Vím, co se stalo: Pocta paní Dagmar Lieblové

26.09.2018
Vím, co se stalo: Pocta paní Dagmar Lieblové

Ve středu 26. září se v Praze v Židovském muzeu, v Oddělení pro vzdělávání a kulturu, konala vernisáž žákovských prací nazvaná Vím, co se stalo: Pocta paní Dagmar Lieblové. Za naši školu byla na vernisáž pozvaná skupinka studentů z 5QA.

V únoru tohoto roku se obě kvarty zúčastnily projektu Židovského muzea organizovaného v rámci mezinárodního dne památky obětí holokaustu a přidaly se tak k cca 600 studentům z celé republiky, kteří besedovali s pamětníky a na základě besedy následně vytvářeli výtvarné práce. Naši studenti měli možnost besedovat s paní Dagmar Lieblovou, proto nás v březnu velmi zasáhla zpráva o jejím úmrtí.

Práce skupiny studentů dnes již z 5QA (Tereza Holečková, Šimon Hrouda, Lucie Krejzarová, Šárka Přibylová, Eva Sloupová a František Vlasák) inspirovaná vyprávěním paní Lieblové i informacemi o židovské kultuře byla oceněna a skupina byla pozvaná na slavnostní vernisáž oceněných prací.

Oddělení pro vzdělávání a kulturu nejprve připravilo pro studenty speciální prohlídku Staronové synagogy, Židovské synagogy a Starého židovského hřbitova. Následně proběhlo slavnostní vyhlášení oceněných, doplněné hudebním vystoupením žáků gymnázia Přírodní škola, kteří se dlouhodobě věnují šíření odkazu terezínských obětí. Všichni zúčastnění si například mohli společně zazpívat terezínskou hymnu. V průběhu vernisáže byla přítomna i Česká televize, která záznam použije pro dokumentární cyklus Babylon.

 

Děkujeme všem zúčastněným studentům za velice důstojnou reprezentaci školy a ještě jednou děkujeme Židovskému muzeu za možnost zúčastnit se tak důležitého projektu. Velice si toho vážíme.

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin.

21.04.2024

se konají v pondělí 29/4:

-17:30-18:00 hod
schůzky v učebnách
-18:00-19:30 hod
29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

prof. RNDr. Josef Koštíř

Absolvoval v roce 1925.

Profesor Koštíř se narodil 25. 3. 1907 v Hroněticích u Nymburka. Po válce působil jako asistent a pak jako docent na Ústavu organické chemie Přírodovědecké fakulty Karlovy univerzity. 

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Zemřel F. J. Studnička

21. únor 1903

F. J. Studnička – vysokoškolský profesor na pražské technice a univerzitě – byl autorem základní práce O determinantech, třísvazkové Vyšší matematiky a dalších děl.

Nejčtenější

26.03.2024

Nymburští debatéři Luisa Anna Hofmanová (7MA), Sofie Fukalová (7MA), Tadeáš Brablc (8OB) a trenér Matěj Piller se poslední víkend před Velikonocemi vydali do České Třebové, kde se zúčastnili posledního turnaje Debatní ligy v této sezóně. Akce se uskutečnila v prostorech Střední školy technické a dopravní Gustava Habrmana.

 

celý článek
13.04.2024

Ve středu 10. dubna jsme ve složení Honza Kopeček (6XB), Anna Hířová, Štěpán Soulek a Mikuláš Vodenka (5QB) brzy ráno vyrazili do Prahy na VŠCHT na krajské kolo chemické olympiády kategorie C.

celý článek
10.04.2024

V pondělí 8.4. se konal tradiční florbalový turnaj pro žáky vyššího gymnázia. Celkem dvanáct týmu bylo rozděleno do tří skupin po čtyřech. Tam se utkal každý s každým, do čtvrtfinále postupovalo 8 nejlepších týmů. K vidění bylo velké množství vyrovnaných zápasů, některé týmy příjemně překvapily, jiné naopak nečekaně zklamaly.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.