Třetí pobyt našich studentů ve Francii v programu Erasmus+ je úspěšně za námi.

Třetí pobyt našich studentů ve Francii v programu Erasmus+ je úspěšně za námi.

Ve školním roce 2022/2023 obnovila naše škola studijní pobyty ve spolupráci s Lycée Henri Vincenot v Louhans v partnerském regionu Burgundsko-Franche-Comté. Projekt Erasmus+, který inicioval prof. Raja a Kotyza, počítal s celkem 4 týdenními pobyty ve Francii, které se podařilo uskutečnit.

První byl přípravný – učitelský a druhý, třetí a čtvrtý další se podařilo zrealizovat i s našimi studenty FRJ od kvarty po oktávy. Celkem se tak do Francie podívalo 21 francouzštinářů ze tříd 4KA, 5QA, 6XA, 7MA a 8OAB. Díky výjezdům se tak dostali do francouzské školy, zúčastnili se vyučování, pobývali na internátu, stravovali se ve školní jídelně, navazovali kontakty, poznávali Dijon, Lyon nebo Štrasburk a prezentovali různá témata týkající se České republiky. Poslední pobyt proběhl v týdnu od 15. do 21.10. a zúčastnili se jej nejmladší studenti z kvarty a kvinty. O své zážitky se dělí v tomto článku.

Pro zajímavost je potřeba ještě zmínit, že na tomto našem poslední pobytu ve Francii nás vítal účastník loňské dubnové cesty – Filip Slabý, student 6XA, který se rozhodl pro studium v programu Rok ve Francii a v Louhans nyní studuje. Spolupráce škol se tak dál rozvíjí a my se ještě v letošním školním roce můžeme těšit na francouzské spolužáky a učitele v Nymburce.

Martin Beier 5QA
Od neděle 15.10. až do soboty 21.10. se vybraní žáci francouzštiny z 5QA a 4KA s panem Kotyzou zúčastnili pobytu v Louhans v Burgundsku. Během těchto dní navštěvovali místní Lycée Henri Vincenot, kam pravidelně chodili do hodin prezentovat české zvyky a tradice nebo činnost Klubu moderní historie našeho gymnázia. V odpoledních hodinách jsme se většinou vydali na výlet, častými destinacemi byly například Chalon sur Saône či historické centrum Louhans. 
 
Anna Hérová 5QA
 
Od výměnného pobytu ve Francii  jsem měla zcela jiné očekávání. Nejvíce mě zaujaly předměty, které jsou na tomto francouzském lyceu. Ze všech nejvíce mě ale zaujal předmět, který by se dal nazvat kultura mezi státy. Také mě překvapilo vybavení tříd, které bylo moderní a nepošpiněné a malé detaily na celé škole. Jak studenti, tak i učitelé se nám snažili s francouzštinou pomoct a i když poslouchat francouzštinu celý týden bylo namáhavé, tak jsem si pobyt užila a doufám, že se sem budu moct podívat znovu.
 
Jaroslav Garay 5QA
Minulý týden jsem se spolu s osmi dalšími spolužáky zapojil do programu Erasmus+ na škole Henri Vincenot v obci Louhans. Do programu jsem vstoupil s očekáváním, že zažiji francouzský školní systém, život na internátu a metropoli Burgundsko-Franche-Comté. Mé očekávání nejenže byla naplněna, ale měli jsme také jedinečnou příležitost představit český folklor a kulturu francouzským studentům.
 
Tomáš Schytil 5QA
Výlet začal cestou do malého města jménem Louhans, které se nachází přibližně mezi Dijonem a Lyonem. Cesta nebyla tak hrozná, jak jsem očekával a až na policejní kontroly na hranicích se všichni alespoň nějak vyspali. Následně jsme se ubytovali, bohužel na internátu jsme byli sami, kvůli předešlé deratizaci, takže byl pro ostatní pořád zavřený. A musím přiznat, že ten kontakt se studenty i mimo školu, tomu zážitku chyběl. To ovšem neznamená, že jsme si francouzštiny neužili dost, ve skoro všech hodinách i v obchodech a někdy i mezi sebou jsme mluvili francouzsky. V průběhu celého pobytu bylo na všech vidět vliv francouzského prostředí a myslím, že mluvím za všechny, když řeknu, že nám pobyt každému něco dal. Pro shrnutí byl výlet moc povedený, a všichni jsme si ho moc užili.
 
Sára Lili Čáslavská 4KA
Dne 15.10.2023 se naše skupinka devíti studentů s panem profesorem Kotyzou díky Erasmu vypravila na cestu do malého městečka Louhans. Cesta tam trvala jsme kombinovaně autobusem i vlakem téměř 20 hodin. Těšila jsem se, že poznám atmosféru francouzské školy, a že si vylepším svoji zásobu znalostí. Spali jsme v internátu v pokojích po třech a každé ráno jsme se nasnídali a šli do školy, kde jsme si sedli většinou do zadní části třídy a tiše jsme poslouchali jak profesoři vyučují. Bylo to náročné, ale už jsem dokázala porozumět kontextu. Naučila jsem se mnoho, jak nová slovíčka, tak i artikulaci a co Francouzi často používají v každodenní mluvě. Poznala jsem, jak to probíhá na francouzské škole: mají volitelné předměty a volné hodiny, ale na druhou stranu pětiminutové přestávky a školu někdy až do šesti večer. Po škole jsme většinou šli dolů na náměstí si něco koupit. Ve středu jsme podnikli po škole cestu do Chalone-sur-Saone. Poslední den jsme jeli společně na výlet do Dijonu, kde jsme nemohli opominout místní specialitu - dijonskou hořčici. Prodávala se ve spoustě příchutí, a tak měl každý možnost si ji koupit jako dárek domů. Následně jsme se přesunuli i do Strasbourgu, v němž jsme si udělali prohlídku města, viděli jsme Petite France a zastavili v obchodním centru. Zkušenosti s týdnem prožitým v jiné zemi a s jiným typem výuky si velmi cením a děkuji naší škole, že mi ji umožnila.
 
Anna Litovová 4KA
Na tento týden jsem čekala 3 roky, a musím říct, že předčil má očekávání. Ve škole jsme najeli na úplně jiný systém, než jsme zvyklí z České Republiky. Podle mě má poměrně dost výhod, ale nějaké nevýhody se tam taky najdou. Ve škole jsme se učili 3 dny a i za tu dobu si myslím, že jsem se zlepšila, nejen ve výslovnosti, ale i v poslechu. Celý týden jsme navštěvovali náměstí v Louhans, které bylo moc hezké. Nejdůležitější pro nás byly obchody, jako byly třeba kavárny, ve kterých jsme si moc pochutnali na éclairs, pate feuille, tartelettes a tradičním dezertu Louhans corniottes. Všem se to moc líbilo, kdyby se nám dostala možnost jet znovu, rozhodně bych to přijala. Také mi to dodalo zkušenosti k možnému studiu ve Francii.
 
 
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.