Naši francouzštináři publikují...

Naši francouzštináři publikují...

Možná jste někdy přemýšleli o tom, jaké by to bylo vydat vlastní knihu. Možná o tom přemýšleli i studenti FRJ z 5QA, 6XA a 7MA. A pokud ne, stejně to v letošním roce zjistili. Tyto třídy totiž přispěly kapitolami do francouzské publikace pojednávající o holokaustu, kterou připravili studenti z Lycée Charles de Gaulle v Dijonu.

Spolupráce obou škol není zcela novou záležitostí. V roce 2015 se jiná francouzštinářská skupina podílela na podobném projektu s tématem první světové války. V tomto školní roce byl tématem holokaust a naši účastníci v něm zpracovali kapitoly související s Protektorátem, Terezínem apod.

V každé třídě vznikly 4 - 5 členné skupiny, které se věnovaly vybrané oblasti. K tématu si nalezly zdroje a materiály. Následně si sepsaly text kapitoly a po několikerých korekturách jej dokončily. Před vánočními prázdninami jsme tak celou práci odeslali. Studenti se během prvního pololetí probematice věnovali na hodinách Dějepisu ve francouzštině, který mají v rámci Evropské jazykové sekce na našem gymnáziu. Povedlo se tak propojit teorii a praxí a sepsat práci, která neskončí, v lepším případě v portfoliu, v horším někde v zásuvce pracovního stolu.

Studenty je třeba ocenit za odvahu a schopnost dotáhnout projekt do konce. Bylo třeba několika hodin přípravy, sepisování, korektur a formátování. Na druhou stranu, kdo v jejich věku může říct, že je spoluautorem zahraniční publikace, byť jen školní:). Kromě jazykových dovedností projekt pomohl dovednostem informatickým. Veškerá práce probíhala sdílením přes google classroom, což tedy nebyla až tak výzva pro studenty, ale spíš pro učitele. 

Všem patří velký dík. A protože jejich práce se ve Francii líbila, je velmi pravděpodobné, že i další francouzštináři budou moci publikovat.

Aktuální informace

09.03.2026

pondělí 23. 3. od 17:00 hod:

  • 4A - uč. 7 - přízemí
  • 8OA - uč. 22 - přízemí
  • 8OB - č. 6 - přízemí
16.02.2026

Více informací u ředitelky: peckova@gym-nymburk.cz

03.11.2025

Zveřejňujeme výroční zprávu za školní rok 2024-2025. 

02.09.2025

pondělí - velká přestávka
pátek - velká přestávka

Vyřizuje paní Matoušová (kancelář za sborovnou).

Významní absolventi

P. Angelik František Fišer, OP

P. Angelik František Fišer, OP (4. 2. 1926-1. 2. 1983), teolog, historik, překladatel Bible, tramp s přezdívkou Rancher a zakladatel RANCHE 7D na úpatí Jedlové v Lužických horách, absolvoval v roce 1948.

Svět v roce založení školy

Milan Hodža

4. červenec 1903

V Pešti začal vycházet Slovenský týždenník pod redakcí Milana Hodži.

Nejčtenější

16.02.2026

Šťastni zpět na kurzu

Po nepříjemné epidemii střevní chřipky jsme se rozjaření z příležitosti pro nové nezapomenutelné zážitky vrátili zpátky do Rokytnice. Zmíněná nákaza se bohužel projevila i na dvou předešlých kurzech, z nichž byl jeden dokonce zrušen. Tak jsme se napjatě obávali stejného rozsudku, ale nám se poštěstilo!

Nikdo z nás se na lyžák nemohl dočkat, neboť máme s krkonošskými horami spjato nespočet jak přátelských, tak sportovních vzpomínek. Nejsme jedinou třídou, pro kterou představoval rok bez tohoto kurzu málem hotová muka.

celý článek
13.02.2026

Akce s velkým A pro pro svět fyzikálních nadšenců, úžasná atmosféra, mezinárodní fyzikální soutěž největší svého druhu na jednom místě v Praze Letňanech. Letos celkem 305 týmů po pěti členech. Všichni v týmu se snaží vyřešit co nejvíce fyzikálních úloh po dobu tří hodin, využívají všech dostupných znalostí a povolených pomůcek. Za Gymnázium BH v Nymburce se účastnily neuvěřitelně hned 4 týmy pod názvy GNBK 1,2,3 a GNBK OGs.

celý článek
18.02.2026

Gymnázium Bohumila Hrabala v Nymburce představuje nové propagační video, které vzniklo jako unikátní studentský projekt. Zapomeňte na strojené záběry - toto je autentická prohlídka školy, kterou pro vás připravili ti, kteří ji znají nejlépe - naši studenti.

celý článek