FOTO: Finále Debatní ligy

FOTO: Finále Debatní ligy

Fotbalová i hokejová liga již své mistry znají.  O titul mistra světa se aktuálně perou nadšenci pryžového kotouče, ledu a hokejek. Fotbalové EURO začíná až v červnu. Mezi tím vším, a ještě maturitami, ale svou XVII. sezónu zakončila také Debatní liga, ve které letos bylo velmi příjemné pozorovat snažení nymburských debatérů.

 

Již se stalo tradicí, že finálový turnaj soutěže Debatní liga se odehrává v Praze. Hostitelskou školou turnaje bylo již tradičně gymnázium Nad Alejí, kde proběhla základní a semifinálová kola. Samotné Grand-finále soutěže se pak uskutečnilo v zasedacím sále Senátu Parlamentu ČR pod záštitou předsedy Senátu pana M. Štěcha. Ale co tomu všemu předcházelo?

Během sezóny proběhlo pět kvalifikačních turnajů Debatní ligy (Liberec, Česká Třebová, Přerov, Letohrad, Plzeň). V rámci základní části soutěže se střetlo 40 týmů z více z dvacítky škol z celé republiky. Vzhledem ke kvalifikačním pravidlům do finálových bojů postoupilo 6 nejlepších týmů s nejlepšími výsledky. Ze čtvrtého místa si své místo ve finále zajistil nymburský tým ERGO (V. Urban, K. Kutnarová, doplněni o dva studenty z Open Gate). Z třetího místa pak tým Per Elequens (M. Jecha, M. Dolečková, M. Vlčková a M. Kozák). A vítězem základní části se stal tým TOGO (G. Horynová, D. Gromada a J. Sladký). Trio nymburských doplnily dva týmy z Přerova a jeden z Prahy.

Vedle finálového turnaje týmů s nejlepšími výsledky se konal souběžně i tradiční Open turnaj, kterého se zúčastnila J. Follerová a T. Javůrková (obě z tercie A), které, doplněny studentem gymnázia Nad Alejí, v rámci turnaje dokázaly vyhrát tři debaty ze čtyř a obsadily hezké druhé místo mezi osmičkou zúčastněných týmů. Což je velmi pěkný a motivující výsledek pro naše nejmladší debatérky! Jen tak dál…

V rámci bojů v základních skupinách, kdy každý tým čekaly tři debaty, došlo k velmi vyrovnaným debatním soubojům. Debatovalo se nad tezemi o národním sebeurčení, o možnosti vetování národních rozpočtů ze strany EU a také nad otázkou zrušení patentové ochrany pro léky v Africe. Po skončení tří kol do semifinálových debat nad tezí „Demokracie není vhodným řešením pro země třetího světa“ se z nymburských týmů probojoval tým ERGO a Per Elequens. O jednu výhru postup utekl týmu TOGO, který se tak po čtyřech letech rozloučil s aktivní debatní činností už ve skupině. A i těm největším „tvrďákům“ ukápla nejedna slza, ale takový je život, který velmi úspěšnému týmu posledních let (tři třetí místa v lize a „zlatý hattrick“ v Debatním poháru) přinesl i tuto zkušenost, byť hořkou, tak však do života potřebnou…

V semifinále, které se konalo na nepřipravenou tezi, se pak ERGO střetlo s debatéry z Přerova. Debata to byla velmi vyrovnaná a pětice rozhodčích se neshodla na jednoznačném rozhodnutí. Nakonec do finále postoupil tým přerovských debatérů, kteří dokázali přesvědčit o své obhajobě tři z pěti rozhodčích. Tedy ERGO zůstalo před branami finále, ale vzhledem k tomu, že se jedná o mladé debatéry, kteří mají ještě tři roky před sebou, jedná se o cennou zkušenost, kterou v budoucích letech jistě zúročí. Tým Per Elequens pak změřil síly s pražskými debatéry, také na tezi o vhodnosti demokracie pro vlády třetího světa. Nymburští přinesli překvapivou, avšak ne zcela do důsledku promyšlenou linii, kterou v průběhu debaty dále doplňovali. Tento fakt pak byl tím rozhodujícím jazýčkem na vahách, který rozhodl o postupu pražských debatérů do pondělního finále.

Finálové debaty v anglickém i českém jazyce se konaly v zasedacím sále Senátu, pod záštitou předsedy horní komory Parlamentu. V anglické lize v souboji Praha vs. Open Gate na tezi o sebeurčení národů zvítězily pražské debatérky. V českém finále se debatovalo o tom, zda ČR dostatečně chrání oběti domácího násilí. V debatě nakonec nepřesvědčivým výsledkem hlasování rozhodčích zvítězil tým z Prahy. Vítězným týmům patří gratulace za jejich umístění. Uznání si pak zaslouží všichni zúčastnění, neboť debatování není o vítězství…

V celkovém pořadí ligy pak nymburští obsadili třetí místo týmem Per Elequens. Čtvrté místo týmem ERGO a páté místo díky týmu TOGO.

V rámci individuální týmové soutěže o nejlepšího řečníka ligy se také velmi dobře umístili zástupci nymburského Gymnázia. Ze stovky zúčastněných se na 30. místě umístila Kristýna Kutnarová. 24. místo obsadil Martin Jecha. 15. nejlepší mluvčí byla Martina Vlčková. O páté místo v individuální soutěži se se shodným hodnocením podělily Martina Dolečková a Gábina Horynová. Čtvrté místo obsadil Vašek Kučera. Na druhém místě pak skončil Daniel Gromada a jako nejlepší mluvčí ligy byl vyhlášen Jakub Sladký!

Nejen letošní rok probíhala paralelně i soutěž Debatní pohár, které se účastnilo 60 debatních týmů. V rámci týmového hodnocení skočilo ERGO čtvrté, TOGO na třetím místě a na druhém místě se jen těsně umístil tým Per Elequens. V individuální části soutěže Debatní pohár se pak na čtvrtém místě umístil Daniel Gromada. Druhý skončil Jakub Sladký. A jako nejlépe hodnocenou mluvčí se v rámci debatního poháru stala Gabriela Horynová!

Sumasumárum, debatní sezóna byla z pohledu nymburského debatního klubu velmi úspěšná, ale nejen po stránce výsledkové. Do činnosti klubu se zapojilo 20 studentů napříč ročníky, kteří spolu spolupracovali. Studenti věnovali svá úterní odpoledne schůzkám debatního klubu a o mnoho více času pak svým přípravám mimo školu. Za jejich práci, nasazení a enthusiasmus patří každému z nich poděkování a respekt. Pro začínající debatérky a debatéry z tercií a prvních ročníků šlo o dobrou zkušenost a seznámení se s novým světem. Ti ze starších starší si pak rozšířili své obzory díky novým tezím a debatám. Letošní rok je tak tedy příslibem pro další práci a rozvoj klubu a jeho členů. 

Debatování je skvělá příležitost vyzkoušet něco nového, atraktivního a efektivního. Pokud nevěříte, zastavte se na schůzce v úterý odpoledne.  Anebo se přijďte podívat na jednu z červnových ukázkových debat…  

Aktuální informace

07.03.2023

Děkujeme za odevzdání přihlášek ke studiu, přihlášky se sešly v tomto počtu:

  • 4-leté studium - 80
  • 8-leté studium - 197
06.02.2023

Pro školní rok 2023/24 hledáme nové učitele...

Celý článek
17.01.2023

Gymnázium BH zveřejňuje inspekční zprávu z komplexní inspekce, která proběhla na konci prosince 2022 a protokol z inspekce.

12.10.2022

Dnes 12. 10. 2022 byla zveřejněna Výroční zpráva našeho gymnázia za školní rok 2021-2022.

20.09.2022

Gymnázium Bohumila Hrabala je určenou školou ve smyslu vyhlášky MŠMT č.13/2005 Sb. k poskytování jazykové přípravy žákům - cizincům.

seznam pověřených škol

Celý článek

Významní absolventi

Luděk Holub

Absolvoval v roce 1947.

Narodil se r. 1928 v Jihlavě. Po Mnichovu byl nucen z Jihlavy odejít, s rodiči přišel do Poděbrad a v letech 1939-1947 studoval na nymburském gymnáziu, 

Anketa

 
Motto školního roku 2022-23
Cornell Woolrich 16 %
Wayne Gretzky 16 %
Milton Berle 9 %
John Schaar 39 %
Napoleon Hill 19 %
Celkový počet hlasů: 237
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Rusifikace Finska

17. prosince 1903

Bývalý ruský ministr financí Sergej J. Vitte uveřejnil v kodaňských novinách článek proti rusifikaci Finska.

Nejčtenější

07.03.2023

V úterý 14. 3. 2023 se koná od 11:45 Školní kolo 45. ročníku SOČ. Slavnostní zahájení za přítomnosti vedení města a vedení školy bude v učebně č. 77. Níže se dozvíte, kdo ze soutěžících a na jaké téma práci SOČ psal, jak to bude se zkrácením výuky a co je třeba udělat, pokud se na konkrétní obhajobu chce někdo přijít podívat.

celý článek
24.02.2023

Byť je to již měsíc, co studenti 8OB odstartovali první ples sezóny, není na škodu si tyto hezké a slavnostní momenty připomenout.

V sobotu 28. ledna 2023 vyvrcholily téměř půlroční přípravy na tuto velkolepou akci. Smlouvy, termíny, sponzoři, nástupy, hudba, pozvánky, vstupenky… To všechno se chystá s velkým předstihem a obrovské úsilí a energie se následně vrací ve vlastním programu plesu.

celý článek
06.03.2023

Dobrých zpráv není nikdo dost a je naší milou povinností, sdílet nadšení a hrdost nad výkony našich kamarádů a studentů Gymnázia B. Hrabala v Nymburce!

Sourozenci Kateřina (6XB) a Daniel Mrázkovi (loňský abiturient) jsou juniorskými mistry světa v tancích na ledě. O víkendu 3. – 4. 3. 2023 na šampionátu v Calgary po rytmickém tanci vyhráli i volnou jízdu a porazili korejský pár na celé čáře. Pro české krasobruslení tak získali druhé zlato na juniorském mistrovství světa v historii.

Za všechny učitele i studenty naší školy zasíláme velkou gratulaci a přejeme hodně dalších úspěchů!

celý článek
 
John Schaar - Budoucnost není místo kam jdeme, ale které vytváříme.