Zlatý hřeb debatní sezony: Finále debatní ligy

Zlatý hřeb debatní sezony: Finále debatní ligy

22. ročník Debatní ligy byl završen finálovým turnajem v Praze 22.-24.dubna. Kdo se nekvalifikoval do finále, mohl se účastnit otevřeného turnaje, který probíhal zároveň s tím finálovým. Jak se v Praze dařilo našemu debatnímu klubu? 

Tým zkušených debatérů Debatní spam (Matěj Ballaty, Emma Osifová, Petra Pekárková, Anselm Benedikt Štefan) se probojoval mezi 12 finalistů a na turnaji se náročnými tezemi vůbec nešetřilo (teze je kontroverzní téma, které se debatuje). V první debatě se utkali s týmem z přerovského Gymnázia Jana Škody, na tezi Politici by měli být trestně stíháni za lhaní voličům.

Nováčkovský FurFon team (Martin Novotný, Tadeáš Brabl, Matěj Piller) se účastnil Otevřeného turnaje, který byl především možností nasbírat další debatní zkušenosti. Na rozdíl od finálového turnaje přišlo ředitelství soutěží s tezemi na první pohled vypadajícími jako vtip. První sobotní teze zněla Žena potřebuje muže jako ryba velociped. V této debatě přišla protistrana nejenom s argumenty, obhajující, že žena muže nepotřebuje, ale i s tím, že ryba Máša nepotřebuje velociped (jízdní kolo). I přes prohru v debatě jsme se zasmáli. Další byla debata na předem vyhlášenou tezi Každý středoškolák by měl povinně strávit rok studiem v zahraničí, kdy jsme se utkali s dalším nováčkovským týmem z Hradce Králové.

Další den Debatní spam čekala debata na tezi Zdravotnictví by mělo být bezplatné. Nad brněnským týmem Tři ve při vyhráli na plné čáře. Druhá debata byla na plánovou tezi Státy EU by měli přijmout opatření k lepší integraci muslimů, kdy afirmace (strana obhajující tezi) nejen dává důvody proč, ale přichází s konkrétním plánem, jak danou tezi realizovat. Tentokrát byl Debatní spam afirmativní stranou a negace jejich plán zbořila, tudíž debatu prohráli.

Furfon team mezitím čekala další debata na losovanou tezi. Ředitelství soutěží opět nešetřilo vtipem a přišlo z tezí: V hodinách literatury by měl Harry Potter nahradit Staré pověsti české. Další pak přišla debata opět na studium v zahraničí.

Debatní spam skončil ve skupině, s jednou výhrou a dvěma těsnými prohrami, a FurFon team nevyhrál ani jednu debatu. Semifinálovou i finálové debaty v prostorách Senátu Parlamentu ČR bylo zajímavé sledovat. Nakonec však přišlo aspoň jedno vítězství. Matěj Ballaty vyhrál titul nejlepšího řečníka letošní Debatní ligy. Turnaj byl pro všechny dobrou zkušeností, a je tu stále možnost co zlepšovat.

- Matěj Piller

 

Chcete vědět/vidět víc?

Kompletní výsledky Debatní ligy

Facebook debatního klubu

Facebook Asociace Debatních Klubů

Aktuální informace

26.06.2024

Během školních prázdnin je jako úřední den stanoveno pondělí od 9.00 do 11.00 hodin.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Marta Balejová

Marta Balejová (*8. 5. 1953), zpěvačka a textařka, jedna z nejvýznamnějších českých šansoniérek, zabývajících se tímto specifickým hudebním žánrem, maturovala na nymburském gymnáziu v roce 1972 pod svým rodným příjmením Marta Fuglová.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Výstava nezávislých

20. březen 1903

Na výstavě Nezávislých v Paříži byla mj. vystavena i díla Henryho Matisse, Andrého Deraina, Maurice de Vlamincka aj. 

Nejčtenější

25.06.2024

Posádky dračích lodí našeho gymnázia zvítězily v obou kategoriích a díky zisku i celkového vítězství v poháru škol přiváží ZLATÝ HATTRICK.

celý článek
25.06.2024

Letos se hostitelským městem této prestižní soutěže staly ve dnech 21.-23. 6. 2024 Pardubice. Na její realizaci se podílely SPŠ elektrotechnická a VOŠ Pardubice ve spolupráci s Univerzitou Pardubice a Pardubickým krajem.

celý článek
27.06.2024

Pod záštitou vzdělávací organizace Agora CE se studenti výtvarné výchovy ze dvou tříd sext stali uličníky. Umělci, kteří jim zprostředkovávali půlroční projekt zaměřený na proměnu veřejného prostoru poblíž školy, byli Tomáš Roček, Filip Novák a za Agoru Tereza Konrádová.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.