First time in English: Debatní turnaj ve Vysokém Mýtě

First time in English: Debatní turnaj ve Vysokém Mýtě

O víkendu 14. – 16. prosince se v předvánočním čase konal ve Vysokém Mýtě druhý turnaj anglické debatní ligy. A poprvé se debatních soutěží v angličtině zúčastnil i nymburský debatní klub. Jak si nymburští vedli a jak pro ně dopadla Santova nadílka? Dozvíte se na dalších řádcích…

Turnaje se zúčastnila pětice nymburských studentů. Tým JMT byl tvořen duem z kvarty – Terezou Javůrkovou, Matějem Ballaty, a duem Martin – slečen Dolečkové a Vlčkové. A v týmu The Strawman Collective, který se utvořil, až těsně před turnajem, hájila nymburské barvy Kristýna Kutnarová. 

V rámci turnaje proběhlo standardně 5 kol debatních klání. 4 z nich na oficiální teze „Czech police and prosecution should be given more power to investigate corruption (P)“, „It is better to protest and harm the future of one's children rather than silently agree with an authoritative regime or dictatorship“ a poslední kolo se odehrálo v duchu klání nad nepřipravenými tezemi. 

JMT v prvním kole zvítězilo nad týmem čmeláků z Open Gate, aby v následujících kolech, v rámci silnější skupiny utvořené po prvním kole, konfrontoval své síly s týmy, za něž debatovali současní členové českého národního týmu. Zkušenosti z mezinárodních akcí pak byly klíčové, a druhé a třetí kolo nymburští prohráli, avšak se ctí a bez výrazné bodové ztráty. Ve čtvrtém kole těsně podlehli debatérům z Přerova a páté vyřazovací kolo na nepřipravenou tezi proti týmu z Gymnázia Open Gate dopadlo již dobře a turnaj tedy tým JMT orámoval dvěma výhrami z prvního a posledního kola. A z osmi zúčastněných týmů obsadil šesté místo. Turnaje se totiž více týmů nezúčastnilo, neboť  5 dalších týmů pro nemoc svých členů v týdnu před turnajem svou účast odřeklo. 

Tým The Strawman Collective, jež se poprvé sešel těsně před pátečním kolem, byl překvapením turnaje. Všech pět debat dokázali Kristýna spolu s Matějem z PORGu a Helenou z Gymnázia Budějovická vyhrát! A v nedělním turnajovém finále těsně zvítězil i nad smíšeným týmem Gymnázia Open Gate a Nad Alejí a na závěr turnaje si mohla trojice šťastých debatérů převzít ceny a diplom pro vítěze turnaje. 

V rámci individuálních týmových výkonů se Tereza Javůrková umístila na celkovém 9. místě, a těsně za ní na desáté pozici byla Martina Dolečková. 

Vánočně laděný turnaj měl svůj první vrchol v sobotu večer, kdy po ukázkové debatě debatéři v rámci hry o čokoládový poklad hádali představované osobnosti a po hře následovala nadílka secret Santy, který každému z debatérů a účastníků turnaje nadělil jedinečný dárek. Po nadílce pak nemohly chybět koledy… J 

Na závěr je třeba poděkovat i lektorce Ashe Gipson, která nymburské debatéry doprovázela a poskytla jim cenné rady a postřehy co se týče angličtiny. Koneckonců, řadu z nich Asha může pozorovat i ve svých hodinách. 

Všichni se v těchto chvílích těšíme na Vánoce, čas klidu a odpočinku s našimi blízkými. Proto přijměte i přání od nymburských debatérů a prožijte Vánoce co nejšťastněji, ať Vás provází zdraví, štěstí, láska a všeobecná spokojenost. PF 2013

Aktuální informace

26.06.2024

Během školních prázdnin je jako úřední den stanoveno pondělí od 9.00 do 11.00 hodin.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

prof. PhDr. Bohuslav Novotný, DrSc.

Prof. PhDr. Bohuslav Novotný, DrSc. (3. 10. 1921-31. 10. 1996), historik pravěku a archeolog neolitu v Evropě (se zaměřením na Slovensko), vysokoškolský pedagog a vědecký pracovník v Bratislavě, Trnavě a Nitře, prorektor Trnavské univerzity v Trnavě, absolvoval reálné gymnázium v Nymburce v roce 1939.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Dohoda mezi Kubou a USA

16. únor 1903

Byla uzavřena dohoda mezi Kubou a USA, podle níž USA směly udržovat na Kubě vojenské základny. 

Nejčtenější

25.06.2024

Posádky dračích lodí našeho gymnázia zvítězily v obou kategoriích a díky zisku i celkového vítězství v poháru škol přiváží ZLATÝ HATTRICK.

celý článek
25.06.2024

Letos se hostitelským městem této prestižní soutěže staly ve dnech 21.-23. 6. 2024 Pardubice. Na její realizaci se podílely SPŠ elektrotechnická a VOŠ Pardubice ve spolupráci s Univerzitou Pardubice a Pardubickým krajem.

celý článek
27.06.2024

Pod záštitou vzdělávací organizace Agora CE se studenti výtvarné výchovy ze dvou tříd sext stali uličníky. Umělci, kteří jim zprostředkovávali půlroční projekt zaměřený na proměnu veřejného prostoru poblíž školy, byli Tomáš Roček, Filip Novák a za Agoru Tereza Konrádová.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.