Výsledky školního kola SOČ 2019

DOPLNĚNA FOTOGALERIE (Foto: J. Šantavý, 5QA)
Z celkem 29 prací, které byly v letošním školním roce před hodnotícími komisemi školní přehlídky Středoškolské odborné činnosti obhajovány, vybrali hodnotitelé k postupu do krajského kola 25 nejlepších. Máme radost z nárůstu kvality a také meziročně se zvyšujícího množství maturitních prací dostatečně vědecky pojatých, aby mohly být do této prestižní vědecké soutěže přihlášeny. Děkujeme také jejich pisatelům za překonání ostychu, který pro některé z nich veřejná obhajoba před učiteli a spolužáky nepochybně znamenala. Nejde v žádném případě o samozřejmost a psát SOČ vyžaduje také více úsilí, než u běžné seminární či maturitní práce.

Všechny práce ze školního kola postoupit nemohou, protože každá škola může do KK přihlásit nejvýše dvě práce v každém z oborů SOČ. I v této souvislosti se nám daří "rozšiřovat svoje školní portfolio". I když byly v některých oborech předloženy jen dvě práce, ani tam nebyl postup obou automatický a vyžádal si nejen zodpovědnou přípravu prezentace výzkumů jejich autorem, ale i střízlivý a věcný komentář studenta, který byl navíc omezen i časem. Na postup či nepostup výše v soutěži měly vliv také odpovědi autora práce na různé otázky členů hodnotících komisí a někdy i posluchačů přítomných při obhajobě.

Školní garantka SOČ paní prof. Bubeníková letos obzvlášť vyzdvihla kooperativní přístup pisatelů mezi sebou (různá výpomoc spolužáka třeba s IT zvládnutím formální stránky práce, grafy či prezentací) - i když mohou vlastně být v soutěži i svými konkurenty. Stejně tak ocenila podporu (nejen hmotnou) rodičů sočkařů, kteří bývají mnohdy prvními čtenáři napsaných kapitol a korektory nejen pravopisných a stylistických, ale někdy i odborných pochybení. Toho si i jako škola velmi vážíme a v letech minulých jsme to pozorovali v menší míře, než letos.

Postupující sočkaři se nyní intenzivně připravují na zadání svých prací do systému, nahrání PDF verzí elektronicky pro porotu KK, a také vytištění a svázání jednoho výtisku práce, který se bude hromadně odesílat, a i s tím je spojen další čas, úsilí a jde samozřejmě o termínované úkoly. Krajská přehlídka SOČ se bude letos poprvé konat na Gymnáziu Jiřího Ortena v Kutné Hoře v úterý 30. dubna 2019.

A které práce tedy postupují a budou soutěžit v KK?

Výsledková listina ŠK SOČ 2019

Zdroj: Webové stránky SOČ

František Rachlík

Absolvoval v roce 1924.

Narodil se 16. 9. 1904 v Nymburce, zemřel v Praze 13. 2. 1980. Po skončení vojenské služby studoval na pražské Filozofické fakultě Univerzity Karlovy filozofii, dějiny umění a estetiku.

Je to jen gesto a stávka s demonstracemi nic nepřinesou 21 %

Železnice z Berlína do Bagdádu

6. březen 1903

Vysoká porta (= vláda Osmanské říše) a Anatolská železniční společnost podepsaly smlouvu o stavbě tzv. bagdádské železnice.

29.04.2019

V pondělí 29. dubna se s naší školou rozloučili studenti maturitního ročníku. Na letošní rok přichystali originální a neotřelé poslední zvonění s tématy okupace '68 a sametové revoluce, od které si letos připomínáme 30. výročí.