Historické osobnosti ve Frankofonním klubu

Historické osobnosti ve Frankofonním klubu

V prvních listopadových dnech měly některé skupiny studentů francouzštiny možnost vyzkoušet si hodinu francouzského jazyka trochu jinak. Realizovali jsme již pátou aktivitu frankofonního klubu. Lektory se opět stali studenti naší školy, tentokrát žáci 3TA, kteří si za úkol zvolili připravit prezentaci známých historických osobností pro nové studenty francouzštiny ze tříd 1PA, 1A a 5QB.

Michaela Bacílková, 3TA:

Ve dnech 1. a 3. listopadu jsme dostali my, žáci 3TA, skupina pod vedením paní profesorky Prokešové, za úkol připravit pro 1PA a 1A jejich první frankofonní klub. Zaměřili jsme se především na historické osobnosti, které jsou úzce spjaty s Francií. K tomuto rozhodnutí nás vedl dějepis ve francouzštině, který bude pro nás, všechny studenty s rozšířenou výukou tohoto jazyka na nižším gymnáziu, zahájen na vyšším gymnáziu. Vžili jsme se do pozic lektorů a předávali jsme zkušenosti našim spolužákům, kterých v budoucnosti určitě využijí. Jejich úkolem bylo přečíst (nám lektorům) popis francouzské historické osobnosti a určit, o koho se jedná. Zároveň jim byly rozdány pracovní listy představující jednotlivé osobnosti a tzv. Fiche de vocabulaire, kam si zaznamenávali slovíčka, kterým neporozuměli. Třídy se zapojovaly, jak nejlépe uměly a vydaly ze sebe to nejlepší. Podle ohlasů soudíme, že tento frankofonní klub měl úspěch a doufáme, že takových to aktivit bude v nejbližší době co nejvíce.

Vendula Siblíková, 1PA

V úterý 1. 11. 2011 si studenti z tercie A připravili pro nás, francouzštináře z primy A, jednu z aktivit frankofonního klubu. Přichystali si francouzský popis pěti slavných osobností, jako například Leonardo da Vinci, Johanka z Arku... Problém byl však v tom, že jsme ten francouzský popis měli přečíst - to ještě moc (skoro vůbec) neovládáme, ale jinak se nám to všem (doufám) líbilo.

Alexandra Birndtová, 1PA

V úterý 2. 11. se 2. hodinu konal frankofonní klub, který si pro nás připravila tercie A. Nejdříve jsme dostali od paní profesorky Prokešové slovníček na slovesa a podstatná jména, tam jsme si psali slovíčka, která jsme nevěděli. Pak pro nás bylo připraveno pět stanovišť, po kterých jsme chodili ve dvojicích. Na každém stanovišti nám dali papírek, který jsme obě/oba museli přečíst a terciáni nám opravovali výslovnost. Dole na papírku byla napsána francouzská slovesa v infinitivu. Tercie nám je přeložila a my je napsali do slovníčku.

V textu byly informace o známých francouzských osobnostech. Byli tam: Jeanne d´Arc (Johanka z Arku), Charles de Gaulle, Léonard de Vinci (Leonardo da Vinci), Marie Antoinette (Marie Antoaneta) a Marquise de Pompadour (markýza Pompadúr). Také jsme dostali papírek s fotkami osobností a psali k nim jejich jména.

Tato akce se nám všem velice líbila a užili jsme si ji!                                                

Žáci 3TA se přípravy a organizace ujali opravdu zodpovědně, sami připravili prezentace osob i pracovní listy a za tuto práci si zaslouží velkou pochvalu. Velký dík patří i účastníkům, kteří svým aktivním přístupem usnadnili terciánům jejich první roli učitelů.

Lucie Prokešová

Aktuální informace

06.09.2020

V rámci aktualizace údajů v Bakalářích se množí žádosti rodičů o zaslání ztracených přístupových údajů. Postupujte prosím takto, jiný  postup není z hlediska GDPR možný:

Celý článek
28.08.2020

V sekci "Studenti > Rozvrhy a suplování > Přehled rozvrhů" najdete rozvrhy na nový školní rok.

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1954.

Absolvoval Právnickou fakultu Karlovy univerzity v Praze se zvláštní specializací na mezinárodní právo.

Anketa

 
Vybíráme motto pro školní rok 2020-2021
Sokrates 22 %
Dalajláma 13 %
Konfucius 13 %
Les Brown 31 %
Stephen Hawking 14 %
Matka Tereza 7 %
Celkový počet hlasů: 471
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Konference v Paříži

3. prosince 1903

Závěrečným zasedáním skončila mezinárodní zdravotnická konference v Paříži. Mj. přijala i společné dohody o opatřeních v boji proti moru, choleře a žluté zimnici.

Nejčtenější

08.09.2020

Ve středu 2. 9. dopoledne připravil Studentský parlament na tartanovém hřišti na dvoře školy slavnostní vítání nových studentů ze tříd prima A, prima B a první A.

celý článek
16.09.2020

1PA dnes vyrazila s profesorkami Martínkovou a Krejčíkovou na adaptační kurz do Rokytnice. Po cestě děti navštívily skalní město Prachovské skály a odpoledne se vydaly na výlet s hravým programem.

celý článek
05.09.2020

V roce 2016 získalo naše gymnázium licenci na vytvoření centra pro poskytování Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu. Mezi první zájemce o absolvování bronzové úrovně patřily Jarča Mrázová a Eliška Prášilová. Tu se jim podařilo získat v roce 2017. V roce 2018 dokončily stříbrnou úroveň a letos na konci srpna splnily poslední krok, který jim scházel pro získání nejvyšší, tedy zlaté úrovně: čtyřdenní dobrodružnou expedici.

celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!