Mezinárodní aktivity Klubu moderní historie

Mezinárodní aktivity Klubu moderní historie

V průběhu podzimu se členové Klubu moderní historie zapojili do celé řady projektů. O mnohých z nich jsme vás již informovali, ať už se jedná např. o instalaci nových Stolpersteinů v ulicích Nymburka či projekt Převezměte Terezínskou štafetu. Mezi velice zajímavé příležitosti patřily i dva projekty s mezinárodním přesahem, projekt My Hometown a Česko-německé setkání studentů ve Výmaru. Pojďme si tedy nyní připomenout právě tyto dvě aktivity...

Projekt My Hometown

Tento projekt byl spuštěn na podzim 2024 u příležitosti předsednictví Velké Británie Mezinárodní alianci pro připomínání holocaustu (IHRA). Jelikož naši studenti výrazně přispívají připomínce nymburských obětí holokaustu, dostali pozvánku do projektu se zapojit. Výstupem jejich projektu je krátký film, který připomíná osudy jednotlivých osob, kterým byly již v Nymburce odhaleny Stolpersteiny. Studenti se také zúčastnili mezinárodní on-line studentské konference, kde svou práci představili účastníkům z ostatních zemí. Za svou činnost získali ocenění poroty. Práci našich studentů i účastníků z ostatních zemí si můžete prohlédnout na stránkách projektu My Hometown.

https://myhometown.collingwoodlearning.com/portfolio-items/nymburk

Česko-německé setkání studentů ve Výmaru - Sdílená zkušenost 20. století 

V říjnu proběhl již druhý ročník Česko-německého setkání studentů ve Výmaru. I v tomto roce měla naše škola své zástupkyně, za Klub moderní historie vyjely do Německa Bára Němcová, Ester Kovářová a Alžběta Merhoutová. Více o setkání od samotných účastnic...

Ve dnech 20. – 25. října proběhlo ve Výmaru česko-německé setkání mládeže v rámci projektu Sdílená zkušenost: Jak může paměť 20. století válek pomoci 21. století? Tento projekt, podpořený programem Erasmus+, spojil 26 mladých lidí z České republiky a Německa, aby společně diskutovali o důležitých tématech paměti, lidských práv a demokracie.

Neděle: Seznamovací aktivity

První den setkání se nesl ve znamení seznamovacích aktivit, které se zaměřily na identitu a důstojnost. Každý z účastníků přinesl osobní předmět, který symbolizuje jeho identitu, a představil jej ostatním. Diskutovali jsme společně o pojmu „důstojnost“ a jeho různých významech v našich životech.

Pondělí: Průzkum Výmaru a historie

Pondělí jsme zahájili průzkumem města Výmar ve skupinkách, kdy každá skupina pracovala na jiném tématu a následně sdílela své poznatky s ostatními. Zaměřili jsme se na období Výmarské republiky a zkoušeli si roli tehdejších postav. Součástí programu bylo také promítání krátkého filmu o koncentračním táboře Buchenwald. Večer jsme zhlédli snímek Krajina ve stínu, který se zabývá tématem odsunu Němců po druhé světové válce.

Úterý: Návštěva památníku Buchenwald

Úterý byl dnem, kdy jsme navštívili památník a muzeum Buchenwald. Exkurze do bývalého koncentračního tábora byla hlubokým a emotivním zážitkem, který v mnohých z nás zanechal silný dojem. Odpoledne jsme si individuálně prohlédli další pamětihodnosti Výmaru, jako Goethův dům, Goethův zahradní dům a knihovnu Anny Amalie. Večer jsme zakončili společně u ohně a vyzkoušeli si tradiční německé opékání těsta na klacku, tzv. Stück Brot.

Středa: Charta 77 a Andreasstraße

Ve středu jsme německým účastníkům představili Chartu 77 jako symbol boje za lidská práva v Českém období normalizace. Poté jsme navštívili Andreasstraße v Erfurtu, bývalou věznici Stasi. Zde jsme měli možnost setkat se s Horstem von Quillfeldtem, který byl v této věznici držen. Den jsme zakončili prohlídkou města Erfurt a společnou večeří.

Čtvrtek: Tvůrčí workshopy

Ve čtvrtek jsme po diskuzi o odsunu Němců zahájili kreativní workshopy zaměřené na lidskou důstojnost. Každý z účastníků si mohl vybrat mezi tvorbou koláže, divadlem nebo zpěvem a tancem, a následně prezentovat své výtvory. Večer jsme oslavili narozeniny jedné z účastnic a užili si závěrečnou diskotéku.

Pátek: Shrnutí a rozloučení

Závěrečný den jsme věnovali shrnutí celého týdne a vzájemnému rozloučení. Tento projekt nám nejen přiblížil historické souvislosti, ale připomněl nám také, že boj za lidská práva a důstojnost je aktuální i v dnešní době.

 

Všem aktivním studentům patří velké poděkování za reprezentaci školy. Těšíme se na další projekty!

Aktuální informace

14.01.2025

Pro školní rok 2025-2026 hledáme nové učitele těchto aprobací:

  • matematika,
  • fyzika,
  • chemie,
  • informatika,
  • angličtina,

v libovolné kombinaci, případně i jednooborově.

26.10.2024

Rada školy dne 25. 10. schválila výroční zprávu o činnosti školy za rok 2023 - 2024.

Významní absolventi

Absolvovala v roce 1946.

Již ve škole projevovala sklon k výtvarnému umění a pracovala pod vedením tehdejšího profesora gymnázia, akad. mal. Quido Lexy.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Nový arcibiskup z Canterbury

12. únor 1903

V Canterburské katedrále byl slavnostně uveden do úřadu nový primas anglikánské církve. 

Nejčtenější

16.12.2024

V pondělí 16. prosince se opět konal tradiční „Vánoční volejbalový turnaj“, kterého se účastní smíšená družstva studentek a studentů vyššího gymnázia. Turnaj odehrálo 12 družstev ze všech tříd.

celý článek
18.12.2024

Dne 17.12.2024 byly slavnostně vyhlášeny výsledky školní části tohoto klání, které se již tradičně skládalo z poslechu a konverzace na daná témata

celý článek
20.12.2024

Ve středu 18.12. se brzy ráno vydalo více než 50 studentů septim a třetího ročníku autobusem do Drážďan. Cílem bylo Muzeum hygieny. Expozice sice příliš neodpovídají názvu muzea, výstižnější by byl název Muzeum lidského těla, ale rozhodně se bylo na co dívat.

 

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.