Samet na školách

Samet na školách

Samet na školách je projekt organizace Díky, že můžem, který pomáhá studentům, aby si po svém a ve své školy připomněli události 17. listopadu a Sametové revoluce. S Klubem moderní historie a spolužáky napříč ročníky jsme se rozhodli do tohoto projektu zapojit, a tak již od začátku října pilně pracujeme na programu, který  nabídneme našim spolužákům v týdnu před 17. listopadem.

V pátek 13. října se v Praze uskutečnila Akademie, jejíž úkolem je každoročně připravit studenty na organizaci celé akce. Dopolední program byl věnován workshopům od nejrůznějších spolupracujících organizací - od Gulag.cz, přes Paměť národa po Divadlo utlačovaných. Odpoledne bylo cílem detailněji naplánovat celou akci, následně svou představu představit týmům z jiných škol a vzájemně se inspirovat. Na závěr proběhla ještě beseda se známým youtuberem Kovym, který se podělil o tipy na pořádání podobných akcí.

Za naši školu se Akademie zúčastnily tři studentky, Anna Hérová, Alžběta Merhoutová a Antonie Fraňková. Jejich dojmy z celého dne si můžete přečíst níže.

 

Tento rok se poprvé bude konat Samet na školách na našem gymnáziu. Proto jsme se 13. října  zúčastnily Akademie od Díky že můžem. Já se konkrétně zúčastnila workshopu od Post bellum. Workshop i celkově celý den jsem si užila a pár z vás se můžete těšit na workshop se mnou na téma mail art. (Anna Hérová)

Na akci jsme se dostavily již ve čtvrtek 12. 10. a tak jsme měly možnost se předem seznámit s ostatními účastníky Sametu na školách. Večer jsme se všichni sešli a zahráli si Pubquiz. Po přenocování v Praze jsme se v pátek přesunuli do Next Zone na pražském Smíchově, kde probíhal hlavní program. Na workshopu Mlhavá objektivita od Stužáku jsme si hravou a interaktivní formou představili základní pojmy a pravidla týkající se mediální gramotnosti. Simulovali jsme funkce médií a dopad různých způsobů podávání informací na jejich příjemce. Na akci jsme potkali spoustu inspirativních lidí, včetně Kovyho. Byla jsem vděčná za asistenci organizátorů akce, ale i za pomoc a spolupráci s ostatními studenty, kteří se Sametu na školách již zúčastnili. Věřím, že se i Vám bude líbit, jak jsme ten „náš“ Samet na škole připravili. (Alžběta Merhoutová)


Velmi zajímavý pro mě byl dopolední workshop od Gulag.cz. Předtím jsem se této tématice nikdy příliš nevěnovala, a tak mě překvapilo, že jen v meziválečném období bylo v gulazích vězněno přes tisíc Čechoslováků. Nejpřínosnější část pro mě ale bylo samotné plánování akce pro naší školu. Bylo skvělé, že jsme se setkali se studenty, kteří se již do Sametu zapojili v minulých ročnících, a tak se s námi podělili o jejich tipy a zkušenosti. Myslím, že se nám podařilo utřídit myšlenky, načerpat inspiraci a už se těšíme, až náš Samet představíme spolužákům. (Antonie Fraňková)

Moc se těšíme!

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

genmjr. Josef Jaške

Genmjr. Josef Antonín Jaške (31. 3. 1913-20. 6. 2001), letec a 1. český velitel 313. perutě RAF, absolvoval v roce 1931.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Ritchie: náklady na jihoafrickou válku a čínskou expedici

23. duben 1903

Britský ministr Charles Th. Ritchie zveřejnil spolu s rozpočtem na rok 1903/1904 (143 954 000 liber šterlingů) náklady na jihoafrickou válku a čínskou expedici:

Nejčtenější

24.04.2024

Celé čtvrteční dopoledne bude pro návštěvníky připraven ve škole i mimo ni doprovodný program mezinárodní konference Bohumil Hrabal neidylický. Pro návštěvníky konference, pro studenty naší školy i studenty z blízkých gymnázií se tak skýtá možnost podívat se na program, který si k výročí 110 let od narození pana spisovatele připravili žáci a učitelé naší školy!

 

 

celý článek
27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.