Vítězství a dva postupy z KK Geologické olympiády 2023

Vítězství a dva postupy z KK Geologické olympiády 2023

7. ročník Geologické olympiády přinesl v roce 2023 našemu gymnáziu konečně postup do celostátního kola. Je to teprve poprvé, ale zase rovnou dvakrát... Z prvního místa ve Středočeském kraji si postup výš vysloužila naše matadorka minulých ročníků Anna Vávrová (8OB), která se do olympiády zapojila poprvé, když byla v kvartě. Letos v termínu konání KK nemocná Veronika Košťálová (5QB), která je Aniččinou nadějnou nástupkyní, byla vybrána za náš kraj do ústředního kola za své video na téma "Proč se mi líbí geologie?"

V pondělí 27. března 2023 do Berouna přijeli na KK GeO čtyři studenti nymburského gymnázia v doprovodu prof. Soukupa. Jedna nadějná mladá geoložka - jak už bylo vysvětleno výše - bohužel chyběla, přestože letošní OK GeO vyhrála. Pánská část výpravy na medaile ani čestné uznání úspěšného řešitele nedosáhla.

Nejlepší letošní mladá geoložka Středočeského kraje Anna Vávrová (8OB) se poprvé zapojila do 3. ročníku Geologické olympiády v roce 2019. Jako kvartánka v nižší kategorii A získala pro nás vůbec první medaili z krajského kola této soutěže. O rok později už se ve 4. ročníku zařadila do středoškolské kategorie B, ale bronz uhájila, přestože soutěž přešla z důvodu pandemie SARS-CoV-2 do online prostředí i na krajské úrovni. Následující online ročník klesla až na 5. příčku, loni byla na prezenčním KK dokonce 6. V Geologické olympiádě 2023 zúročila všechny dosavadní zkušenosti předešlých let spolu se třemi roky zapojení se do Otevřené vědy na Geofyzikálním ústavu Akademie věd ČR a zaslouženě zvítězila. Motivační smysl olympiády zafungoval a při přebírání diplomu za 1. místo z rukou starostky města Berouna RNDr. Soni Chalupové, profesí rovněž geoložky, mohla Anička hrdě odpovědět, že se geologií hodlá zabývat i profesně po maturitě na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. (Díky svým úspěchům v této soutěži, v Otevřené vědě a v SOČ bude velmi pravděpodobně ke studiu i přijata.) Nebude první geoložkou, pocházející z naší školy za dlouhá desetiletí jejího trvání. Tímto směrem studia a vědeckého bádání se ovšem vydává velice málo absolventů, takže nás tato kariérní volba samozřejmě těší.

Veronika Košťálová (5QB) má z předchozích ročníků Geologické olympiády rovněž diplomy za medailová místa. V národním kole ale zatím nebyla. Letos se nadšeně zapojila do přidružené soutěže spočívající v natočení vlogu na YouTube osobně propagujícího geologii. Mezi dvanácti videi z celé republiky mělo to její třetí největší počet shlédnutí. Z našeho kraje to bylo nejvíc, proto byla rovněž do ústředního kola Geologické olympiády nominována, i když pro nemoc letos skončila jen na okresní úrovni (ovšem jako vítězka kategorie B).

Obě nadějné mladé vědkyně se v termínu 25. až 28. dubna 2023 zúčastní na Kaprálově mlýně v Ochozu u Brna celostátního kola Geologické olympiády 2023. Součástí bude i celodenní exkurze do Moravského krasu.

Výsledková listina KK GeO 2023 za naši školu

Jméno a příjmení Třída Kategorie Pořadí
Kubálek Filip 3TB A zúčastnil se
Vávrová Anna 8OB B 1. MÍSTO A POSTUP DO REPUBLIKOVÉHO KOLA
Daniel Kvíz

3A

B zúčastnil se
Pavel Komora

3A

B zúčastnil se
Šáfr Vojtěch

6XA

B nezúčastnil se
Košťálová Veronika 5QB za video o geologii POSTUP DO REPUBLIKOVÉHO KOLA

Děkujeme soutěžícím za vzornou reprezentaci školy ve stále ještě nepříliš populární přírodní vědě. Doufáme, že náklonnost ke geologii vydrží i Filipovi Kubálkovi (3TB), který se účastní soutěže každý rok a který se svou pílí a svědomitou přípravou postupně k medailovým umístěním zajisté rovněž propracuje. Za letošní výkony budou uděleny jedničky do klasifikace, pochvaly třídního učitele nebo ředitele školy a jak je na naší školy už několik let zvykem, na konci roku mimořádná stipendia.

Předmětové komise BIO a ZEM

Aktuální informace

26.06.2024

Během školních prázdnin je jako úřední den stanoveno pondělí od 9.00 do 11.00 hodin.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1942.

Narodil se 6. 9. 1922 v Nymburce a zemřel v r. 1996 v Nymburce. Byl význačným českým tělovýchovným pedagogem.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Cenzura v Prusku

únor 1903

Pruský ministr vnitra podal v Poslanecké sněmovně vysvětlení, proč byla zakázána hra Das Tal des Lebens (Údolí života) od Maxe Dreyera:

Nejčtenější

23.06.2024

Ve čtvrtek 20.6. 2024 se všichni výtvarníci prvního a druhého ročníku zúčastnili výtvarné exkurze do Národní galerie ve Veletržním paláci. Jako doprovod s námi jeli prof. Haníková, Plaňanská, Grusová, Kolbábek. Pro první ročník byla připravena komentovaná prohlídka Umění dlouhého století 1796 – 1918, pro druhý ročník Konec černobílé doby 1939 – 2021.

celý článek
25.06.2024

Posádky dračích lodí našeho gymnázia zvítězily v obou kategoriích a díky zisku i celkového vítězství v poháru škol přiváží ZLATÝ HATTRICK.

celý článek
25.06.2024

Letos se hostitelským městem této prestižní soutěže staly ve dnech 21.-23. 6. 2024 Pardubice. Na její realizaci se podílely SPŠ elektrotechnická a VOŠ Pardubice ve spolupráci s Univerzitou Pardubice a Pardubickým krajem.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.