkům gymnázia, ale také všem studentům, kteří si ho mohou zkusit ve škole, kde je pro ně k dispozici také zcela zdarma. Pro domácí výuku si můžete vyzkoušet prvých 100 cvičení. Máte-li zájem o nácvik psaní, stačí si napsat na e-mailovou adresu: ZAV1@atlas.cz. Obratem dostanete instrukci, jak si ho ve škole spustit a nebo nainstalovat na svůj domácí počítač.

Výuka správného psaní na klávesnice počítače je užitečná dovednost, která bude každému uživateli v životě trvalým vkladem a pomocníkem při práci s počítačem. Podle programu ZAV se dá zvládnout efektivní intuitivní psaní už za několik měsíců a nedá se s časem zapomenout, tak jako se na celý život uchová schopnost plavat, nebo jezdit na kole. Máte tak jedinečnou možnost získat snadno bonus, který vás v životě může zvýhodnit v konkurenci uchazečů na trhu práce. Využijte ji!

Oldřich Suchoradský, vyučující psaní na klávesnici počítače na Gymnáziu Nymburk

Aktuální informace

24.11.2023

MŠMT spustilo informační portál k přijímacímu řízení na SŠ.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1942.

Narodil se 3. 8. 1921 v Nymburce. Sprinter, který začínal v Orlu Nymburk (1940). 

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Srdečná dohoda

6. červenec 1903

Návštěva francouzského prezidenta Émila Loubeta a ministra zahraničí Théophila Delcassého v Londýně byla počátkem jednání s Británií, které vedlo 8. 4. 1904 k vytvoření tzv. Entente cordiale – dohody o vzájemné spolupráci Francie a Británie.

Nejčtenější

02.11.2023

Vážení rodiče i studenti!

Po zasedání sněmu delegátů a na základě rozhodnutí pana ředitele, společně s komisí TEV, předkládáme finální podobu organizace LVVZ.

 

Organizaci daných kurzů a pokyny k platbám budou řešit vedoucí LVVZ. 

Michal Hrstka

celý článek
15.11.2023

Pedagogičtí zaměstnanci se rozhodli připojit se 27. 11. ke stávce.

Důvody:

 • Nesouhlas s navrženým snížením počtu hodin, které by mělo zásadní vliv na průběh i výsledky vzdělávání ve škole; na GBHNB jde o cca 110 hodin – cca 12,5 %, což by znamenalo např.:
  • snížení počtu volitelných předmětů v maturitním i nematuritním ročníku a s tím související zvýšení počtu žáků v nich
  • větší skupiny žáků při výuce jazyků
  • problém s udržením výuky praktických cvičení
  • problém s udržením dělených hodin českého jazyka a matematiky
  • redukce nabídky nepovinných předmětů
 • Podpora nepedagogických zaměstnanců škol, kterým reálně hrozí pokles platů.

Opatření:

 • Škola bude zavřena a žáci nebudou mít do budovy přístup.
 • Zaměstnanci nemají nárok na oběd, přestože jídelna na SOŠ a SOU bude v provozu.
 • Žáci mohou na oběd jít, kdo nebude mít vzhledem k uzavření školy o oběd zájem, musí si ho včas odhlásit.

 

Další informace:

 • V případě dosažení dohody mezi MŠMT se zástupci školských asociací a odborů je možné, že stávka bude zrušena.

 

celý článek
05.11.2023

Končící víkend měl na svém programu školy nejen první stužkovací večírek maturantů, ale i brigádní činnost učitelů na chatách v Rokytnici nad Jizerou. Na 10 kolegů a rodinných příslušníků vyrazilo do hor „poprat “ se s úklidem a přípravou chat před náročnou, zimní sezónou. Není to nikdy jednouché, ale opět se dílo povedlo a můžeme se těšit na blížící se zimu!

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.