Fany a pes

Fany a pes

aneb Fany byla při tom....A my s ní. 

 

Ve čtvrtek 14.11. jsme se my, žáci primy, sekundy a tercie v rámci programu ke 30. výročí od Sametové revoluce šli podívat do auditoria na animovaný film Fany a pes. Film se odehrává v roce 1989 a pojednává o dvanáctileté holčičce Fany, jejíž kamarádka emigrovala do Západního Německa. Než odjela, dala Fanynce na hlídání svého psa Sputnika. Fany se po nejlepší kamarádce stýská a rozhodne se, že jí pejska vrátí. Potýká se však s problémy spojenými s touto dobou - tajnou policií, komunistickou učitelkou, nesvodobou, atd. Je to prostě pohled na revoluci dětskýma očima.
Nám všem se film opravdu líbil a myslíme si, že pokud se chcete blíže seznámit s událostmi spojenými s pádem komunismu i o životě ve Východním Německu, ve kterém Fany žije, určitě stojí za to film zhlédnout. Po skončení filmu jsme šli všichni na besedu s filmovým producentem panem Martinem Vandasem. Povídali jsme si o tom jak film vznikal, jak dlouho to trvalo, kolik lidí se na něm podílelo a kolik stál. 
Dále jsme se bavili o animovaných filmech, co je potřeba, než se vůbec začne vytvářet, a co všechno se musí udělat než je hotový. Dozvěděli jsme se třeba, že zvuk se neskládá pouze z dialogů a hudby, ale jsou tam zapotřebí i další zvuky (ruchy) jako třeba motor auta, štěkání psa, lidé na ulici a jakým způsobem se při dabingu vytváří. 
Nakonci besedy byli dva nejaktivnější z nás odměněni malým trabantem za to, že dokázali odpovědět na různé dotazy pana Vandase nebo měli naopak oni zajímavou otázku. Den jsme uzavřeli vypracováním pracovních listů k filmu vyrobených paní prof. Prokešovou.
Program se nám velmi líbil a doufáme že si ještě někdy podobný zopakujeme.
Děkujeme společnostem Maur film a Pilot film za zprostředkování promítání a zážitku s animovaným filmem.
 
Barča Šídová a Eliška Fiedlerová, 3TB

 

Aktuální informace

21.02.2020

V týdnu od 24.2. do 1.3. jsou v okrese Nymburk jarní prázdniny. Kancelář školy bude v tomto týdnu přijímat přihlášky v pracovní dny od 9,00 do 11,00 a od 12,00 do 15,00 hod.

Celý článek
20.02.2020

Krajské kolo Konverzační soutěže ve FRJ se uskuteční 18.3.2020. Organizátoři školních kol mohou pro více informací psát na email: kotyza@gym-nymburk.cz

11.02.2020

Zveřejňujeme nabídku volitelných předmětů pro vyšší gymnázium na příští školní rok.

Celý článek
15.10.2019

Vážení rodiče,

od 15. 10. 2019 jsme zrušili transparentnost účtu č. 2301003669/2010 u FIO Banky a přístup k náhledu již tak není možný. Důvodem je aktuální výklad pravidel GDPR. Platby však budou i nadále probíhat v nezměněné podobě a na stejný účet!.

Celý článek

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1952.

Narodil se 11. 2. 1934 v Nymburce.  Absolvoval Pedagogickou fakultu v oboru výtvarná výchova a matematika. 

Anketa

 
Jak jste spokojeni s rozvrhem?
Paráda! 8 %
Vcelku dobré 22 %
Nic moc... 15 %
Hrůza! 55 %
Celkový počet hlasů: 460
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Železnice z Berlína do Bagdádu

6. březen 1903

Vysoká porta (= vláda Osmanské říše) a Anatolská železniční společnost podepsaly smlouvu o stavbě tzv. bagdádské železnice. 

Nejčtenější

04.02.2020

Alumni beseda s herečkou Růženou Merunkovou, která byla původně plánována na 5. února 2020, kdy z ní sešlo, se uskuteční v náhradním termínu ve středu 25. března 2020 od 18 hodin. Věříme, že si na ni všichni zájemci najdou ve svých diářích čas a dorazí i s připravenými dotazy.

celý článek
07.02.2020

Tak jako mnoho tříd před námi jsme se i my vydali na náš další lyžařský kurz. Žáci 5QB a 3TA měli sice oficiální odjezd v pátek 31. ledna, ale několik z nás se „uráčilo“ dostavit až o den dva později. Prvních několik dnů připomínalo spíše začátek jara se silnou oblevou, když nám sníh tál pod nohama a všudypřítomné bláto také nebralo na vědomí, že už máme únor. 

celý článek
 
Sókratés: Kdo chce pohnout světem, musí se nejdříve pohnout sám.