Třicet metrů sametu - Beseda s absolventem školy panem Jaroslavem Kmentou

12.11.2019
Třicet metrů sametu - Beseda s absolventem školy panem Jaroslavem Kmentou

Místo Babiše Kmenta!

12. 11. 2019 nás navštívil investigativní novinář Jaroslav Kmenta, aby nám vyprávěl a besedoval s námi, studenty sext a 2A, o svém životě i studiu před sametovou revolucí na gymnáziu, na vysoké škole, kde ho zastihla sametová revoluce.

Jaroslav Kmenta se chtěl stát novinářem, ale zkušenost z gymnázia (cenzura studentského časopisu) ho přivedla na Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy, jelikož věděl, že by nemohl psát své názory, ale to, co komunistický režim vyžadoval. A to on nechtěl. Aktivně se zúčastnil sametové revoluce v Nymburce a přinášel sem informace o dění v Praze, které tehdejší sdělovací prostředky zkreslovaly a tajily. Právě v této době měl možnost vydávat v Nymburce své první noviny – ZPRAVODAJ OBČANSKÉHO FÓRA.

 Je úžasné, že se nikdy nevzdal a šel za tím, co chtěl a čemu věřil, i když to občas nebylo snadné. Dnes může veřejnosti odhalovat to, co se děje v zákulisí politiky.

Vyprávění pana Kmenty nám přiblížilo opravdové dění v době sametové revoluce. Bylo nám ctí si to poslechnout. Uvědomili jsme si, co to je svoboda projevu.

V současné době je Jaroslav Kmenta zaměstnancem magazínu Reportér a v těchto dnech mu vychází kniha Rudý Zeman.

Lucie Soukupová, 2A

 
J. W. Goethe: Es ist nicht genug zu wissen - man muss auch anwenden. Es ist nicht genug zu wollen - man muss auch tun.