James Joyce

2. únor 1903

Irský spisovatel James Joyce (1882-1941) opustil ve dvaceti letech své domovské město Dublin a odešel do Paříže. Jeho hlavním problémem byl nedostatek peněz.

V dopise matce líčil své postavení: „Milá matko, Tvou poštovní poukázku na tři šilinky čtyři pence z posledního úterý jsem velice uvítal, neboť jsem už dvaačtyřicet hodin nic nejedl. Dnes jsem hladověl dvacet hodin. Ale na tyto půsty jsem už zvyklý, a když přijdu k penězům, jsem tak hanebně hladový, že projím jmění, než bys řekl švec. Kdybych měl peníze, mohl bych si koupit malá naftová kamínka (lampu mám) a sám si vařit makarony s chlebem… Když mi Tvá poslední poukázka vydrží co nejdéle, vystačím s ní do pondělního poledne.“ (V Paříži Joyce napsal a vydal své nejslavnější, v Anglii a v USA dlouho soudně zakázané dílo – román Odysseus – a to v roce 1922.)

doc. RNDr. Noemi Čeřovská, CSc.

Doc. RNDr. Noemi Čeřovská, CSc., (*1953), imunoložka, viroložka botanička a biochemička, v současné době vedoucí Laboratoře virologie Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR, absolvovala na nymburském gymnáziu v roce 1973 ještě pod svým dívčím jménem Noemi Nováková.

Je to jen gesto a stávka s demonstracemi nic nepřinesou 22 %

Pomník Husa

5. červenec 1903

V Praze na Staroměstském náměstí byl položen základní kámen k pomníku M. Jana Husa.