35 let v sametu

35 let v sametu

V týdnu 11.-15. 11. 2024 si na naší škole připomínáme události spojené se 17. listopadem.
Pokud chcete vědět,  jak jsme si to na naší škole připravili, čtěte dál.

17. listopad  je Mezinárodním dnem studentstva už od roku 1941 a připomíná události roku 1939. 28. října při potlačování demonstrací v Praze, kdy si lidé připomínali vznik Československa, bylo postřeleno 9 osob, z nichž dvě zemřely. Pohřeb studenta Jana Opletala 15. listopadu se stal další mohutnou demonstrací proti nacistům. Z Hitlerova rozkazu byly 17. listopadu uzavřeny všechny české vysoké školy a konfiskován jejich majetek na celou dobu okupace. Bylo zatčeno přes 1000 studentů, mnoho jich bylo popraveno a další vězněni v koncentračních táborech. 

V roce 1989 si tyto události připomínali mladí lidé na Albertově. Pak se vydali na Vyšehrad a odtud směřovali do centra města. Na Národní třídě v prostoru Na Perštýně v 19:25 bylo čelo průvodu zastaveno pořádkovými jednotkami. Dívky začaly spontánně zasunovat za štíty příslušníků pohotovostního pluku květiny. O čtvrt hodiny později došlo k uzavření ulic Mikulandské a Voršilské a k zablokování ústupu Národní třídou zpět směrem k Národnímu divadlu. Asi 10 000 demonstrantů bylo uzavřeno mezi dva policejní kordony. Demonstrující pokračovali v pokojné a nenásilné demonstraci za provolávání hesel, např.  Máme holé ruce. V této části demonstrace byl ještě demonstrantům umožňován jednotlivě volný odchod. Přibližně ve čtvrt na devět došlo ke změně situace, kdy již nebylo možné obklíčení opustit a policejní kordon postupující směrem od Národního divadla začal prostor zahušťovat a tzv. červené barety následně začaly demonstrující surově bít obušky. I když byli účastníci demonstrace vyzývání k rozchodu, jediné únikové cesty vedly skrz tzv. "uličky", kde byli demonstranti brutálně biti. Do 21:20 byla tímto způsobem demonstrace násilně rozptýlena; někteří účastníci byli následně zatčeni a naloženi do připravených autobusů. I po rozehnání demonstrace docházelo ze strany pořádkových jednotek k napadání jednotlivců či skupinek přihlížejících. Nezávislá lékařská komise později uvedla, že 568 lidí bylo během zásahu zraněno.

A právě tyto události na Národní třídě odstartovaly proces, který vstoupil do naší historie jako SAMETOVÁ REVOLUCE. Je to období politických změn v Československu mezi 17. listopadem a 29. prosincem 1989, které vedly k pádu komunistického režimu a přeměně politického zřízení na pluralitní demokracii; v oblasti hospodářství plánované ekonomiky na tržní. Od roku 2019 je 17. listopad  označován jako Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva.

Tento týden vás každé ráno při vstupu do školy přivítá reprodukovaná hudba z období 50.-80. let 20. století. V pátek to budou písně, které zněly na náměstích v době sametové revoluce. V přízemí najdete plakáty odrážející budvatelské nadšení socialismu, ale i jména popravených z politických důvodů  v letech 1949-1960. V prvním patře se můžete zasmát vtipům z dob socialismu. Když půjdete z prvního patra do druhého, narazíte nejdřív na nápisy MÁME HOLÉ RUCE, HAVEL NA HRAD. Druhé patro je vyzdobeno hesly z doby sametové revoluce. Samozřejmě nechybí ani klíče, jeden ze symbolů sametové revoluce.

Učitelé a studenti se tomuto tématu budou věnovat v hodinách dějepisu, základů společenských věd/občanské výchovy, českého jazyka a literatury, v hudební výchově i humanitně zaměřených seminářích. Kvinty a 1A čeká beseda s vyučujícími, kteří zažili sametovou revoluci na vlastní kůži. Sexty, 2A, předmaturanti a maturanti si v pátek nejdříve  dají do souvislostí události pražského jara, normalizace a sametové revoluce a pak uvidí v kině film Vlny.

Poděkování při přípravě výzdoby školy a programu patří dobrovolníkům z řad studentů i učitelům dějepisu, základů společenských věd, českého jazyka a literatury, výtvarné a hudební výchovy.

 

 

 

Displayed: 433x
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.