Štěstí, odvaha, lidskost

Štěstí, odvaha, lidskost

Na konci listopadu jsme v Klubu moderní historie přivítali vzácnou návštěvu, Davida Sivora z Izraele, ukrývané dítě a přeživšího holocaustu. Povídali jsme si o lidskosti, odvaze, štěstí i náhodě.

Setkání s Davidem Sivorem se zúčastnily obě skupiny Klubu moderní historie, z nižšího i vyššího gymnázia. Pro nové členku klubu to byla první příležitost setkat se s přeživším holokaustu a vyslechnout si jeho osobní příběh. Došlo na překvapivé informace a řadu drobných, někdy dojemných, někdy i  zábavných vzpomínek. Pro Davida Sivora to však rozhodně nebyla první návštěva Nymburka.

David Sivor se narodil v roce 1934 v Bratislavě do židovské rodiny. Jeho život ovlivnila řada šťastných náhod a setkání s mnoha odvážnými lidmi. V době, kdy byly na Slovensku zahájeny deportace Židů do koncentračních táborů, se rodina rozhodla riskovat a utéci, aby nemusela nastoupit do transportů. Díky statečnosti mnoha lidí se Davidově rodině dařilo ukrývat. Později byla rodina rozdělena. Maminka byla nakonec odhalena a transportována do Terezína, kde přežila až do konce války. Po skončení války se s rodiči opět setkal v Bratislavě, takové štěstí neměla velká část příbuzných. Když v roce 1948 převzali moc v Československu komunisté, poslali rodiče v roce 1949 Davida do nově vzniklého státu Izrael s tím, že za ním později přijedou. K tomu však došlo až v šedesátých letech. David žil v kibucu, později se stal profesionálním trenérem plavání v Jeruzalémě. S izraelskou plaveckou reprezentací se dostal několikrát i do naší republiky a k našemu převapení dokonce i do Nymburka. V roce 2021 se také zúčastnil položení prvních Stolpersteinů v Nymburce. 

Za námi přijel pan Sivor se zavazadlem obsahujícím předměty a dokumenty z dětství, které nám ochotně ukazoval. Mezi nejdojemnější artefakt patřily jeho dětské hodinky, které půjčil mamince, než se s ní rozloučil a ji potom transportovali do Terezína. Maminka přežila a David po válce dostal zpět maminku i hodiny.

Pan David Sivor je ve svém věku stále neuvěřitelně vitální, plný pozitivní energie. Jeho vyprávění, ač o smutném tématu, bylo plné pozitivních a někdy i úsměvných historek. Došlo i na reflexi dnešního dění v Izraeli.

"30.listopadu jsme měli na Klubu moderní historie na návštěvě Davida Sivora, který přicestoval z Izraele. Hned po příjezdu jsme ho chtěli provést po Nymburce a po kamenech zmizelých. Pan Sivor nás zaskočil tím, že Nymburk dobře zná a kameny také viděl. Tak jsme se alespoň společně prošli a pan Sivor s námi sdílel řadu vzpomínek již běhěm procházky. Je neskutečné, jaké vzpomínky pan Sivor uchoval a jak poutavě dokáže o svém životě vyprávět." 

"Odnesla jsem si nepředstavitelné příběhy z dětství pana Davida Sivora a také spoustu témat k zamyšlení. Čemu byly děti nucené čelit a jak byly v těchto momentech statečné. Mám pocit, že všichni pamětníci, ať už války, nebo komunistického totalitního režimu, si mnohem více váží dnešní doby a života vůbec. Proto mě vždy jejich vyprávění nejen dojímají, ale hodně inspirují. Byl to pro mě úžasný zážitek a skvělá zkušenost. Moc děkuji za příležitost."

"Beseda s panem Davidem se mi moc líbila. Zaujalo mě, že i tak smutné téma vyprávěl s humorem. Udivuje mě, že dokázal fungovat bez rodičů a i po válce cestoval do Izraele bez rodiny. Obdivuji jeho přístup k životu."

"Je neuvěřitelné, kolik dokumentů a předmětů dokázal pan Sivor uchovat a ukazuje je při besedách. Jsem moc ráda, že jsem se besedy ohla zúčastnit."

"Setkání s panem Davidem Sivorem ve mě zanechalo spoustu informací a pocitů. Velmi emotivní bylo, když nám ukázal hodinky, které dostal k desátým narozeninám. Které putovaly s jeho maminkou do Terezína a po válce je dostal zpět. Jsem moc ráda, že jsem se s ním mohla potkat a vyslechnout jeho příběh."

 

Děkujeme panu Sivorovi, že za námi přijel do školy a podělil se s námi o svoje vzpomínky. Věříme, že jeho návštěva nebyla poslední.

Velké poděkování patří také všem členům Klubu moderní historie za aktivní a důstojnou účast na besedě. 

 

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin.

21.04.2024

se konají v pondělí 29/4:

-17:30-18:00 hod
schůzky v učebnách
-18:00-19:30 hod
29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

prof. PhDr. Karel Rýdl, CSc.

Prof. PhDr. Karel Rýdl, CSc. (*1952), znalec dějin pedagogiky a alternativních pedagogických směrů, zabývající se i hodnocením kvality pedagogických procesů, poradce několika ministrů školství, vysokoškolský učitel a akademický pracovník pardubické univerzity na Gymnáziu Nymburk maturoval v roce 1972 ve třídě 4.C.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Milan Hodža

4. červenec 1903

V Pešti začal vycházet Slovenský týždenník pod redakcí Milana Hodži.

Nejčtenější

26.03.2024

Nymburští debatéři Luisa Anna Hofmanová (7MA), Sofie Fukalová (7MA), Tadeáš Brablc (8OB) a trenér Matěj Piller se poslední víkend před Velikonocemi vydali do České Třebové, kde se zúčastnili posledního turnaje Debatní ligy v této sezóně. Akce se uskutečnila v prostorech Střední školy technické a dopravní Gustava Habrmana.

 

celý článek
13.04.2024

Ve středu 10. dubna jsme ve složení Honza Kopeček (6XB), Anna Hířová, Štěpán Soulek a Mikuláš Vodenka (5QB) brzy ráno vyrazili do Prahy na VŠCHT na krajské kolo chemické olympiády kategorie C.

celý článek
10.04.2024

V pondělí 8.4. se konal tradiční florbalový turnaj pro žáky vyššího gymnázia. Celkem dvanáct týmu bylo rozděleno do tří skupin po čtyřech. Tam se utkal každý s každým, do čtvrtfinále postupovalo 8 nejlepších týmů. K vidění bylo velké množství vyrovnaných zápasů, některé týmy příjemně překvapily, jiné naopak nečekaně zklamaly.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.