Republikové finále basketbalistů

RF v basketbalu chlapců a dívek kategorie VI. B hostil v termínu 30. a 31. ledna 2017 v Městské sportovní hale Jindřichův Hradec. Družstvo Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce, které je složeno z hráčů U17 a U19 BA Nymburk, se, i přes účast sportovních gymnázií, již tradičně řadilo mezi největší favority. Kromě mistrovského titulu se bojovalo i o postup do světového finále ISF, které se koná 29. 4. – 7. 5. 2017 v Poreči v Chorvatsku. Pětici vítězů jednotlivých kvalifikací doplnilo družstvo pořadatelů. Ve dvou tříčlenných skupinách se první den republikového finále družstva utkala systémem „každý s každým“. Všechny zápasy se hrály 4x6 minut.

Sportovní gymnázium Ostrava

Reprezentace naší školy nastoupila v této sestavě: Filip Novotný, Miroslav Štafl, Lukáš Mareš, Dominik Plešingr, Rostislav Jirák, Luboš Kovář, Tomáš Mikyska, Vojtěch Pýcha, David Snop, Vojtěch Vejvar, Martin Holoubek,  Nikolaos Noumeros.
Hned první zápas chlapců byl soubojem našich soupeřů za skupiny. Druhé družstvo z Nymburka – SOŠ a SOU Nymburk - dorazilo pouze s šesti hráči a proti domácímu týmu podalo velmi dobrý výkon, který znamenal vítězství 35:20. V druhém zápase naší skupiny se reprezentanti Nymburka utkali proti sobě. Širší soupiska a lepší kvalita pomohly k našemu snadnému vítězství v poměru 63:33 (Novotný 16, Pýcha 9, Mikyska a Štafl 8, Plešingr 6, Kovář, Mareš a Jirák 4, Vejvar a Holoubek 2). Ve třetím zápase jsme porazili domácí 90:20 (Jirák 16, Novotný 12, Mikyska 11, Vejvar a Štafl 9, Plešingr 8, Kovář 7, Holoubek 6, Pýcha, Mareš a Noumeros  4), tím jsme postoupili ze skupiny z prvního místa.
V úterý ráno v 8:00 jsme v prvním semifinále přehráli Sportovní gymnázium Ostrava. V úvodu jsme prohrávali 0:8 a 3:10, ale na konci první čtvrtiny jsme již vedli 12:11. Postupně jsme náskok navyšovali až na rozdíl 20 bodů po třetí čtvrtině. Poslední herní úsek již dohrávali na obou stranách hráči z lavičky. Celkem 50:40 (Novotný 18. Štafl 13, Kovář 8, Jirák 5, Mikyska 4 a Holoubek 2).
Posledním utkáním RF bylo finále. Soupeřem nám byli hráči Sportovního gymnázia Pardubice. První polovina zápasu byla velmi vyrovnaná, družstva se střídala ve vedení a my měli náskok tří bodů. Nejen o ten jsme přišli ve třetí třetině, na jejímž konci jsme prohrávali o 9 bodů. Minutu před koncem jsme po dvou úspěšných trojkách a tří proměněných trestných hodech vyrovnali na 46:46. Soupeř nám dal ještě šanci, protože z šesti šestek, které střílel, proměnil pouze dvě. Naše poslední střela nebyla přesná. Nezbývalo nic jiného, než soupeři poblahopřát. Výsledek 46:48 (Novotný 14, Jirák 10, Mikyska 9, Kovář 7, Vejvar 6).
Budiž toto RF poučením pro obě věkové kategorie, které čekají vyřazovací duely ve svých extraligách, že jakákoli nepozornost, nedůslednost a chvilková nedisciplinovanost, je soupeři většinou potrestána. Přesto musím hráčům za předvedený výkon a vybojování druhého místa poděkovat. Nejlepším střelcem našeho týmu byl vyhlášen Filip Novotný.