Psaní na klávesnici s jeZAVčíkem

Psaní na klávesnici s jeZAVčíkem

Výuku psaní na klávesnici počítače ve volitelném předmětu v tercii a kvartě za podpory vedení gymnázia založila před několika lety Mgr. Michaela Vaňková. Po jejím odchodu na mateřskou dovolenou jsem převzal dočasně tuto výuku. Byl jsem potěšen, že se zdejší gymnázium této výuce soustavně věnuje, což je mezi gymnázii v Čechách čestná výjimka. Překvapil mne zájem studentů a úroveň, kterou vykazují nejen ti, co již rok psaní nacvičovali, ale i ti zcela začínající.

Výuka probíhá dvě hodiny v týdnu podle programu ZAV, jehož licenci škola zakoupila a jehož autorem je pan Jaroslav Zaviačič, vicemistr světa v psaní na psaním stroji. Programů k nácviku psaní na klávesnici všemi deseti prsty je mnoho (zdejší škola prováděla nácvik v programu ATF), ale program ZAV je výjimečný svojí schopností přizpůsobit se tempu a schopnostem nacvičujícího studenta, když mu průběžně tvoří program šitý přímo na míru. Kladem jsou rozmanitá cvičení a on-line srovnání se stejně starými nacvičujícími studenty nejen v naší republice, ale i ze zahraničí po internetu. Naše výsledky můžete proto průběžně sledovat na webové adrese: www.zav.cz.

Po dvou měsících psaní dosáhli někteří studenti, ale zvláště studentky, vynikajících výsledků a zcela mimořádného postupu v nácviku.  V prvé řadě je třeba jmenovat Michaelu POLÁČKOVOU z tercie B, která začala s nácvikem v září a během této krátké doby napsala 1 200 cvičení, čímž se dostala až do druhé stovky ze 12 tisíc nacvičujících studentů. Po zásluze získala jako první naši putovní „cenu“ pro nejlepšího písaře -  jeZAVčíka.

Po druhém měsíci cena putuje k Tereze MUSILOVÉ z kvarty B. Zájemci si mohou program za zvýhodněných podmínek koupit i na své domácí počítače, kde pokračují v psaní tam, kde ve školním nácviku skončili. Program ZAV je k dispozici zdarma všem pracovníkům gymnázia, ale také všem studentům, kteří si ho mohou zkusit ve škole, kde je pro ně k dispozici také zcela zdarma. Pro domácí výuku si můžete vyzkoušet prvých 100 cvičení. Máte-li zájem o nácvik psaní, stačí si napsat na e-mailovou adresu: ZAV1@atlas.cz. Obratem dostanete instrukci, jak si ho ve škole spustit a nebo nainstalovat na svůj domácí počítač.

Výuka správného psaní na klávesnice počítače je užitečná dovednost, která bude každému uživateli v životě trvalým vkladem a pomocníkem při práci s počítačem. Podle programu ZAV se dá zvládnout efektivní intuitivní psaní už za několik měsíců a nedá se s časem zapomenout, tak jako se na celý život uchová schopnost plavat, nebo jezdit na kole. Máte tak jedinečnou možnost získat snadno bonus, který vás v životě může zvýhodnit v konkurenci uchazečů na trhu práce. Využijte ji!

Oldřich Suchoradský, vyučující psaní na klávesnici počítače na Gymnáziu Nymburk

Aktuální informace

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Mgr. Jana Smolíková

Mgr. Jana Smolíková, geografka, cestovatelka, polárnice a environmentalistka, která už třikrát v rámci vědeckého pobytu navštívila Antarktidu, maturovala na naší škole v roce 2001.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Řízení vzducholodi

12. listopad 1903

Francouz Henri Juillot podal nový důkaz o řiditelnosti vzducholodi:

Nejčtenější

21.03.2024

Jaké je to být debatním rozhodčím? To si vyzkoušeli členové našeho debatního klubu na krajském kole Debatiády v Děčíně. Pro některé z nich to byla první příležitost rozhodovat soutěžní debaty naostro.

celý článek
26.03.2024

Nymburští debatéři Luisa Anna Hofmanová (7MA), Sofie Fukalová (7MA), Tadeáš Brablc (8OB) a trenér Matěj Piller se poslední víkend před Velikonocemi vydali do České Třebové, kde se zúčastnili posledního turnaje Debatní ligy v této sezóně. Akce se uskutečnila v prostorech Střední školy technické a dopravní Gustava Habrmana.

 

celý článek
13.04.2024

Ve středu 10. dubna jsme ve složení Honza Kopeček (6XB), Anna Hířová, Štěpán Soulek a Mikuláš Vodenka (5QB) brzy ráno vyrazili do Prahy na VŠCHT na krajské kolo chemické olympiády kategorie C.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.