Výměnný pobyt studentů na Lycée Henri Vincenot ve francouzském Louhans

Výměnný pobyt studentů na Lycée Henri Vincenot ve francouzském Louhans

Jak jsme již informovali, od 24.11. do 1.12.2017 pobývala desítka nymburských francouzštinářů na partnerské škole v burgundském městečku Louhans.

Protože o většině programu jsme již psali, zbývá doplnit aktivity z konce pobytu. Poslední hodiny ve francouzské škole probíhaly ve čtvrtek ráno. Později dopoledne se všichni čeští i francouzští účastníci sešli a podělili se o zážitky. Následoval poslední oběd ve školní jídelně a loučení. V některých případech to vypadalo, že k odchodu vůbec nedojde. Ale podařilo se nám dorazit na nádraží a odjet směr Lyon.

V tomto městě jsme měli ještě několik hodin času před odjezdem autobusu, tak jsme jej využili k naučně-výukové procházce centrem tohoto starověkého města. Unaveni poznáním jsme nakonec zavítali do obchodního centra Part-Dieu a dokoupili poslední suvenýry. Pak už byl jen rychlý přesun tramvají a vyčkání na zpáteční spoj. Kdybychom napsali, že cesta uběhla rychle, nebyla by to úplně přesná informace, ale pravdou je, že před 15h v pátek 1.12. jsme všichni v pořádku vystoupili v Praze.

Pro ilustraci toho, jak to celé vnímali studenti, uvádíme některá hodnocení účastníků.

Oceňuji možnost se pomocí školy dostat do pro mě nové a jiné země s jinými zvyky, a to ne prostřednictvím ubytování v hotelu, ale žití s rodinou a 'vrstevníkem' přímo z té země. Mnohem víc se o té zemi dozvíte a mnohem lépe si procvičíte jazyk.

Mohlo by to býti na delší dobu

Nepoužívejte google překladač, protože se pak místo toho, že přijde syn na večeři, dozvíte, že dnes k večeři bude syn

Na výměnném pobytu se mi líbila vstřícnost a přátelství od lidí, kteří si myslí, že jsme z rozvojové země. Avšak brali nás jako přátelé a ulehčili nám pobyt v cizí zemi

 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.