Dámská móda

Dámská móda

květen 1903

S prvním úsměvem jarního slunce se objevují také jarní toalety, jejichž móda bývá každým rokem proměnlivá. 

Letošní jaro opanovala módu barva černá, bílá a ocelově světlešedá i tmavošedá. Jsou to barvy spíše tlumených tónů, jež nevynikající  ani tak efektem jako spíše elegancí. Uvedených barev se užívá i v květinových a látkových ozdobách klobouků. Co se týče formy jarních obleků, nosí se nadále podle pařížských modelů zvonovité sukně, ne však příliš úzké. Sukně jsou zdobeny našívanými látkovými pruhy s nenápadně, ale vkusně umístěnými knoflíčky buď v barvě látky, nebo temnějšího odstínu. Jarní halenky mají vyšívané límce a manžety. Hojně se nosí vzdušné halenky prostých střihů a světlých barev. Dosud jsou také v módě volné žakety sakové fazony, a to od krátkého bolera až k dlouhému paletu, jež je volné a má široké rukávy. Klobouky jsou buď malé, kulaté, spletené ze široké bílé slámy a ozdobené temnými plyšovými stuhami, nebo velké, krajkové, bizarně zprohýbané s květinovými ozdobami a závojíčky.“ (Tolik zpráva z dobového tisku.) více

Aktuální informace

09.04.2026

se konají v úterý 28/4 od 17:30 hod v kmenových učebnách. Od 18:00 hod pokračují individuální konzultace s vyučujícími dle rozpisu.

16.02.2026

Více informací u ředitelky: peckova@gym-nymburk.cz

03.11.2025

Zveřejňujeme výroční zprávu za školní rok 2024-2025. 

02.09.2025

pondělí - velká přestávka
pátek - velká přestávka

Vyřizuje paní Matoušová (kancelář za sborovnou).

Významní absolventi

plk. Jaroslav Čermák

Plk. letectva i. m. Jaroslav Čermák (27. 4. 1917-4. 6. 1943), pilot 310. a 313. stíhací perutě RAF, absolvoval v roce 1937.

Svět v roce založení školy

Anthracite Coal Commission Report

22. březen 1903

Theodore Roosevelt přikázal zveřejnit Anthracite Coal Commission Report, 

Nejčtenější

31.03.2026

V pondělí 30.3. se konal tradiční Velikonoční florbalový turnaj pro žáky VG. Třídy byly rozděleny do dvou skupin po šesti, kde se hrálo systémem každý s každým. První dva týmy postupovaly do semifinále.

celý článek
31.03.2026

Studenti Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce dosáhli výrazného úspěchu v krajském kole přeboru škol v rapid šachu v kategorii žáků z 6.–9. tříd ZŠ a příslušných ročníků osmiletých gymnázií, kde obsadili výborné 2. místo. Turnaje, který hostily 23. a 24. března Neratovice, se zúčastnilo celkem 32 družstev z celého Středočeského kraje a hrál se švýcarským systémem na 7 kol.

celý článek
08.04.2026

V rámci trvalé snahy našeho gymnázia obohacovat teorii praxí dorazil na besedu se studenstvem seminářů práva a politologie středočeský poslanec Vít Rakušan. Setkání se studenty nebylo jen klasickou přednáškou; většinu času zabrala diskuse o tématech, která hýbou současnou Evropou, Českou republikou ale i o tom, co obnáší život ve vysoké politice.

celý článek