Dějiny jako trauma - Tragické události dějin ve vzdělávání

Dějiny jako trauma - Tragické události dějin ve vzdělávání

Ústav pro studium totalitních režimů ve spolupráci s Muzeem romské kultury uspořádal v pátek 27. září v Letech u Písku seminář s názvem Dějiny jako trauma. Seminář sliboval inspiraci, jak obohatit klasickou výuku dějin a jak se žáky pracovat na místech spojených s tragickými událostmi. Konal se přímo v prostorách bývalého vepřína, který byl postaven na místě romského koncentračního tábora.

V dnešní době je již standardem doplňovat výuku dějepisu tematickými exkurzemi, aby si žáci „osahali“ události v místě dění. V případě plánování návštěvy míst, která jsou spojená s nějakou traumatickou či velmi tragickou událostí, je třeba přemýšlet i v etickém kontextu, s ohledem na pietu místa. Proto byla nabídka účasti na daném semináři tak lákavá a musím přiznat, že seminář nad míru splnil očekávání.

Organizátoři připravili pro zájemce z řad především pedagogů velmi praktický seminář. V první části byli účastníci, v rolích žáků, rozděleni do skupinek po třech. Každá skupina vybavená tabletem s aplikací prošla pietní místo a areál bývalého vepřína a plnila předem připravené úkoly. Bonusem návštěvy, i když možná předem neplánovaným, bylo setkání s panem docentem Pavlem Vařekou, vedoucím katedry archeologie Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni, který na místě bývalého vepřína vede archeologický výzkum a mohl nám v předpremiéře představit výsledky výzkumu, které byly oficiálně představeny na tiskové konferenci 3. 10. 2019.

Odkaz na tiskovou konferenci naleznete zde

V odpolední části semináře jsme se již shromáždili ve společenském sále v Letech, kde došlo k reflexi dopolední práce a k diskuzi o využití podobné aktivity v pedagogické praxi.

Seminář hodnotím velice pozitivně. Náplň semináře i setkání s řadou kolegů bylo velmi inspirativní a věřím, že v naší škole dokážeme možnost vyvézt naše studenty na podobná místa využít.

Chtěla bych velmi poděkovat organizátorům za výbornou organizaci celého semináře a za možnost se ho zúčastnit.

Aktuální informace

19.11.2021

Zveřejňujeme souhrnné výsledky voleb do Školské rady GBHNB.

11.10.2021

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za rok 2020-2021.

27.09.2021

Ředitel školy zveřejnil kánon literatury pro maturitní zkoušku ve školním roce 2021-22.

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1934.

Narodil se 9. 11. 1915 v Nymburce. Učil se hrát na housle, klavír, varhany a také zpíval. 

Anketa

 
Motto školního roku 2021-22
1. Albert Schweitzer 23 %
2. Karen Lamb 12 %
3. Thomas Alva Edison 3 %
4. Gabriel Laub 6 %
5. Kryštof Kolumbus 56 %
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Lov velryb

15. prosinec 1903

Norsko zakázalo na deset let lov velryb v pobřežních vodách. 

Nejčtenější

20.12.2021

V pondělí 20. prosince se po loňské pauze opět konal tradiční „Vánoční volejbalový turnaj“, kterého se účastní smíšená družstva studentek a studentů vyššího gymnázia. Turnaj odehrálo 12 družstev ze všech tříd.

celý článek
22.12.2021

Milé studentky a studenti, kolegové a kolegyně, vážení rodiče, absolventi a absolventky a všichni přátelé naší školy!

Ke svému konci se rychle blíží rok 2021 a za několik dní vstoupíme do nového roku 2022. Co říci k tomu uplynulému a co si přát do toho nového…

celý článek
08.01.2022

Pro lyžaře neexistuje větší pohroma, než vytrvalý déšť! To si v praxi ověřili studenti na prvním lyžařském kurzu v Rokytnici nad Jizerou.  Nic ale není tak hrozné a ještě že na světě existují zázraky!

V neděli 2. ledna 2022 vyrazila skupina studentů 7MB a 4.A na hory. Byť byla sněhová situace během Vánoc příznivá, vytrvalý déšť okolo Silvestra, hodně podmínky pro lyžování pozměnil. 

celý článek
 
Kryštof Kolumbus - Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu