Příjemné překvapení v Letohradu

Příjemné překvapení v Letohradu

V rámci předposledního kvalifikačního turnaje Debatní ligy v Letohradu, který se konal 23. - 25. března, se na debatním poli prezentovali i nymburští debatéři a debatérky. Díky tomu, že se Debatní klub na naší škole rozrostl, zavítali na turnaj konečně i mladší a nadějní členové, kterým v rámci týmů pomohli jejich zkušenější kolegové. A výsledek jejich snahy? Jedno z nejpříjemnějších překvapení!

V rámci týmu Spamm se prezentovali ze začínajících debatérů Jana Follerová, Lalita Osipava, Vojtěch Urban, které na turnaji doprovodil jako debatér-mentor Jakub Sladký. I v rámci již zavedeného týmu Per Elequens se vedle zkušených Martiny Dolečkové a Martina Jechy objevila Kristýna Kutnarová a Martin Kozák.

Letohradský turnaj byl zajímavý i z pohledu své náplně, neboť vedle jedné ze zavedených tezí „ČR by měla lépe chránit oběti domácího násilí“ se na turnaji objevily i tři kola nepřipravených debat, kdy debatéři museli během jedné hodiny připravit obhajobu teze, kterou si vylosovali. V rámci turnaje se setkali například s tezemi o svobodě slova, znovuzavedení branné povinnosti, o tom, zda by nezletilé dívky mohly svobodně podstoupit potrat či zda jsou celebrity škodlivým vzorem pro mládež a další.

Nymburské týmy prožily odlišné vstupy do turnaje. V rámci prvních dvou kol se týmu Spamm podařilo postupně zvítězit v debatách s libereckými i opavskými debatéry, kteří byli již o poznání zkušenější. To byl pro naše nejmladší debatéry pozitivní impulz, protože nejenže si vyzkoušeli, jaké to je opravdu naostro debatovat, ale i poznali cenu a zkušenost vítězství, ale kvůli nim do Letohradu nejeli, cíl byl jiný, rozkoukat se a nabrat zkušenosti a ověřit si své řečnické schopnosti. Ve třetím a čtvrtém kole pak přišla výzva, debatéři z PORG se ukázali být nad síly týmu ve třetím kole a ve čtvrtém nestačili jen nejtěsnějším rozdílem na tým z Prahy, všem nepoměr zkušeností a několika let v debatním programu navíc se nakonec stalo rozhodujícím faktorem. Ale pozitivním faktem bylo, že i o 4 roky starší a zkušenější soupeře dokázala nastupující nymburská debatní generace značně potrápit. V pátém kole pak na Spamm čekali zástupci olomouckého Gymnázia Hejčín a v debatě o vlivu celebrit na společnost dokázali nymburští obhájit svůj postoj. Výsledkem tedy nakonec byly tři výhry z pěti kol a celkové TŘETÍ místo v konkurenci 12 týmů! Neuvěřitelně potěšující výsledek, který debatérům vlil novou krev do žil a dodal jim chuť do další debatní práce.

Naopak o něco zkušenější tým Per Elequens doplněný dvěma mladšími debatéry nezačal šťastně a první dvě debaty těsně prohrál, když v moravském dvojboji nestačil na olomoucké a přerovské protivníky. Ale i zkušenost z prohraných řečnických soubojů je cenná a projevila se hned ve třetím kole, kdy naplno ukázal funkčnost svého plánu na podporu obětí domácího násilí a překonal všechny námitky libereckých oponentů. Čtvrté kolo přineslo urputnou debatu o znovuzavedení branné povinnosti, kdy proti zástupcům elitního PORGu dokázali elequenští, že tento druh služby ve zbrani je již přežitkem a nezaslouží si obnovení. V pátém kole pak na nymburský tým čekali jejich kolegové z Kojetína. Jako jediní si nymburští vybrali citlivou tezi „Propagace neonacismu by měla být legální“. Ve které se řešila zejména otázka svobody projevu. Nymburští v dobře postavené obhajobě ukázali, že svoboda slova je mnohem důležitější než tabulace minulosti a jejích problémů a že jen díky demokratické diskusi a kritickému přístupu se vyspělá společnost může vyrovnat i s tak citlivou otázkou jakou je politický extremismus. Po zásluze si tak Per Elequens připsal i třetí výhru a v konečném účtování skončil na DRUHÉM místě.

Po stránce individuálních výkonů všichni z nových debatérů příjemně překvapili a neztratili se ani mezi mnohem zkušenějšími a staršími kolegy. Po pěti kolech nakonec ve druhé desítce hodnocených skončil Martin Kozák, Vojta Urban i Kristýna Kutnarová. Martin Jecha skončil sedmý, Martina Dolečková obsadila 3. místo a nejlepším řečníkem turnaje se opět stal Jakub Sladký!

Další turnaj, poslední před samotným finálovým, čeká debatéry 13. – 15. dubna v Plzni.

Podrobné výsledky z turnaje i soutěží naleznete opět v databázi Greybox.

P.S.: Fotografie budou postupně doplněny...

Aktuální informace

26.06.2024

Během školních prázdnin je jako úřední den stanoveno pondělí od 9.00 do 11.00 hodin.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

RNDr. Zdeněk Havlas, DrSc.

RNDr. Zdeněk Havlas, DrSc., (*1951), místopředseda Akademie věd ČR, kvantový a výpočetní chemik, který se zabývá vývojem nových léků a organizační prací ve vědě, maturoval na našem gymnáziu v r. 1969.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

2. listopad 1903

Došlo k dohodě ve španělské stávce horníků: 

Nejčtenější

25.06.2024

Posádky dračích lodí našeho gymnázia zvítězily v obou kategoriích a díky zisku i celkového vítězství v poháru škol přiváží ZLATÝ HATTRICK.

celý článek
25.06.2024

Letos se hostitelským městem této prestižní soutěže staly ve dnech 21.-23. 6. 2024 Pardubice. Na její realizaci se podílely SPŠ elektrotechnická a VOŠ Pardubice ve spolupráci s Univerzitou Pardubice a Pardubickým krajem.

celý článek
27.06.2024

Pod záštitou vzdělávací organizace Agora CE se studenti výtvarné výchovy ze dvou tříd sext stali uličníky. Umělci, kteří jim zprostředkovávali půlroční projekt zaměřený na proměnu veřejného prostoru poblíž školy, byli Tomáš Roček, Filip Novák a za Agoru Tereza Konrádová.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.