HerStories od Centropy aneb vyprávěli jsme její příběh

HerStories od Centropy aneb vyprávěli jsme její příběh

HerStories Youth Competition je mezinárodní soutěž, kterou pořádá organizace Centropa. Mladí lidé z České republiky, Slovenska, Maďarska, Německa, Polska a Řecka mají za úkol vyprávět příběh židovské ženy z jejich země, z jejich okolí, z jejich města. Do letošního ročníku se zapojily dva týmy z Klubu moderní historie na naší škole. Jejich zpracování příběhů ocenila porota...

Účastníci soutěže si mohou zvolit, zda zpracují příběh židovské ženy ze svého okolí, nebo zpracují příběh ženy z archivu Centropy. Mohou si také vybrat, jestli příběh budou vyprávět formou filmu, komiksu nebo podcastu. Oba naše týmy si zvolily formu filmu. Jeden tým zpracoval příběh Evy Pickové, talentované židovské  dívky z Nymburka, která bohužel nedostala šanci rozvíjet svůj talent a byla zavražděna v koncentračním táboře. Druhý tým si zvolil ženu z archivu Centropy, příběh Ludmily Rutarové. Ženy, které se podařilo utrpení koncentračních táborů přežít.

Oba zpracované příběhy porota ocenila jako velice kvalitní. Film Strach Evičky Pickové porota na základě hodnotících kritérií vyhlásila jako vítězný za ČR a autorky filmu budou reprezentovat Českou republiku na slavnostním vyhlášení vítězů ze všech šesti evropských zemí ve dnech 31.5.-2.6. v Budapešti.

Oběma týmům patří veliká gratulace a poděkování za připomínání příběhů obětí holocaustu a vůbec lidí postižených totalitními režimy.

Aktuální informace

26.06.2024

Během školních prázdnin je jako úřední den stanoveno pondělí od 9.00 do 11.00 hodin.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1956.

Narodil se 23.1 1939. Absolvoval Fakultu strojního inženýrství ČVUT v Praze. Během studia byl pedagogickým asistentem.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Lov velryb

15. prosinec 1903

Norsko zakázalo na deset let lov velryb v pobřežních vodách. 

Nejčtenější

25.06.2024

Posádky dračích lodí našeho gymnázia zvítězily v obou kategoriích a díky zisku i celkového vítězství v poháru škol přiváží ZLATÝ HATTRICK.

celý článek
25.06.2024

Letos se hostitelským městem této prestižní soutěže staly ve dnech 21.-23. 6. 2024 Pardubice. Na její realizaci se podílely SPŠ elektrotechnická a VOŠ Pardubice ve spolupráci s Univerzitou Pardubice a Pardubickým krajem.

celý článek
27.06.2024

Pod záštitou vzdělávací organizace Agora CE se studenti výtvarné výchovy ze dvou tříd sext stali uličníky. Umělci, kteří jim zprostředkovávali půlroční projekt zaměřený na proměnu veřejného prostoru poblíž školy, byli Tomáš Roček, Filip Novák a za Agoru Tereza Konrádová.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.