T. Ďurčanský, stážista Otevřené vědy, ve Studiu 6 České televize

T. Ďurčanský, stážista Otevřené vědy, ve Studiu 6 České televize

Stážista Tadeáš Ďurčanský (7MB) byl společně se svým mentorem dr. Vítězslavem Jarým hostem sobotního Studia 6 v České televizi. Hovořili o právě zakončeném 16. ročníku Otevřené vědy AV ČR, kdy se Tadeáš mohl každý měsíc vypravit do Fyzikálního ústavu Akademie věd, v. v. i., a společně se dvěma dalšími středoškoláky z jiných gymnázií celý rok ladit zdroje LED osvětlení. Televizní rozhovor byl zároveň upozorněním, že do konce listopadu je možné se přihlašovat na stáže 17. ročníku Otevřené vědy pro rok 2022.

Záznam živého rozhovoru ve Studiu 6 Víkend z 20. 11. 2021 od 7:49 hodin, který trval devět a půl minuty, je možné shlédnout v iVysílání ČT. Vedoucí Tadeášovy stáže Ing. Vítězslav Jarý, Ph.D., byl se všemi svými letošními svěřenci také v pátek 19. 11. 2021 zpovídán redaktorem veřejnoprávní stanice Český rozhlas Plus v rámci pořadu Odpolední Plus, který pravidelně každý den přináší souhrn zpráv ze světa vědy. Rozhovor, v němž dostali větší prostor k vyjádření ostatní dva stážisté pana dr. Jarého, trval asi pět minut a vysílal se od 17:48 hodin. Je možné si ho pustit buď z celodenního záznamu této rozhlasové stanice (je ovšem nutné se posunout v čase na 17:48), nebo ho obsahuje i pořad Věda Plus z 19. 11. 2021 (přičemž je třeba v tomto případě najít čas 13:50).

Tadeáš je jedním z pěti letošních stážistů, kteří byli z nymburského gymnázia do tohoto projektu vybráni. V posledních letech se daří nadané mladé zájemce o vědeckou práci mezi studenty vyššího a čtyřletého gymnázia nacházet. Ještě větší radost ale máme z toho, že si je na základě jimi podaných přihlášek a motivačních dopisů v hojné míře vybírají i mentoři jednotlivých stáží. Zájem o stáže na Akademii věd mezi českými teenagery totiž výrazně převyšuje kapacitní možnosti vědců.

PaedDr. Helena Hantonová
Mgr. Radka Mlázovská
Mgr. Miroslav Soukup
Talent tým a školní garanti SOČ

Aktuální informace

17.01.2023

Gymnázium BH zveřejňuje inspekční zprávu z komplexní inspekce, která proběhla na konci prosince 2022 a protokol z inspekce.

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1948.

Narodil se 12. 6. 1929 v Bobnicích u Nymburka. Poté studoval na Chemicko-technologické fakultě ČVUT a v létě 1949 odešel do emigrace. 

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Hayova-Varillova smlouva

18. listopad 1903

Spojené státy a Panama uzavřely Hayovu-Varillovu smlouvu, který zaručila USA všechna práva ke stavbě, provozu a ochraně průplavu.

Nejčtenější

05.09.2023

Tradičně na začátku školního roku dostávají školy souhrnnou zprávu o výsledcích maturitních zkoušek, resp. o výsledcích společné části MZ. Ze zpráv, které školy obdrží, je možné vyčíst nejen výsledky vlastní školy, ale v její tabulkové části je možné nalézt i srovnání s ostatními školami v ČR.

 

 

S hrdostí sdělujeme, že naši maturanti v tomto srovnání obstáli opět na výbornou!

 

celý článek
05.09.2023

Školní rok 2023-2024 zahájen!

Tradičním shromážděním na nádvoří byl zahájen nový školní rok. Setkání tradičně připravil studentský parlament. V jeho průběhu noví studenti prim osmiletého studia a prvního ročníku čtyřletého studia otiskem ruky na svou třídní vlajku stvrdili příslušnost ke škole. Byli představeni noví učitelé a provozní zaměstnanci školy. Na shromáždění přivítali nové studenty ředitel školy Jiří Kuhn a zástupci parlamentu. 

 

celý článek
06.09.2023

Na Zlatou expedici jsme vyrazili opravdu brzy ráno v neděli 3. září. Ve vlaku do Prahy tedy seděli veselí lidé vracející se z nymburského posvícení a pak my - osm nevyspalých spolužáků s obrovskými brašnami na kolech a nadšením, že opravdu jedeme.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.