Hanin kufřík

Hanin kufřík

Ve čtvrtek 17. října se členové Klubu moderní historie vydali do Židovského muzea v Praze na workshop Hanin kufřík. Cílem bylo prohloubit dosavadní vědomosti o situaci židovského obyvatelstva v protektorátu a především vyzkoušet si badatelskou metodu, jak pátrat a mapovat osud vybrané osoby. Součástí byla i návštěva expozic Židovského muzea.

Nejprve nám paní Blanka Rozkošná představila vývoj situace židovského obyvatelstva v meziválečném Československu a od března 1939 v Protektorátu Čechy a Morava. Celá prezentace byla postavená na příběhu holčičky Hany Brady, který je zpracován v knížce Hanin kufřík. Každou informaci jsme si dokládali četbou ukázky právě z této knížky.

Potom jsme se rozdělili do skupin, dostali jsme pracovní list a bylo na nás zjistit informace o nám přidělené osobě, které se dotkl holokaust, odpovědět na připravené otázky a nakonec představit naši osobu ostatním skupinám. Takto jsme se seznámili s Martinem Glasem, Annou Flachovou, Ilsou Steinerovou a Pavlem Wernerem.

Následovala návštěva Pinkasovy synagogy, která slouží jako památník obětí šoa - holokaustu - z českých zemí. Na zdech jsou napsána jména všech cca 80.000 obětí seřazená podle měst posledního bydliště. Našli jsme si jména obětí z Nymburka. Viděli jsme i obrázky dětí z Terezína.

Potom jsme si prošli starý židovský hřbitov, kde je pochován například rabi Löw, vlastním jménem Jehuda Ben Becalel, údajný tvůrce Golema. Dozvěděli jsme se, že podle židovské tradice se nesmí exhumovat hroby, proto z důvodu nedostatku místa byli zemřelí pohřbíváni na sebe a někde je až dvanáct vrstev hrobů na sobě, co je patrné na první pohled v porovnání s povrchem ostatních ulic.

Cestou na nádraží jsme se ještě zastavili u Staronové synagogy, kde je údajně ukrytý Golem.

A pak už jsme spěchali na nádraží. Exkurzi jsme si užili.

Lukáš, Michal, Honza

Aktuální informace

28.02.2020

Vážení rodiče, jistě sledujete vývoj situace v šíření zavlečené infekce koronavirem. Přestože dle názorů odborníků není důvod k zásadním obavám, je nutné na zvýšené riziko reagovat. 

Celý článek
21.02.2020

V týdnu od 24.2. do 1.3. jsou v okrese Nymburk jarní prázdniny. Kancelář školy bude v tomto týdnu přijímat přihlášky v pracovní dny od 9,00 do 11,00 a od 12,00 do 15,00 hod.

Celý článek
20.02.2020

Krajské kolo Konverzační soutěže ve FRJ se uskuteční 18.3.2020. Organizátoři školních kol mohou pro více informací psát na email: kotyza@gym-nymburk.cz

11.02.2020

Zveřejňujeme nabídku volitelných předmětů pro vyšší gymnázium na příští školní rok.

Celý článek
15.10.2019

Vážení rodiče,

od 15. 10. 2019 jsme zrušili transparentnost účtu č. 2301003669/2010 u FIO Banky a přístup k náhledu již tak není možný. Důvodem je aktuální výklad pravidel GDPR. Platby však budou i nadále probíhat v nezměněné podobě a na stejný účet!.

Celý článek

Významní absolventi

Josef Pýcha

Absolvoval v roce 1933.

Narodil se 23. 5. 1914 ve Strakách. Na reálce v Nymburce jej učil kreslení J. Vokálek a B. S. Urban.

Anketa

 
Jak jste spokojeni s rozvrhem?
Paráda! 8 %
Vcelku dobré 22 %
Nic moc... 15 %
Hrůza! 55 %
Celkový počet hlasů: 460
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Svaz českých lyžařů

21. listopad 1903

V Jablonci nad Jizerou byl založen Svaz českých lyžařů.

Nejčtenější

04.02.2020

Alumni beseda s herečkou Růženou Merunkovou, která byla původně plánována na 5. února 2020, kdy z ní sešlo, se uskuteční v náhradním termínu ve středu 25. března 2020 od 18 hodin. Věříme, že si na ni všichni zájemci najdou ve svých diářích čas a dorazí i s připravenými dotazy.

celý článek
07.02.2020

Tak jako mnoho tříd před námi jsme se i my vydali na náš další lyžařský kurz. Žáci 5QB a 3TA měli sice oficiální odjezd v pátek 31. ledna, ale několik z nás se „uráčilo“ dostavit až o den dva později. Prvních několik dnů připomínalo spíše začátek jara se silnou oblevou, když nám sníh tál pod nohama a všudypřítomné bláto také nebralo na vědomí, že už máme únor. 

celý článek
 
Sókratés: Kdo chce pohnout světem, musí se nejdříve pohnout sám.