Příjemné překvapení v Letohradu

Příjemné překvapení v Letohradu

V rámci předposledního kvalifikačního turnaje Debatní ligy v Letohradu, který se konal 23. - 25. března, se na debatním poli prezentovali i nymburští debatéři a debatérky. Díky tomu, že se Debatní klub na naší škole rozrostl, zavítali na turnaj konečně i mladší a nadějní členové, kterým v rámci týmů pomohli jejich zkušenější kolegové. A výsledek jejich snahy? Jedno z nejpříjemnějších překvapení!

V rámci týmu Spamm se prezentovali ze začínajících debatérů Jana Follerová, Lalita Osipava, Vojtěch Urban, které na turnaji doprovodil jako debatér-mentor Jakub Sladký. I v rámci již zavedeného týmu Per Elequens se vedle zkušených Martiny Dolečkové a Martina Jechy objevila Kristýna Kutnarová a Martin Kozák.

Letohradský turnaj byl zajímavý i z pohledu své náplně, neboť vedle jedné ze zavedených tezí „ČR by měla lépe chránit oběti domácího násilí“ se na turnaji objevily i tři kola nepřipravených debat, kdy debatéři museli během jedné hodiny připravit obhajobu teze, kterou si vylosovali. V rámci turnaje se setkali například s tezemi o svobodě slova, znovuzavedení branné povinnosti, o tom, zda by nezletilé dívky mohly svobodně podstoupit potrat či zda jsou celebrity škodlivým vzorem pro mládež a další.

Nymburské týmy prožily odlišné vstupy do turnaje. V rámci prvních dvou kol se týmu Spamm podařilo postupně zvítězit v debatách s libereckými i opavskými debatéry, kteří byli již o poznání zkušenější. To byl pro naše nejmladší debatéry pozitivní impulz, protože nejenže si vyzkoušeli, jaké to je opravdu naostro debatovat, ale i poznali cenu a zkušenost vítězství, ale kvůli nim do Letohradu nejeli, cíl byl jiný, rozkoukat se a nabrat zkušenosti a ověřit si své řečnické schopnosti. Ve třetím a čtvrtém kole pak přišla výzva, debatéři z PORG se ukázali být nad síly týmu ve třetím kole a ve čtvrtém nestačili jen nejtěsnějším rozdílem na tým z Prahy, všem nepoměr zkušeností a několika let v debatním programu navíc se nakonec stalo rozhodujícím faktorem. Ale pozitivním faktem bylo, že i o 4 roky starší a zkušenější soupeře dokázala nastupující nymburská debatní generace značně potrápit. V pátém kole pak na Spamm čekali zástupci olomouckého Gymnázia Hejčín a v debatě o vlivu celebrit na společnost dokázali nymburští obhájit svůj postoj. Výsledkem tedy nakonec byly tři výhry z pěti kol a celkové TŘETÍ místo v konkurenci 12 týmů! Neuvěřitelně potěšující výsledek, který debatérům vlil novou krev do žil a dodal jim chuť do další debatní práce.

Naopak o něco zkušenější tým Per Elequens doplněný dvěma mladšími debatéry nezačal šťastně a první dvě debaty těsně prohrál, když v moravském dvojboji nestačil na olomoucké a přerovské protivníky. Ale i zkušenost z prohraných řečnických soubojů je cenná a projevila se hned ve třetím kole, kdy naplno ukázal funkčnost svého plánu na podporu obětí domácího násilí a překonal všechny námitky libereckých oponentů. Čtvrté kolo přineslo urputnou debatu o znovuzavedení branné povinnosti, kdy proti zástupcům elitního PORGu dokázali elequenští, že tento druh služby ve zbrani je již přežitkem a nezaslouží si obnovení. V pátém kole pak na nymburský tým čekali jejich kolegové z Kojetína. Jako jediní si nymburští vybrali citlivou tezi „Propagace neonacismu by měla být legální“. Ve které se řešila zejména otázka svobody projevu. Nymburští v dobře postavené obhajobě ukázali, že svoboda slova je mnohem důležitější než tabulace minulosti a jejích problémů a že jen díky demokratické diskusi a kritickému přístupu se vyspělá společnost může vyrovnat i s tak citlivou otázkou jakou je politický extremismus. Po zásluze si tak Per Elequens připsal i třetí výhru a v konečném účtování skončil na DRUHÉM místě.

Po stránce individuálních výkonů všichni z nových debatérů příjemně překvapili a neztratili se ani mezi mnohem zkušenějšími a staršími kolegy. Po pěti kolech nakonec ve druhé desítce hodnocených skončil Martin Kozák, Vojta Urban i Kristýna Kutnarová. Martin Jecha skončil sedmý, Martina Dolečková obsadila 3. místo a nejlepším řečníkem turnaje se opět stal Jakub Sladký!

Další turnaj, poslední před samotným finálovým, čeká debatéry 13. – 15. dubna v Plzni.

Podrobné výsledky z turnaje i soutěží naleznete opět v databázi Greybox.

P.S.: Fotografie budou postupně doplněny...

Aktuální informace

07.03.2023

Děkujeme za odevzdání přihlášek ke studiu, přihlášky se sešly v tomto počtu:

  • 4-leté studium - 80
  • 8-leté studium - 197
06.02.2023

Pro školní rok 2023/24 hledáme nové učitele...

Celý článek
17.01.2023

Gymnázium BH zveřejňuje inspekční zprávu z komplexní inspekce, která proběhla na konci prosince 2022 a protokol z inspekce.

12.10.2022

Dnes 12. 10. 2022 byla zveřejněna Výroční zpráva našeho gymnázia za školní rok 2021-2022.

20.09.2022

Gymnázium Bohumila Hrabala je určenou školou ve smyslu vyhlášky MŠMT č.13/2005 Sb. k poskytování jazykové přípravy žákům - cizincům.

seznam pověřených škol

Celý článek

Významní absolventi

Valdemar Vyleťal

Valdemar Vyleťal (16. 10. 1900-20. 9. 1928), vlastním jménem František Vyleťal, učitel, spisovatel, básník a literární publicista, jehož pamětní deskou se honosí budova školy, odmaturoval na nymburské reálce v roce 1919.

Anketa

 
Motto školního roku 2022-23
Cornell Woolrich 16 %
Wayne Gretzky 16 %
Milton Berle 9 %
John Schaar 39 %
Napoleon Hill 19 %
Celkový počet hlasů: 237
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Svaz českých lyžařů

21. listopad 1903

V Jablonci nad Jizerou byl založen Svaz českých lyžařů.

Nejčtenější

07.03.2023

V úterý 14. 3. 2023 se koná od 11:45 Školní kolo 45. ročníku SOČ. Slavnostní zahájení za přítomnosti vedení města a vedení školy bude v učebně č. 77. Níže se dozvíte, kdo ze soutěžících a na jaké téma práci SOČ psal, jak to bude se zkrácením výuky a co je třeba udělat, pokud se na konkrétní obhajobu chce někdo přijít podívat.

celý článek
24.02.2023

Byť je to již měsíc, co studenti 8OB odstartovali první ples sezóny, není na škodu si tyto hezké a slavnostní momenty připomenout.

V sobotu 28. ledna 2023 vyvrcholily téměř půlroční přípravy na tuto velkolepou akci. Smlouvy, termíny, sponzoři, nástupy, hudba, pozvánky, vstupenky… To všechno se chystá s velkým předstihem a obrovské úsilí a energie se následně vrací ve vlastním programu plesu.

celý článek
06.03.2023

Dobrých zpráv není nikdo dost a je naší milou povinností, sdílet nadšení a hrdost nad výkony našich kamarádů a studentů Gymnázia B. Hrabala v Nymburce!

Sourozenci Kateřina (6XB) a Daniel Mrázkovi (loňský abiturient) jsou juniorskými mistry světa v tancích na ledě. O víkendu 3. – 4. 3. 2023 na šampionátu v Calgary po rytmickém tanci vyhráli i volnou jízdu a porazili korejský pár na celé čáře. Pro české krasobruslení tak získali druhé zlato na juniorském mistrovství světa v historii.

Za všechny učitele i studenty naší školy zasíláme velkou gratulaci a přejeme hodně dalších úspěchů!

celý článek
 
John Schaar - Budoucnost není místo kam jdeme, ale které vytváříme.