Nymburští francouzštináři i letos studují v Dijonu

Nymburští francouzštináři i letos studují v Dijonu

Stejně jako v minulém školním roce, kdy se Anežce Literové, nyní studentce 7MA, podařilo strávit v rámci programu Středočeského kraje "Rok v Burgundsku" část jejího studia na Lycée Charles de Gaulle v Dijonu, tak i letos má naše gymnázium ve Francii své zástupce. Na stejné škole studují v současné době tyto studentky: Tereza Javůrková, Ester Novotná, Veronika Michalčuková, Karolína Kubišová a Anežka Kochová. V loňském roce všechny uspěly ve výběrovém řízení a teď po prvních pár týdnech se s námi dělí o zážitky v následujicím článku. 

2. září jsme stejně jako místní studenti nastoupili na Lycée Charles de Gaulle v Dijonu. Na informačních tabulích jsme se dozvěděli rozmístění do tříd a dopoledne jsme strávily s třídním učitelem. Během odpoledne jsme měly čas se porozhlédnout po okolí. Byly jsme rozděleny do socioekonomické a přírodovědné větve, máme proto spoustu hodin ekonomie, nebo filozofie. V těchto předmětech nám dělá trochu problém nejen jazyk ale i probírané učivo. Náš názor na obtížnost probírané látky s námi sdílí i většina Francouzů. Škola obvykle začíná v 8 hodin a končí v 6 večer, kromě středy kdy se učíme jen dopoledne. Jako zahraniční studenti nemáme rozvrh tak nabytý jako naši spolužáci a dvě hodiny týdně máme speciální předmět francouzštinu pro cizince. Po dlouhém dni se přesuneme na internát, kde si můžeme na chvíli “odpočinout“ od francouzštiny a mluvit česky. Po večeři je povinná hodina a půl individuálního studia, o které jsme si ze začátku myslely, že bude trochu zbytečná. Po několika dnech jsme ale zjistily, že nám to ani zdaleka nestačí na splnění všech školních povinností. Víkendy trávíme s hostitelskými rodinami, na které se vždycky moc těšíme. Je to příležitost poznat francouzskou kulturu a dozvědět se spoustu zajímavých informací o stylu života místních. Není to naše první návštěva Dijonu. Již jsme měli možnost město poznat při výměnách pořádaných naší školou a už tenkrát se nám město moc líbilo. I přesto je tu ale spousta míst, která jsme zatím nenavštívily a jsme rády, že zde můžeme strávit celý školní rok, abychom je poznaly.

Veronika Michalčuková, Ester Novotná, Tereza Javůrková

Aktuální informace

27.05.2024

se konají ve čtvrtek 30. 5. 2024 od 16:00. Schůzka pro rodiče - aula; testy z angličtiny (primy i 1A) a z němčiny (pouze 1A) - učebny v 2. patře.

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1954.

Absolvoval Právnickou fakultu Karlovy univerzity v Praze se zvláštní specializací na mezinárodní právo.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Neúspěšná jednání o úředním jazyku

3. leden 1903

Němečtí a čeští poslanci se sešli ve Vídni na konferenci, která měla vyřešit jazykový problém v Čechách. 

Nejčtenější

17.05.2024

Studenti Gymnázia Nymburk vás zvou na Nymburský Majáles 2024!

Tak jako každý rok za posledních několik let, i tento rok pořádá Studentský Parlament Gymnázia Nymburk Nymburský Majáles!  Celá akce se odehrává v parku pod Nymburskými hradbami. A to v sobotu 25.5. - od 13:30 do půlnoci. Vstupné ja jako vždy ZDARMA. 

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
06.05.2024

Septimy a 3A absolvovaly v průběhu 2. a 3. května v krásném prostředí Skautského institutu na Staroměstském náměstí zážitkový workshop LIDI TO TAK NENECHAJ pod vedením lektorů.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.