II. turnaj Debatní ligy: Takové to tehdy bylo…

II. turnaj Debatní ligy: Takové to tehdy bylo…

O víkendu 16. – 18. Listopadu 2012, tedy na výročí Sametové revoluce se uskutečnil v České Třebové druhý turnaj letošního ročníku Debatní ligy. Turnaje, který byl situován v retro-stylu, se účastnily i dva nymburské týmy. A to JMT (M. Dolečková, J. Follerová a T. Javůrková) a Disidenti (O. a V. Urbanovi, K. Kutnarová a M. Ballaty).

 

V rámci turnaje se kromě podzimní teze o boji s korupcí debatovala i tematická teze z okruhu morálních dilemat a to „Je lepší protestovat a riskovat budoucnost svých dětí, než mlčky souhlasit s diktátorským režimem“, která vedla debatéry k zamyšlení nad osudy lidí žijících v autoritativních a diktátorských režimech, jejich životu a dilematech, jež lidé musí v takových situacích řešit.

 

Jak turnaj probíhal? Nymburské týmy začaly v pátek v podvečer na tezi o nutnosti vystupňování boje s korupcí pozitivně a svou argumentací dokázaly předčít své oponenty z Ostravy a Kojetína. Druhé kolo na tutéž tezi přineslo těsné prohry – slečny z JMT narazily na lídry ligy z Gymnázia Jana Nerudy a Disidenti se statečně prali s týmem gymnázia Open Gate.

 

Do třetího kola, do debat o morálním dilematu rodičů žijících v nesvobodných režimech vstoupil tým JMT výhrou proti brněnským debatérům, když poukazoval na to, že je třeba zajistit dětem rozumnou budoucnost a neriskovat jejich osudy za každou cenu. Naopak s hodnotou svobodné budoucnosti a života ve svobodě se podařilo Disidentům proti týmu z Gymnázia Elišky Krásnohorské v Praze jasně uspět v hodnotovém sporu a tím i celé debatě. Jedním z vrcholů turnaje byla debata mezi JMT a týmem Ultimátních krysiček z gymnázia Open Gate, která svou kvalitou i přípravou splňovala i ty nejpřísnější parametry a naše studentky svým protivníkům, protřelým reprezentantům ČR na zahraničních debatních akcích typu mistrovství světa či EuroOpen, nakonec po statečném boji těsně podlehly. Disidenti pak padli v debatě o racionálnosti a efektivitě protestů proti přerovským.

 

V sobotu večer, tedy 17. listopadu, čekala všechny účastníky turnaje tematická bojovka. Na cestě za cenami musely jednotlivé týmy projít řadou stanovišť, kde na ně čekaly různé úkoly a činnosti, typické pro temnou dobu naší minulosti. Na různých stanovištích si debatéři zkoušeli své znalosti o komunistickém režimu, modelovali šachy z chleba, poslechli si „hity“ dané doby, například internacionálu, procházeli kádrovými komisemi, zkoušeli střežit hranice republiky a podnikali řadu dalších činností. Za své snahy získávali dobové peníze, které pak mohli směnit za bony a následně nakupovat v modelovém „tuzexu“ či dobovém obchodě, kde toho však moc ke koupení nebylo a tvořily se značné fronty. Debatéři si tak prošli dobu, kterou nezažili, poznali řadu absurdit tehdejšího systému, ale hlavně se dobře pobavili při hře.

 

V neděli pak všechny čekalo již poslední kolo debat na nepřipravené teze. Disidenti v debatě o tom, zda by měli být ze škol vylučováni studenti, kteří podvádí při testech, uspěli se svým negativním postojem a holky z JMT v debatě proti Gymnáziu Budějovická osvědčily své schopnosti na stejnou tezi i stranu a dovršily tak relativně úspěšný víkend.

 

Co do týmového hodnocení turnaje, kterého se zúčastnilo 26 týmů a celkově zvítězil tým Ultimátních krysiček z Gymnázia Open Gate před debatéry z PORGu a Gymnázia Jana Nerudy, se nymburské týmy se shodnou bilancí tří výher umístily na 7. a 8. místě.

 

V rámci soutěže jednotlivců, které se účastnilo 85 debatérů, se na pátém místě s minimální ztrátou umístila Martina Dolečková. Těsně za ní šestá skončila Kristýna Kutnarová a za zmínku stojí i 14. místo Terezy Javůrkové z kvarty A.

 

P.S.: Fotodokumentace bude postupně doplněna.

Aktuální informace

07.03.2023

Děkujeme za odevzdání přihlášek ke studiu, přihlášky se sešly v tomto počtu:

  • 4-leté studium - 80
  • 8-leté studium - 197
06.02.2023

Pro školní rok 2023/24 hledáme nové učitele...

Celý článek
17.01.2023

Gymnázium BH zveřejňuje inspekční zprávu z komplexní inspekce, která proběhla na konci prosince 2022 a protokol z inspekce.

12.10.2022

Dnes 12. 10. 2022 byla zveřejněna Výroční zpráva našeho gymnázia za školní rok 2021-2022.

20.09.2022

Gymnázium Bohumila Hrabala je určenou školou ve smyslu vyhlášky MŠMT č.13/2005 Sb. k poskytování jazykové přípravy žákům - cizincům.

seznam pověřených škol

Celý článek

Významní absolventi

plk. Bedřich Krátkoruký

Plk. letectva i. m. Bedřich Krátkoruký (8. 10. 1913-15. 1. 1943), vynikající pilot a stíhací eso RAF v době 2. světové války, studoval na naší škole ve 30. letech 20. století.

Anketa

 
Motto školního roku 2022-23
Cornell Woolrich 16 %
Wayne Gretzky 16 %
Milton Berle 9 %
John Schaar 39 %
Napoleon Hill 19 %
Celkový počet hlasů: 237
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Přednášky Mánes

28. duben 1903

V Praze se konala první z cyklu přednášek, jež se zabývaly principy tvorby a současnými uměleckými názory. 

Nejčtenější

07.03.2023

V úterý 14. 3. 2023 se koná od 11:45 Školní kolo 45. ročníku SOČ. Slavnostní zahájení za přítomnosti vedení města a vedení školy bude v učebně č. 77. Níže se dozvíte, kdo ze soutěžících a na jaké téma práci SOČ psal, jak to bude se zkrácením výuky a co je třeba udělat, pokud se na konkrétní obhajobu chce někdo přijít podívat.

celý článek
24.02.2023

Byť je to již měsíc, co studenti 8OB odstartovali první ples sezóny, není na škodu si tyto hezké a slavnostní momenty připomenout.

V sobotu 28. ledna 2023 vyvrcholily téměř půlroční přípravy na tuto velkolepou akci. Smlouvy, termíny, sponzoři, nástupy, hudba, pozvánky, vstupenky… To všechno se chystá s velkým předstihem a obrovské úsilí a energie se následně vrací ve vlastním programu plesu.

celý článek
06.03.2023

Dobrých zpráv není nikdo dost a je naší milou povinností, sdílet nadšení a hrdost nad výkony našich kamarádů a studentů Gymnázia B. Hrabala v Nymburce!

Sourozenci Kateřina (6XB) a Daniel Mrázkovi (loňský abiturient) jsou juniorskými mistry světa v tancích na ledě. O víkendu 3. – 4. 3. 2023 na šampionátu v Calgary po rytmickém tanci vyhráli i volnou jízdu a porazili korejský pár na celé čáře. Pro české krasobruslení tak získali druhé zlato na juniorském mistrovství světa v historii.

Za všechny učitele i studenty naší školy zasíláme velkou gratulaci a přejeme hodně dalších úspěchů!

celý článek
 
John Schaar - Budoucnost není místo kam jdeme, ale které vytváříme.