Debatní turnaj v Pardubicích

O víkendu 18. - 20. října se konal první turnaj 19. ročníku Debatní ligy, kterou tradičně pořádá Asociace debatních klubů ČR. Místem konání se tentokrát staly nedaleké Pardubice a na turnaji samozřejmě nemohli chybět ani nymburští debatéři. Jak si na prvním ligovém debatní klání této sezóny vedli, se dozvíte na následujících řádcích.

 

Turnaje se zúčastnilo celkem pět nymburských debatérů. Již tradičně za tým JMT to byla Tereza Javůrková, Jana Follerová a Matěj Ballaty (všichni z kvinty A), které doplnila Tereza Müllerová ze třetí A, pro kterou to také byla první turnajová debatní zkušenost. K týmu Ungewiß Mädchen (René Josef a Jan Kosař) z Biskupského gymnázia v Hradci Králové se potom přidal Martin Turek (sexta B). Mimochodem hradecký debatní klub založila a vede absolventka našeho gymnázia Gabriela Horynová. 

První dvě kola debat na tezi „Minimální mzda by měla být zrušena.“ bohužel přinesla také první dvě prohry pro tým JMT, když se jim v prvním kole jako nesouhlasné negativní straně nepodařilo ukázat, že minimální mzda představuje pro zaměstnance peněžní jistotu a jako souhlasné straně afirmativní, že zrušení minimální mzdy by vedlo k lepšímu ekonomickému růstu země. O něco úspěšnější byl tým Ungewiß Mädchen, kterému se sice v prvním kole jako negaci podařilo zvítězit, nicméně svoji afirmativní linii si kluci již neuhájili. 

Třetí kolo znamenalo debatu na nepřipravenou tezi, kterou obecně mají nymburští debatéři rádi. Tým JMT úspěšně obhájil afirmativní stanovisko na tezi „Stát by neměl omezovat otevírací dobu podniků, které prodávají alkohol.“ Ungewiß Mädchen vylosovali tezi „V České republice by měl být omezen vjezd automobilů do center měst,“ ale bohužel jako negaci se jim nepodařilo vyvrátit afirmativní plán, který omezoval dopravu v českých městech a řešil problém s automobilovými emisemi. 

Nedělní dopoledne sebou přinesla poslední dvě závěrečná kola, tentokrát na připravenou tezi „EU by měla zavést kvóty pro zastoupení žen v národních parlamentech členských zemí.“ Tým JMT začínal jako afirmace, ale bohužel svůj plán na zvýšení počtu žen v politice neobhájili. Vyhrát se nepodařilo ani klukům z Ungewiß Mädchen, které v tomto kole na stejnou tezi byli negace. V pátém kole se ale oběma týmům dařilo o poznání lépe a turnajový víkend tak zakončili výhrou. 

Celkově tedy z devatenácti týmů JMT skončilo na osmém místě a tým Ungewiß Mädchen na místě sedmém. Dobrých výsledků ovšem nymburští debatéři dosáhli i v individuálním hodnocení, když Martin Turek v konkurenci 62 debatérů skončil osmnáctý, Tereza Javůrková osmá a Matěj Ballaty tuto soutěž dokonce vyhrál! 

Turnaje se v pozici rozhodčích zúčastnili i další absolventi gymnázia, konkrétně Jan Knytl, Martin Jecha, Dan Gromada a Martina Dolečková. 

Podrobné výsledky najdete na adrese: http://debatovani.cz/greybox/?page=turnaj&turnaj_id=159

Aktuální informace

26.06.2024

Během školních prázdnin je jako úřední den stanoveno pondělí od 9.00 do 11.00 hodin.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

PhDr. Miloslav Hoznauer

Absolvoval v roce 1948.

Narodil se 21. 9. 1929. Státní reálné gymnázium v Nymburce navštěvoval v letech 1940 až 1948. Jisté literární sklony projevoval již na gymnáziu – vydal třídní časopis TERMIT.

 

 

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Povstání v Makedonii

2. srpna 1903

Na den sv. Eliáše vypuklo povstání Makedonců proti Turkům. 

Nejčtenější

25.06.2024

Posádky dračích lodí našeho gymnázia zvítězily v obou kategoriích a díky zisku i celkového vítězství v poháru škol přiváží ZLATÝ HATTRICK.

celý článek
25.06.2024

Letos se hostitelským městem této prestižní soutěže staly ve dnech 21.-23. 6. 2024 Pardubice. Na její realizaci se podílely SPŠ elektrotechnická a VOŠ Pardubice ve spolupráci s Univerzitou Pardubice a Pardubickým krajem.

celý článek
27.06.2024

Pod záštitou vzdělávací organizace Agora CE se studenti výtvarné výchovy ze dvou tříd sext stali uličníky. Umělci, kteří jim zprostředkovávali půlroční projekt zaměřený na proměnu veřejného prostoru poblíž školy, byli Tomáš Roček, Filip Novák a za Agoru Tereza Konrádová.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.