Zítra celá země - dějepisný workshop 4KA

V pátek 4. 10. proběhl v naší třídě kvartě A dějepisný workshop. Spolu s paní profesorkou Renatou Lašovou a lektory Honzou a Julií z organizace Post Bellum jsme se bavili o událostech roku 1989 - konkrétně o komunismu, stávce studentů a sametové revoluci. Stěžejním projektem Post Bellum je Paměť národa, sbírka vzpomínek konkrétních osobností, fotografií, deníků a různých archiválií z období totalit 20. století. Paměť národa se snaží lidem připomínat události 20. století, které ovlivnili dobu, ve které žijeme.

Tento workshop byl netradiční v tom, že jsme se pomocí hry přenesli v čase - a to přímo do třídy, kde se plánuje stávka. Každému z nás byla přidělena nová identita a k ní různé informace, například co si myslí naši rodiče o politice, nebo jestli se v ní dokonce angažují, nebo třeba jestli naši sourozenci navštěvují vysokou školu. Podle těchto informací jsme se přidali buď ke stávkující části třídy, či té, která chce nechat vše při starém. Na vlastní kůži jsme si vyzkoušeli, jak těžké rozhodnutí to bylo, protože nic nebylo jisté. Kdyby tehdy revoluce nebyla vítězná, byli by stávkující žáci nejspíše vyhozeni ze školy. My samozřejmě všichni víme, že sametová revoluce dne 17. listopadu roku 1989 naštěstí úspěšná byla, a proto teď žijeme ve svobodném státě.

V další části jsme zhlédli videa s výpověďmi svědků sametové revoluce a potom jsme diskutovali o demonstracích obecně. Na závěr programu jsme se rozdělili do skupin podle toho, za co bychom byli ochotni demonstrovat v dnešní době. Vymýšleli jsme, jak přesvědčit společnost o našem názoru, a vyráběli transparenty. Celá třída se shodla na tom, že se nám workshop líbil a vůbec by nám nevadilo, kdybychom měli podobné workshopy častěji.

Ellyn Valesová a Anna Švejnohová 4KA

11.07.2020

Prázdninové úřední hodiny jsou každé pondělí od 8 do 11 a od 12 do 14 hodin.

17.06.2020

K 1. 7. 2020 bylo odevzdáno 60 zápisových lístků přijatých uchazečů. Třída je naplněna, dalším žádostem o vydání nového rozhodnutí nebude možné vyhovět a správní řízení bude rozhodnutím ředitele zastaveno.

Celý článek
16.06.2020

K 30. 6. 2020 bylo odevzdáno 30 zápisových lístků přijatých uchazečů. Třída je naplněna, dalším žádostem o vydání nového rozhodnutí nebude možné vyhovět a správní řízení bude rozhodnutím ředitele zastaveno.

Hana Burianová

Hana Burianová (*1986), rozená Miškovská, někdejší tisková mluvčí prezidenta Miloše Zemana, maturovala na Gymnáziu Nymburk v roce 2005.

Vybíráme motto pro školní rok 2020-2021
Sokrates 20 %
Dalajláma 17 %
Konfucius 13 %
Les Brown 32 %
Stephen Hawking 11 %
Matka Tereza 8 %

Cenzura v Prusku

únor 1903

Pruský ministr vnitra podal v Poslanecké sněmovně vysvětlení, proč byla zakázána hra Das Tal des Lebens (Údolí života) od Maxe Dreyera:

Sókratés: Kdo chce pohnout světem, musí se nejdříve pohnout sám.