Dějiny jako trauma - Tragické události dějin ve vzdělávání

Dějiny jako trauma - Tragické události dějin ve vzdělávání

Ústav pro studium totalitních režimů ve spolupráci s Muzeem romské kultury uspořádal v pátek 27. září v Letech u Písku seminář s názvem Dějiny jako trauma. Seminář sliboval inspiraci, jak obohatit klasickou výuku dějin a jak se žáky pracovat na místech spojených s tragickými událostmi. Konal se přímo v prostorách bývalého vepřína, který byl postaven na místě romského koncentračního tábora.

V dnešní době je již standardem doplňovat výuku dějepisu tematickými exkurzemi, aby si žáci „osahali“ události v místě dění. V případě plánování návštěvy míst, která jsou spojená s nějakou traumatickou či velmi tragickou událostí, je třeba přemýšlet i v etickém kontextu, s ohledem na pietu místa. Proto byla nabídka účasti na daném semináři tak lákavá a musím přiznat, že seminář nad míru splnil očekávání.

Organizátoři připravili pro zájemce z řad především pedagogů velmi praktický seminář. V první části byli účastníci, v rolích žáků, rozděleni do skupinek po třech. Každá skupina vybavená tabletem s aplikací prošla pietní místo a areál bývalého vepřína a plnila předem připravené úkoly. Bonusem návštěvy, i když možná předem neplánovaným, bylo setkání s panem docentem Pavlem Vařekou, vedoucím katedry archeologie Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni, který na místě bývalého vepřína vede archeologický výzkum a mohl nám v předpremiéře představit výsledky výzkumu, které byly oficiálně představeny na tiskové konferenci 3. 10. 2019.

Odkaz na tiskovou konferenci naleznete zde

V odpolední části semináře jsme se již shromáždili ve společenském sále v Letech, kde došlo k reflexi dopolední práce a k diskuzi o využití podobné aktivity v pedagogické praxi.

Seminář hodnotím velice pozitivně. Náplň semináře i setkání s řadou kolegů bylo velmi inspirativní a věřím, že v naší škole dokážeme možnost vyvézt naše studenty na podobná místa využít.

Chtěla bych velmi poděkovat organizátorům za výbornou organizaci celého semináře a za možnost se ho zúčastnit.

Aktuální informace

06.09.2020

V rámci aktualizace údajů v Bakalářích se množí žádosti rodičů o zaslání ztracených přístupových údajů. Postupujte prosím takto, jiný  postup není z hlediska GDPR možný:

Celý článek
28.08.2020

V sekci "Studenti > Rozvrhy a suplování > Přehled rozvrhů" najdete rozvrhy na nový školní rok.

Významní absolventi

Akad. mal. Helena Ambrosová

Absolvovala v roce 1952.

Narodila se 31. 8. 1934 v Liptovském Mikuláši. 

Anketa

 
Vybíráme motto pro školní rok 2020-2021
Sokrates 21 %
Dalajláma 14 %
Konfucius 13 %
Les Brown 31 %
Stephen Hawking 14 %
Matka Tereza 7 %
Celkový počet hlasů: 462
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Milan Hodža

4. červenec 1903

V Pešti začal vycházet Slovenský týždenník pod redakcí Milana Hodži.

Nejčtenější

28.08.2020

V sekci "Studenti > Rozvrhy a suplování > Přehled rozvrhů" najdete rozvrhy na nový školní rok.

celý článek
08.09.2020

Ve středu 2. 9. dopoledne připravil Studentský parlament na tartanovém hřišti na dvoře školy slavnostní vítání nových studentů ze tříd prima A, prima B a první A.

celý článek
28.08.2020

22.6. se sešla naše čtyřčlenná holčičí skupinka na nádraží v Nymburce a společně jsme pokračovaly do Rožďalovic, kde naše expedice oficiálně začala. 

Nejdříve jsme si přímo v Rožďalovicích prošly naučnou stezku ,,Holské rybníky” a v jednom z nich jsme se rovnou i vykoupaly. Potom jsme se už vydaly na cestu směrem do Tuchomi, kde jsme měly v plánu přespat. Další zastávkou byl Bučický mlýn, kde jsme si mohly prohlédnou různá domácí zvířata a dokonce si pohladit malého oslíka. Dále jsme už bez přestávky pokračovaly v cestě směr Tuchom. 

celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!