Beseda s imigrantem proběhla letos již potřetí

Beseda s imigrantem proběhla letos již potřetí

V úterý 10. října proběhlo na naší škole setkání se zástupci Sdružení pro integraci a migraci a jejich hostem, slečnou Sagar Rakin z Afgánistánu.  

Akce se konala první tři vyučovací hodiny a byla určená studentům třetího ročníku a septim navštěvujícím seminář sociologie a psychologie. V první hodině se pořadatelé snažili zjistit, jak se naši žáci orientují v tématu migrace a jaké jsou jejich názory. Na úplném začátku jejich dotazy sice vyvolaly spíše mlčení, ale přece se našlo několik odvážlivců, kteří následně rozmluvili i zbytek účastníků. Další dvě hodiny pak byly věnovány vyprávění slečny Sagar a dotazům na ni. Slečna Sagar mohla svým posluchačům nabídnout pohled cizinky, která žije v České republice již dlouho a prošla si všemi strastmi nuceného odchodu z domova, cesty světem za lepším životem i dlouhým procesem přijímání uprchlíka v České republice. Naše studenty tato témata zaujala a hojně se ptali. 

Hlavním účelem těchto setkání není ani tak rozebrat do podrobna téma migrace, ale především setkat se s lidmi odjinud a zjistit, že zdaleka nejsou tak jiní, jak by se mohlo zdát. A tento účel byl myslím naplněn vrchovatě.

 
J. W. Goethe: Es ist nicht genug zu wissen - man muss auch anwenden. Es ist nicht genug zu wollen - man muss auch tun.