Debatní turnaj v Plzni

Debatní turnaj v Plzni

V centru Plzeňského kraje se debatního klání v rámci posledního předfinálového turnaje své debatní síly poměřil smíšený tým nymburských studentů, speciálně pojmenovaný pro historicky první turnaj v Plzni – Neuburger Urquell.

A to ve složení Martin Jecha, Martina Dolečková a Kristýna Kutnarová. Po většinu turnaje rozhodovala debaty jako rozhodčí Gabriela Horynová. Daniel Gromada pak oddebatoval turnaj za jeden z pražských týmů, tomuto týmu pak v poslední rozhodující debatě turnaje debatně vypomohla i Gabriela Horynová a nymburští debatéři se tedy podíleli na výhře tohoto týmu na turnaji.

 

A jak si vedl čistě nymburský tým? Trošku jako na houpačce. V prvním kole se střetli nad tématem národního sebeurčení s týmem Gymnázia Jana Nerudy z Prahy. Na tezi, která bude na začátku května tezí finálového turnaje, dokázali nymburští zúročit své zkušenosti a přípravy a v prvním kole si připsali přesvědčivou výhru. Ve druhém kole, v tezi o tom, zda je EU přínosná, bylo nymburským souzeno hájit negativní stanovisko. Po těsném boji s opavskými, kteří hájili na pohled jednodušší pozici, nakonec tým Neuburger podlehl. Ve třetím kole se opět debatovalo o právu na sebeurčení národů. Nymburští změřili své síly s týmem Škodná z Přerova. Tým přerovských však v debatě nedostál svému jménu a nymburskou snahu a cestu za obhajobou práva na sebeurčení každého národa nijak nepoškodil. Naši studenti tedy mohli mířit do dalších kol s dobrým pocitem. Ve čtvrtém kole došlo k malé bratrovražedné bitvě, kdy nad tezí pojednávající o boji západních zemí proti dětské práci v západním světě se s Neuburger Urquell střetl pražský tým, vydatně posílen o aktuálně druhého nejlepšího řečníka roku, Daniela Gromadu. V odpolední debatě nakonec nymburští podlehli, když se jim nepodařilo zcela obhájit jejich plán. Páté kolo na stejnou tezi v neděli ráno, bylo už jen otázkou využití zkušeností, protože se náš tým utkal s nezkušenými přerovskými debatérkami. Průběh debaty byl jasný stejně jako její výsledek. V celém hodnocení turnaje skočil tým Neuburger Urquell na čtvrtém místě.

 

V rámci turnaje se také konala volební valná hromada Asociace debatních klubů, o. s. Během valné hromady byl delegát a trenér nymburského klubu, Jan Knytl, zvolen na uvolněné místo v představenstvu sdružení, když z 90 možných získal 76 hlasů.

 

Poslední turnaj sezóny také rozhodl s konečnou platností o složení finálových klání. Do těch postoupilo na základě kvalifikačních kritérií 6 nejlepších týmů po základní části. Vítězem základní části se stal nymburský tým TOGO! Ze třetího místa postoupil tým Per Elequens a ze čtvrtého tým ERGO. Nymburští tedy budou tvořit plnou polovinu účastníků finálových bojů. Spolu s nymburskými postoupili i dva přerovské a jeden pražský tým. Finálový turnaj, tedy klání v základních skupinách a semifinálové debaty, čeká naše reprezentanty 4. - 6. května v Praze. V pondělí 7. května se pak v prostorách Poslanecké sněmovny uskuteční Grand-Finále celého ročníku Debatní ligy, kam mají velkou šanci postoupit naše týmy! Držme jim tedy při přípravách i závěrečných kláních palce!!!

 

Výsledky nejen posledního turnaje, ale i celé proběhnuvší základní části DL můžete najít jako vždy v databázi Greybox.

Aktuální informace

26.06.2024

Během školních prázdnin je jako úřední den stanoveno pondělí od 9.00 do 11.00 hodin.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Ing. František Tuláček

Ing. František Tuláček (7. 8. 1922-26. 10. 2012), pedagog, nestor českého drůbežářství a chovatelství, absolvoval v roce 1941.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Let bratří Wrightů

17. prosinec 1903

Po mnohaletých systematických pokusech se podařilo uskutečnit Orvillu Wrightovi let s motorovým letadlem v trvání dvanácti sekund.

Nejčtenější

25.06.2024

Posádky dračích lodí našeho gymnázia zvítězily v obou kategoriích a díky zisku i celkového vítězství v poháru škol přiváží ZLATÝ HATTRICK.

celý článek
25.06.2024

Letos se hostitelským městem této prestižní soutěže staly ve dnech 21.-23. 6. 2024 Pardubice. Na její realizaci se podílely SPŠ elektrotechnická a VOŠ Pardubice ve spolupráci s Univerzitou Pardubice a Pardubickým krajem.

celý článek
27.06.2024

Pod záštitou vzdělávací organizace Agora CE se studenti výtvarné výchovy ze dvou tříd sext stali uličníky. Umělci, kteří jim zprostředkovávali půlroční projekt zaměřený na proměnu veřejného prostoru poblíž školy, byli Tomáš Roček, Filip Novák a za Agoru Tereza Konrádová.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.