Školení Holocaust a my, aneb jak jsem se infiltrovala mezi učitele

Školení Holocaust a my, aneb jak jsem se infiltrovala mezi učitele

Ve dnech 16.-19. března proběhl v Praze a v Terezíně seminář Holocaust a my. Stopy ve veřejném prostoru. Seminář zorganizoval Institut Terezínské iniciativy a jako tradičně to byly čtyři intenzivní dny plné tipů a inspirace, jak nelehké téma holocaustu představit ve výuce. Nejmladší účastnicí byla studentka naší školy, Antonie Fraňková.

Téma holocaustu mě zajímá už dlouho a v budoucnu bych ráda učila dějepis. Školení od Institutu Terezínské iniciativy tyto mé dva zájmy perfektně kombinovalo, a tak jsem byla nadšená, když jsem se dozvěděla, že se tohoto školení pro pedagogy můžu zúčastnit.

V rámci čtyřdenního semináře jsme navštívili Terezín, seznámili jsme se s materiály Centropa a s aplikací MemoGIS, podívali jsme se do Jáchymky, bývalé židovské školy, ve které dnes Institut Terezínské iniciativy sídlí a hlavně jsme poznali další aktivity a metody, jak ve výuce problematiku holocaustu žákům přiblížit. Odnesla jsem si i nové poznatky k tématu holocaustu. Překvapilo mě, že dánští Židé vůbec nebyli zařazováni do transportů na východ a že v době, kdy v Terezíně panoval nedostatek vody na hygienu vězňů, si nacističtí dozorci zřídili v Malé pevnosti bazén. Zaujalo mě vyprávění pana Tomáše Krause o vzpomínkách svého tatínka, který koncentrační tábory přežil a brzy po válce o nich vydal knihu.

Bylo úžasné vidět tolik učitelů zapálených pro svůj obor, ochotných se neustále posouvat. Úplně novou zkušeností pro mě byla tvorba plánu hodiny ve skupině. Bylo zajímavé pozorovat, s kolika nápady jsme přišli a kolik různých aktivit je možné na jeden materiál aplikovat. Zaujala mě i metoda dramatizace textu nebo emoční kresby, se kterými jsem se dříve nesetkala. Bylo skvělé poslouchat vyprávění jednotlivých učitelů o projektech, které se svými žáky dělají a mluvit s nimi o tom, s jakými radostmi a starostmi se ve škole setkávají.

Celé školení pro mě bylo opravdu inspirativní. Odnáším si z něj kromě historických faktů i několik nových pedagogických nápadů a těším se, až je v bližší či vzdálenější budoucnosti využiju.

Antonie Fraňková

 

Děkujeme Institutu Terezínské iniciativy za perfektní organizaci semináře a poskytnuté fotografie.

 

Aktuální informace

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

doc. RNDr. Jitka Forstová, CSc.

Doc. RNDr. Jitka Forstová, CSc., vysokoškolská pedagožka, viroložka, zakladatelka a vedoucí Laboratoře virologie PřF UK, absolvovala na naší škole v roce 1961.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

První číslo Besed Času,

Leden 1903

První číslo Herbenových Besed Času, jež vyšlo pod titulem Slezské číslo

Nejčtenější

31.05.2024

FOTOGALERIE: FB MĚSTSKÉ KNIHOVNY NBK

Na letošní čtvrtou a zároveň i poslední alumni besedu jsme pozvali absolventku gymnázia z roku 2004. Je jí RNDr. Milada Křížová, meteoroložka Českého hydrometeorologického ústavu, která pracuje i v Redakci počasí České televize. Setkání s ní proběhne v nymburské knihovně ve čtvrtek 6. června 2024 od 17.30 hodin s tématem: Počítání počasí?!

celý článek
28.05.2024

Když jsme v prosinci odjížděli z výměnného pobytu na partnerské škole ve Westerburgu, byla jsem z ní naprosto nadšená a doufala jsem, že ji ještě navštívím. V tu chvíli to bylo spíše velké přání a já pořádně nevěřila tomu, že by se to opravdu mohlo uskutečnit. Když má ale člověk školu plnou podporujících lidí a dva nadšené učitele v Německu, jde všechno, a tak jsem se v neděli 12. května vydala do Westerburgu, abych tam pomohla s organizací projektového týdne s tématem Evropské unie „Europawoche“ a abych viděla tuto školu v běhu.

celý článek
29.05.2024

Ve středu 25. května se na Francouzský institut v Praze sjeli vítězové krajských kol konverzační soutěže ve francouzštině, aby v republikovém finále navzájem poměřili své jazykové dovednosti ve svých kategoriích. Naše škola měla zástupkyně hned ve třech kategoriích a vedly si výborně! 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.